Kitapseverlerin Severek Takip Edebileceği 15 YouTube Kanalı

Yaşam Tarzı - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 6 Dk.

03 Mayıs, 2021

Kitapseverlerin Severek Takip Edebileceği 15 YouTube Kanalı

Kitap okumak sizin de günlük hayatınızın bir parçasıysa ya da kitap okuma alışkanlığı edinmek isteyip ne okuyacağınıza karar veremeyenlerdenseniz sizin için kitapları inceleyen ve kitaplar hakkındaki düşüncelerini paylaşan içerik üreticilerine göz atabilirsiniz. İçeriğimde size 15 kitap kanalı tavsiyesinde bulunacağım, gelin inceleyelim!

1- Klasik Okur

Begüm Çakır, iki çocuklu ve yoğun tempolu hayata sahip bir ev hanımı olmasına rağmen her gün mutlaka kitap okuyor ve okuduğu kitapları birkaç haftada bir attığı videolar yoluyla aboneleri ile paylaşıyor. Kitapları yorumlarken spoiler vermemeye dikkat ediyor ve kısaca kitabın konusuna ve kitapla ilgili düşüncelerine değiniyor. 115 bin aboneye ulaşan Begüm Çakır, yakın zamanda da bir okuma defteri çıkardı.

 

2- Yağmur Şahin

Bir buçuk yıl önce açılmış olmasına rağmen kanalında 36 video bulunan Yağmur Şahin, okuduğu kitaplar ve yaptığı alışverişlerin yanı sıra vlog çekerek günlük hayatından kesitleri de aboleneriyle paylaşıyor. Psikolji mezunu olan Yağmur Şahin, vloglarında sessiz sakin olmasına rağmen okuduğu kitapları anlatırken heyecanla anlatıyor.

 

3- Kader Çavga

Henüz iki ay önce YouTube'a giren Kader Altıntaş Çavga, aslında bir mağaza müdürü. Bu kanalında hem yaptığı alışverişleri hem de okuduğu kitaplar hakkındaki düşüncelerini detaylı bir şekilde aboneleriyle paylaşıyor. Sevdiği kitapları takipçilerine aktarmayı seven ve her hafta video atmaya çalışan bir BookTuber olan Çavga, yaklaşık 300 aboneye sahip.

4- Sercan Baylan

Sercan Baylan, yazarlar ve kitaplar hakkında yaptığı araştırmaları aboneleriyle paylaşmayı seven bir BookTuber. 32 bin abonesi bulunan Baylan, kitapları çeşitli gruplara ayırarak (kişisel gelişim kitapları, yetişkinlerin okması gereken çocuk kitapları vb.) abonelerine tavsiyelerde de bulunuyor. Bu tarz öneri videoları dışında ''İyi okur nasıl olmalı?'', ''Kitap okumanın zararları nelerdir?'' gibi sorulara cevap verdiği videolar da çekiyor. 

 

5- Ayşe Ümit Karabacak

Yaklaşık üç buçuk yıldır YouTube videoları çeken bir öğretim üyesi olan Ayşe Ümit Karabacak, her hafta paylaşmaya çalıştığı videolarında bir yandan kitapları yayınevi,tür,yazar gibi kategorilere ayırarak abonelerine önerilerde bulunuyor; bir yandan da yaptığı alışverişlerden bahsediyor. Yaptığı alışverişleri de sitelerine göre yorumluyor. 

 

6- İpek Dadakçı

İki sene içinde yaklaşık 15 bin aboneye ulaşan İpek Dadakçı, okuduğu kitapları ay ay paylaşmasının yanı sıra neredeyse her hafta video paylaşarak abonelerini güncelliyor. Dadakçı, yaptığı kitap alışverişlerini de takipçileriyle paylaşmaktan keyif alıyor. Sayıları az da olsa, kanalında film önerisi videoları da bulunuyor.

 

7- Bibliyofil

Yaklaşık 5 bin aboneye sahip olan Bibliyofil kanalının sahibi Yiğit As, kitap alışverişi yapmayı ve sevdiği kitapları sıralayarak takipçileriyle paylaşmayı seven bir makine mühendisliği öğrencisi. 5-6 haftadır video paylaşımında bulunmayan Yiğit As, bu kısa ara dışında her hafta video atmaya çalışan bir BookTuber idi. 

