Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

03 Mayıs, 2021

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

Sofralarımızın vazgeçilmez içeceği Coca-Cola'nın ilk çıktığında eczanelerde ilaç olarak satıldığını biliyor muydunuz? Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim. Haydi o zaman yazımı okuyalım! Coca-Cola'nın hikayesini hep birlikte öğrenelim.

  Coca-Cola’nın çıkış hikayesini biliyor musunuz? Peki daha da ilginci Coca-Cola’nın ilk üretildiği zaman eczanelerde ilaç olarak satıldığını biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Coca-Cola bir eczacı tarafından üretilmiştir ve daha sonra eczanede satılmaya başlanmıştır. Dilerseniz gelin şimdi bu ilginç konunun biraz detaylarına inelim:

  And dağlarında yaşayan yerli kabileler Coca denilen bir bitki keşfederler. Ve bu bitkiyi çiğnemek suretiyle tüketmeye başlarlar. Zaman geçtikçe bu bitkiyi çiğnedikten sonra yorulmadan, açlık-susuzluk hissetmeden saatlerce verimli bir şekilde çalıştıklarını keşfederler. Bu bitkiye öyle çok değer veriyorlardır ki bu bitkiyi özel torbalarda saklamaya başlarlar. Erkekler belirli bir yaşa gelince de ona kendi torbası hediye edilir. Poporo adını verdikleri bir alete kireç koyup, bir çubuk yardımıyla bu kireçten alıp, yaprağa sardıktan sonra çiğnemek suretiyle Coca yaprağını tüketmeye devam ederler.

    

Coca bitkisinin saklandığı torbalar

  Daha sonra Avrupalılar bu bitkiyi özelliğini keşfederler ve bitki ‘’Erytroxylon Coca’’ olarak tanımlanır. O yıllarda Fransa’da eczacılık yapmakta olan Angelo Mariani de bir ilaç yapıp çok ünlü olmanın peşindedir. Bu bitkinin de ününü duyduktan sonra ilacı için bu bitkiyi kullanır ve Peru Cocasıyla Mariani Şarabı'nı yapar. Bu ilaç grip, sinirlilik, kansızlık, uykusuzluk, halsizlik, melankoli, mide-boğaz ve akciğer hastalıklarında kullanılan çok ünlü bir ilaç haline gelir. Hatta dönemin papası bu ilaç için Mariani’ye ödül verir. Daha sonra Mariani ilacını pazarlamak için ünlü bir ressama ilacın reklamını yaptırır. Bunu farklı yerlere göndermeye başlar.

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

 

Mariani'nin yaptırdığı reklamlar:

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

 

  Mariani dönemin sanatçılarına, ünlülerine, soylularına, din adamlarına, politikacılara yani kısacası her kesime kendi ürününü gönderir ve ‘’Ürünümü denedikten sonra düşündüklerinizi, kendi el yazınızla ve fotoğrafınızla; biyografinizi de içeren bir yazı gönderirseniz çok memnun olurum.’’ diye bir ricada bulunur. Ve bu ricasına da karşılık bulur. Bunları ‘’L’Album Mariani’’ adını verdiği kitabında toplamaya başlar. Thomas Edison, Kraliçe Elizabeth, Osmanlı paşalarından Joseph Zanni ve Dr. Mavrogeny Pasha bu kitapta yer alan isimler arasındadır.

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

 

  Mariani şarabı gün geçtikçe daha da ünlenir ve bu şarabın Amerikaya da satışı başlar. Amerika'da eczacılık yapmakta olan John Smith Pemberton bir süre sonra Avrupalılardan bu şarabı almak yerine kendi şarabımızı üretelim der ve 1884’te ‘’Pemberton French Coca Wine’’ isimli şarabı üretir. Ve bu ilaç eczanede satılmaya başlar. İlaç sinir hastalıkları, hazımsızlık, zihinsel ve fiziksel yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı, morfin bağımlılığı tedavisi gibi çok çeşitli hastalıklarda kullanılmaya başlanır.

 

  Daha sonra 1886’da Amerikada Atlanta’da alkol yasağı çıkar ve Pemberton bu ilacın formülasyonunu değiştirmek zorunda kalır. Alkol yerine şurup koyar. Coca yaprağı, kola tohumu ve karbondioksit ekleyerek bu içeceği gazlı bir içecek haline dönüştürür. Eczanelerde ‘’Coca-Cola’’ isminde reçeteli olarak bu ilaç satılmaya başlanır.

Eskiden Coca Cola'nın Eczanelerde Satıldığını Biliyor muydunuz?

 

 1904’te coca yaprağından kokain elde edildiği anlaşılınca coca yaprağı formülden çıkarılır. Daha sonra Pemberton bir eczacıyla ortak olur ve ‘’Coca-Cola’’ şirketini kurarlar. Formülden coca yaprağı çıkarılmasına rağmen ilaç bu ismiyle tanındığı için de şirketin ismini değiştirmezler.

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.