"SosyalPsikoloji" ile İlgili İçerikler:

Parlayan Nesne Sendromu: Işıltılı Bir Gerçeklik
Parlayan Nesne Sendromu: Işıltılı Bir Gerçeklik
22 Nisan, 2024

Parlayan Nesne Sendromu, kendini sürekli olarak başkalarıyla kıyaslayarak ve genellikle sosyal medya platformları aracılığıyla hayatlarını "ışıltılı" bir şekilde sunan kişilere ait bir sendromdur. Bu sendromu yazıda derinlemesine ele alacağız.

Sosyal Yaşantımıza Enayi Etkisi
Sosyal Yaşantımıza Enayi Etkisi
12 Haziran, 2023

Hepimiz okul hayatında, iş dünyasında ya da sosyal yaşantıda en az bir kere grup çalışmasının içinde yer almışızdır. Peki bu grup çalışmalarını olumsuz etkileyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkan Sucker Effect yani Enayi Etkisi nedir? Şimdi bu konuyu çözüm önerileriyle beraber inceleyeceğiz.

İyi Düşün İyi Olsun: Pygmalion Etkisi
İyi Düşün İyi Olsun: Pygmalion Etkisi
26 Eylül, 2022

Pygmalion Etkisi, kendi kendini gerçekleştiren kehanet diye biliniyor ve beklentilerin zamanla algıya dönüşerek gerçekleşmesini ifade ediyor. Peki nasıl oluyor bu? Yazımda bu konu üzerinde durdum, iyi okumalar!

Parasosyal Etkileşim Nedir?
Parasosyal Etkileşim Nedir?
20 Haziran, 2022

İzlediğimiz dizi veya filmlerdeki karakterler bizi çoğu zaman etkilemektedir. Bu etkileşim bazılarımızda sadece içeriği izlediği zaman diliminde sınırlı kalırken bazılarımız ise bu karakterlerin duygu durumlarına, dizi/film içerisinde verdikleri kararlara paralel olarak karar alarak hayatlarını onlara benzer biçimde şekillendirmeye çalışabilir. Sonuçlarından biri olarak bilinen parasosyal etkileşim biçimini gelin biraz daha inceleyelim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.