"Besin" ile İlgili İçerikler:

Ekmek Sanatı
Ekmek Sanatı
23 Mayıs, 2022

Tuz, un ve suyun yoğurulması ve pişirilmesiyle oluşan ekmek nasıl bu kadar lezzetlidir? Un tek başınayken iştah açıcı bir besin değilken nasıl ekmeğe dönüştü?

Hem Pratik Hem Sağlıklı Tarifler
Hem Pratik Hem Sağlıklı Tarifler
14 Haziran, 2021

Hem pratik hem de sağlıklı tariflerin hayatımızda önemli bir yeri var. Bu sebeple ben de sürekli aynı yemekleri yemeyin diye sizin için birkaç tarif listeledim. Gelin beraber bakalım.

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?
Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?
03 Mayıs, 2021

Sofralarımızın vazgeçilmez içeceği Coca-Cola'nın ilk çıktığında eczanelerde ilaç olarak satıldığını biliyor muydunuz? Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim. Haydi o zaman yazımı okuyalım! Coca-Cola'nın hikayesini hep birlikte öğrenelim.

Ekmeğin Sosyolojisi
Ekmeğin Sosyolojisi
28 Aralık, 2020

İnsanın yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi için beslenmeye ihtiyaç vardır. En önemli besin kaynağı ise “ekmek”tir. Ekmek çoğu toplumda olan ortak bir yiyecektir. Ekmeğin farklı yapılış şekillerinin yanında farklı kültürel, dini ve ekonomik anlamları vardır. Yani, sıkça tüketilen ekmeğin farklı toplumlarda, farklı anlamlarla tüketilmektedir. Bu toplumsal anlamları araştırmak ve açığa çıkarma sosyoloji ve antropolojiyle mümkün olmaktadır. Covid-19 sürecinde de önemli ve görünür hale gelen ekmeğin iki farklı toplumsal anlamını anlatamaya çalışacağım. Ekmeğin farklı iki boyutunu ele alırken Anadolu kültürü ve Yahudi dinin de ki ekmeğin farklı olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anlatmaya çalıştıklarımın sonucunda, belki her gün tükettiğimiz ama kültürel, dini, ekonomik, siyasal yanlarını görmediğimiz ortak bir tüketim ürününün dini ve kültürel iki farklı boyutu olduğu sonucu ortaya çıkabilir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.