"Biyoloji" ile İlgili İçerikler:

Sinestezi: Renkleri Duymak ve Şekilleri Tatmak
Sinestezi: Renkleri Duymak ve Şekilleri Tatmak
07 Haziran, 2021

Sizlere annenizin çilek tadının olduğu veya arkadaşınızın yeşil renge sahip olduğunu söylesem muhtemelen bana masal kitabının içinde yaşadığımı söyleyebilirsiniz ama gerçek hayatta bu durumları yaşayan ve farkında bile olmayan birçok insan var. Bilimde biz buna sinestezi (synesthesia) diyoruz.

Suç Bizde Değil Genlerimizde
Suç Bizde Değil Genlerimizde
03 Mayıs, 2021

Savaşçı gen olarak adlandırdığımız, daha çok katil profillerinde bulunan MAO-A geninin keşfedilmesiyle insandaki davranışların bundan kaynaklandığı dile getirildi. Peki bu gene sahip diye insanlar katil mi oldu ? Çevre faktörünün hiç mi etkisi yoktu? Anne, baba kişiyi iyi yetiştirdiyse bu durum ortadan kalkacak mıydı? Detaylara yazımıza geçip bakalım!

Daha İyi Hissetmek Mümkün Mü? : Dopamin Detoksu
Daha İyi Hissetmek Mümkün Mü? : Dopamin Detoksu
26 Nisan, 2021

Artık kitap okurken, ders çalışırken ya da emek isteyen herhangi bir şeyle uğraşırken eskiye oranla daha hızlı sıkıldığımızı, dikkat eksikliği yaşadığımızı fark ediyor muyuz? Hepimiz buna sosyal medya, online oyunlar, video platformları gibi birçok sosyal mecraya olan bağımlılığımızın sebep olduğunu tahmin edebiliyoruzdur. Gelin bu bağımlılıkların aslında bizi nasıl etkilediğini ve kontrolü elimize almaya çalışabilir miyiz bir bakalım.

Su Altından Gelen Şifa: Keşfedilmemiş Güçler
Su Altından Gelen Şifa: Keşfedilmemiş Güçler
29 Mart, 2021

Sağlıklı olmanın önemini içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında bir kez daha anlamış olduk. Gündemimiz Covid-19 olsa da her gün farklı farklı hastalıklarla karşılaşabiliyoruz ve maalesef ki bir kısmının tedavisi bulunamamışken bir kısmı için geliştirilen tedaviler yetersiz kalabiliyor. Bu durum bilim insanlarını yeni kaynaklar aramaya yönlendirmiş ve dikkatlerini okyanuslara yoğunlaştırmışlar. Hadi birlikte sürprizlerle dolu bu keşfe bir göz atalım.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.