Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri - Case101

Alışveriş - 10 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

10 Mayıs, 2021

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

Çok ilginç ve keyifli hikayeler üzerine yemekler yapıyor ve afiyetle yiyormuşuz. Okurken kokuları burnunuza kadar gelecek harika hikayeler ile sizleri baş başa bırakıyorum…

İştahımızı açan lezzetli mi lezzetli yemeklerin hikayelerini okumak çok zevkliymiş. Çok ilginç ve keyifli hikayeler üzerine yemekler yapıyor ve afiyetle yiyormuşuz. Kebabından sütlacına, dönerinden baklavasına say say bitmeyecek kadar çok lezzetimiz var. Okurken kokuları burnunuza kadar gelecek harika hikayeler ile sizleri baş başa bırakıyorum…

Güzel ülkemizin her şehrinden ayrı ayrı güzel kokular yükselir. Bazen aynı yemeğin farklı şehirlerimizde farklı özel tariflerle yapıldığına şahit oluruz. Bazen de yemeklerimizin tarihine öyle sıkı tutunuruz ki farklı ülkelerin sahiplenmesi canımızı sıkar ve hemen yemeklerimizin bize ait olduğunu savunuruz. Kimselere bırakmayız.

En iştah kabartıcı yemeklerimizden biriyle başlıyoruz.

PERDE PİLAVI

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

İnce düşünmeyi seven ülkemizin güzel insanlarının, bunları yemeklere yansıtmaları da çok doğal. Perde pilavının hikayesi de iştahımızı açmasının yanı sıra kültürümüzün o güzel yapısını da bizlere çok güzel hissettiriyor. Perde Pilavı tam anlamıyla evliliği simgeleyen bir yemek. Perde pilavının dışındaki hamuru maneviyatı ve birlikteliği simgelerken, elbette yemeğimizin içinde en çok bulunan pirinç taneleri de bolluk ve bereketi simgeliyor. Bademler erkek torunları, fıstıklar ise kız torunları ifade ediyor. Olmazsa olmazımız baharatlar da acı ve tatlı durumları, günleri simgelemekle birlikte yemeğimizin içinde tadına hayran kalınan kuş üzümleri de sağlıklı bir hayatı simgeliyor.

MENEMEN

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

Giritli Türkler yemeklerinde dağlardan topladıkları otları suda haşlayıp, zeytinyağı dökerek veya yumurta kırarak yerlermiş. Bu otlu yemeklerini Menemenlilere öğretmişler ve Menemenliler de onlara bir yemek öğretmiş. Bu yemek bol bol domates, biraz patates ve et ile yaptıkları Etli Domates yemeğiymiş. Ama o dönemlerde Giritli Türklerin ekonomik şartları daha zor olduğundan et yerine yumurta, patates yerine de soğan koyarak “Yumurtalı Domates” yemeğini yapmışlar. Zamanla bu yemek çok sevilmiş. Ve yemeğin adı Menemen olarak akıllarda kalmış.

ÇERKEZ TAVUĞU

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

Çerkez kızlarının güzelliği çok bilinirmiş, hatta dillere destanmış. İstemeye gelenlere de istenen kız Çerkez tavuğu pişirip bunu sunarlarmış. Ve bu yemeği tattıklarında eğer yemek de kız gibi güzel olmuşsa o kız istenirmiş. Çerkezler İstanbul’a yerleştiklerinde kültürlerini geride bırakmadan gelenekleriyle gelmişler. Bu yüzden Çerkez tavuğu bizim mutfağımızda da yer alabilmiş.

Biraz da tatlı lezzetlerimizden bahsetmiş olmayalım mı?

LOKMA

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

Lokma kelimesinin anlamı bir yudum, bir parça yemek demekmiş. Arapça’ da ki “lokma” kelimesinden gelmiştir. Zamanla sevinçli, üzüntülü her türlü zamanlarımızda lokma yapılır ve dağıtılır olmuş. Lokma bizim kültürümüzde çok güzel bir yere sahiptir. Dolayısıyla çok da anlamlı geçmişlere dayanmaktadır.

KEŞKÜL

Tadı Damağımızda Lezzet Hikayeleri  - Case101

Keşkülün hikayesi tam da bizim kültürümüzü, insan sevgimizi ispatlayacak türdendir. Okurken kendinizi çok sevgi dolu hissedeceğinize eminim. Keşkül denen şey aslında Hindistan cevizinden yapılan bir tür kapmış. Osmanlı kadıları ve dervişleri halkın durumuna bakmak ve yardımcı olmak için halk arasına karışırlarmış ve bahsettiğim keşkül adlı kaplarla dilencilik yaparlarmış. Topladıkları paraları da aşevlerine vererek yemek yaptırırlarmış. Yapılan yemekler de bu keşkül kaplarıyla sunulurmuş. Kazanlarda pişen yemeklerden başka bol bol fıstık, badem gibi malzemeler konularak yapılan tatlımızın adı Keşkül olarak akıllara kazınmış.

Yazımı okuduktan sonra Türk olduğum için bir kez daha gurur duydum dediğinizi duyar gibiyim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.