"SosyalPsikoloji" ile İlgili İçerikler:

1 Dolarlık Yalan: İkna Yöntemi
1 Dolarlık Yalan: İkna Yöntemi
03 Mayıs, 2021

Beynimiz bizden tutarlı ve inançlarımızla uyumlu davranmamızı bekler. Ancak bazı durumlarda ideal benliğimize yani kendi benliğimize aykırı davranışlar sergileyebiliriz. Bu durumda beynimiz çelişkiyi ortadan kaldıracak birkaç yöntem sunar bizlere. Gelin hep beraber bu yöntemi ve konuyla ilgili yapılan deneyi konuşalım.

İlişkilerin Kaçınılmaz Paradoksu: Kirpi İkilemi
İlişkilerin Kaçınılmaz Paradoksu: Kirpi İkilemi
26 Nisan, 2021

Ne kadar yakın olurlarsa olsun her evin arasında bir duvar, her bahçe arasında çit vardır. Toplum içindeki insan ilişkilerini de buna benzetmek mümkün. Her birey hayatının en az bir döneminde insan ilişkilerinin karmaşıklığı, samimiyet ve hüsran üzerine kafa yormuştur. Tam da bu noktada sosyal ve toplumsal ilişkilerimize dair çarpıcı bir gerçeği gözler önüne seren bir metafor ortaya çıkıyor: Oklu Kirpi İkilemi.

Sürünün Peşinden Gitmek: Asch Deneyi
Sürünün Peşinden Gitmek: Asch Deneyi
26 Nisan, 2021

Amerikalı psikolog Solomon Asch, 1953 yılında sonuçları şaşırtıcı fakat günümüzde kavranması kolay bir deney gerçekleştirdi. Bizler bir grup içinde uyumlu mu davranırız yoksa kararlı mı tavırlar sergileriz? Sürüye ayak uydurmak her zaman doğru mudur?

Pygmalion Etkisi
Pygmalion Etkisi
26 Nisan, 2021

Beklenti her şey midir? Kişilere dair sahip olduğumuz inançlar bir süre sonra kendini gerçekleştirir. Peki bu nasıl olur? Gelin yazmış olduğum içerikte hep birlikte öğrenelim!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.