 

8- Öznur Kaygusuz

Öznur Kaygusuz, ay ay okuduğu kitaplarla ilgili yorumlarını paylaşan ve bu kitaplar hakkında değerlendirmelerde bulunan bir öğretmen. Kaygusuz, bol bol kitap alışverişi yapıyor ve aldığı bu kitapları çektiği videolar yoluyla aboneleriyle paylaşıyor. Aynı zamanda belli aralıklarla çekilişler yaparak abonelerine kitaplar da hediye ediyor.

 

9- Başak Çakmak

Beslenme ve diyetetik öğrencisi olan Başak Çakmak, listedeki diğer içerik üreticilerden farklı olarak günlük hayatından kesitleri aboneleriyle daha fazla paylaşıyor. Videolarının bir kısmı bu vloglardan oluşurken diğer bir kısmı ise okuduğu kitaplardan, izlediği filmlerden ve dizilerden bahsettiği videolardan oluşuyor. 

 

10- Kitap Dünyası

Kitap Dünyası isimli hesabında videolar paylaşan Cem Sarayköy, kitap alışverişi ve kitap yorumu videoları dışında abonelerine hediye kazanabilecekleri çekilişler ve yarışmalar da sunuyor. Yarışmalarda abonelerine kısa bir soru soruyor ve cevaplarını ''cemsaraykoy'' İnstagram hesabına atmalarını istiyor. Daha sonra yarışma sorularının cevaplarını da kısa videolarla abonelerine aktarıyor.

 

11- Saime Özdemir

Mühendisliği bırakıp kardeşiyle beraber İzmir'de kitap kafe açan Saime Özdemir; tepki, tavsiye, vlog, alışveriş videoları çekmesinin yanı sıra bir de online kitap kulübü kurdu. YouTube'da her ay canlı yayın açarak o ay okunacak veya okunan kitaplar ile ilgili takipçileriyle fikir alışverişleri yapıyor. Özdemir'in YouTube hesabında 130'dan fazla videosu olmasına rağmen abone sayısı henüz 4.000'i geçmedi. 

12- Merve Fırat

Yaklaşık 4 bin aboneye ulaşan Merve Fırat, aboneleriyle her ay hangi kitapları okuduğunu ve bu kitaplar hakkındaki değerlendirmelerini paylaşıyor. ''Her ay bir klasik'' adını verdiği video serisinde takipçilerine bir sene boyunca her ay bir kitap olacak şekilde klasik kitap önerilerinde bulunuyor ve bu kitapları videolarında değerlendiriyor.

 

13- Muverrihhane

Tarih öğretmeni, eğitim koçu ve aynı zamanda Muverrihhane isimli kanalın sahibi olan Büşra Hanım, hem tarihle ilgili bilgiledirici videoları hem de kitap önerisi ve kitap yorumu yaptığı videoları paylaşmayı seven bir YouTuber. Kanalına 4 ay önce video atmaya başlayan Büşra Hanım, kanalında çekilişler de düzenliyor.

 

14- Termostaki Duman

Bir ay önce açılan ve henüz 100 aboneye dahi ulaşmamış küçük bir kanal olan Termostaki Duman kanalında; kitap alışverişi videoları, sessiz vlog, bir günde bitireceğiniz kitaplar videosu ve okuma planı hazırlama videosu dahil olmak üzere toplam 6 video bulunmakta. Şimdilik ayda 3 video atan kanal sahibi, henüz adını belirtip yüzünü göstermedi.

 

15- Selin Aydın

4 ay önce kanalını açan Selin Aydın, bu zamana kadar 15 video paylaştı. Videoları; aylara göre okuma planları ve okuduğu kitaplar, ajanda önerileri ve ajanda kullanımı, kitap alışverişleri ve sevdiği kitaplardan bahsettiği videolardan oluşuyor. 500 aboneye yaklaşan Selin Aydın, ilerleyen zamanlarda vlog ve çizimlerinden bahsettiği videolar da paylaşmayı planlıyor.

 

Ben önermiş olduğum bütün BookTuberları severek takip ediyorum, umarım sizin de hoşunuza giderler ve kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.