Yeni Dönemde Oblomovluktan Kurtulun

Yaşam Tarzı - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

03 Mayıs, 2021

Yeni Dönemde Oblomovluktan Kurtulun

Gançarov'un kaleme aldığı "Oblomov" adlı kitapta bahsi geçen Oblomovluk, bilinçli bir atalet ve tükenmişlik halidir. Yeni dönemde pandemiyle beraber birçoğumuzda akseden Oblomovluktan sizler için derlediğim taktiklerin yardımıyla sıyrılabilirsiniz.

1-NEDEN TEMBELSİNİZ?

Bir sorunu çözmek için başlanması gereken ilk adım sorunu yaratan şeylerin kaynağını sorgulamak, onlar hakkında veri toplamaktır. Bu yüzden kişi, tembelliğinden kurtulmak için önce onun sebeplerini araştırmalıdır. Kime yahut neye göre tembel olunduğu değerlendirilmeli, miskinliği arttırıcı öğeler tespit edilip onlarla araya mesafe koyulmalıdır.

 

2-HAYAL ALEMİNDE KAYBOLMAYIN

İnsanlar çoğu zaman hayal alemine kapılmaktan çalışmaya atılamaz. Hayallerinizin içinde sığındığınız dünya size hoş görünür fakat er ya da geç gerçeklere uyanırsınız. Gerçeklere uyandığınızda daha fazla hayal kırıklığına uğramamak adına bir şeyler yapmaya başlamalı, istediğiniz şeyler uğruna mücadele etmeniz gerektiği gerçeğiyle yüzleşmelisiniz.

 

3-EGZERSİZ YAPIN

Gün içinde yapacağınız fiziksel aktiviteler güne pozitif başlamanız ve üzerinizdeki miskinliği daha kolay atmanız için size yardımcı olur. Günlük birkaç dakika yapacağınız spor, sizde kendiniz için gerçekten iyi bir şeyler yapmış olduğunuz hissini uyandırır. Yapacağınız bu spor yürüyüş ya da yoga olabilir. Vücudunuz gevşedikçe beyninizden mutluluk verici kimyasallar salgılanır ve bilişsel becerilerinizi daha iyi kullanmanız mümkün olur. Tüm bunlar vücudunuzdaki stresi ve kaygıyı azaltarak gün içinde odaklanmanızı kolaylaştırır ve meşgul olacağınız işlerdeki verimin artmasına sebep olur.

 

4-BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

 Egzersizle beraber beslenme düzeninizin de gün içindeki performansınızdaki payı büyüktür. Uzun zamandır bitkin ve halsiz hissetmenizin nedeni düzensiz beslenme olabilir. Vücudunuzun günlük kalori ihtiyacına göre makro ve mikro besinlerden yeteri kadar tüketmeniz, sizi gün içinde zinde kılar. 

 

5-GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN

Rekabetin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında sizi rakiplerinizden daha önde götürecek şey farklı yetkinliklerinizin olmasıdır. Yaşadığınız dünyanın fayda-bedel hesabına dayalı olduğunu fark etmeniz, çalışmalarınızı sürdürürken gerçek anlamda hayallerinize yatırım yaptığınızın bilincinde olmanızı sağlar. Kendinizi periyodik olarak test edip de zamanla emeklerinizin karşılığını aldığınızda motive olursunuz. Bu sayede çalışmalarınızda performans açısından sıçrayışlar yaşamanız daha kolay olabilir.

 

Yeni Dönemde Oblomovluktan KurtulunYeni Dönemde Oblomovluktan KurtulunYeni Dönemde Oblomovluktan KurtulunYeni Dönemde Oblomovluktan Kurtulun

 

6-KARARLI VE DÜZENLİ OLUN

Ufak tefek şeyleri düzene koyabilmek, büyük tasarılarınız için size özgüven duygusunu aşılar. Fiziksel dağınıklık zihinsel dağınıklığı da beraberinde getirir. Düzeni sağlamaya öncelikle zaman yönetimiyle başlayabilirsiniz. Öncelikle kendinize mutlaka bir hedef koyun ve planlamalarınızı o hedefe erişebileceğiniz şekilde tasarlayın. Bunun için bir çalışma tablosu oluşturmak, ne zaman ne yapmanız gerektiğini daha kolay görmenizi sağlar ve sizi hedefinize daha emin adımlarla yaklaştırır. Böylece yapacağınız işleri parçalara ayırmış olursunuz. Bu sayede programınızın yetiştiremeyeceğinizden endişe etmeyip kendinize ayıracağınız zamanı daha kaliteli kılabilirsiniz.

 

7-KISA MOLALAR VERİN

Çalışma aralarında kendinize kısa molalar verin. Mola sürelerinizin ayarlanması da planlamanızda çok önem arz eder.  Örneğin kırk beş dakika çalıştıysanız ihtiyaçlarınız için on beş dakika ara vermeniz, zihninizin toparlanmasına ve daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur. Mola sürenizi uzatmanız meşgul olduğunuz işten kafa olarak uzaklaşmanıza sebep olup işinize geri dönmeyi zorlaştırabilir.

 

8- SİZİ HUZURSUZ EDEN ŞEYLERİ ÇÖZÜME KAVUŞTURUN

Sıkıntılı bir ruh hali içerisindeyseniz siz her ne kadar işinize odaklanmaya çalışsanız da zihniniz başka sorunları çözmeye odaklanır. Bu yüzden yeri geldiğinde önceliğiniz bu sorunları çözüp ondan sonra işinize koyulmak olmalıdır. Çalışma anında içinizde baskıladığınız öfke, üzüntü vb. duygular performansınızı olumsuz etkiler.

 

 

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.