Gezegenimizin İlginç Yerleri

Yaşam Tarzı - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Gezegenimiz, doğumundan bu yana bünyesinde doğal süreçlerle oluşmuş sayısız yapı bulundurur. Dağlar, aşınmış veya yığılmış kayalar ülke ve bölge fark etmeksizin bizlere görsel şölen sunar. Hadi ilginç doğal yapıları birlikte görelim!

Uzun yıllar boyunca doğal süreçlerden geçmiş, aşınmış, taşınmış ve yığılmış birçok doğal cisim gezegenimizin en ilginç yapılarını oluşturmaktadır. Gördüğümüzde bizleri hayretler içinde bırakan, insanüstü bir güç gerektiğini düşündüğümüz ilginç yapıları birlikte tanıyalım. Keyifli okumalar!

Fuji Dağı (Japonya)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Japonya'nın en yüksek dağı olan Fuji Dağı, aktif bir stratovolkandır ve son olarak 1708'de patlamıştır. Zirve kesimi yılın beş ayı karla kaplıdır. Oldukça simetrik bir yapıya sahip olan bu dağ, Japon kültürünün ikonlarından bir tanesidir.

Cennetin Kapısı- Tianmen Mağarası (Çin)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Cennetin Kapısı olarak bilinen Tianmen Mağarası, denizden 1500 metre yükseklikte bulunur ve bu mağara dünyanın en yüksek doğal kemerlerinden bir tanesidir. Kemer, milattan sonra 263 yılında dağın bir yamacının çökmesi sonucunda oluşmuştur. Bu olay sonrasında kemer görünüm itibariyle devasa bir kapıyı andırdığı için Cennetin Kapısı olarak isimlendirilmiştir. Kemerin yüksekliği 135 metre, genişliği ise 57 metredir. Kemere, çıkması yarım saat süren ve 999 basamaktan oluşan merdivenlerle çıkılır. Çin kültüründe 9 sayısı sonsuzluğu temsil eden özel bir sayıdır.

Peribacaları (Kapadokya)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Masallar diyarı Kapadokya bölgesi, volkanik kül ve ignimbiritten oluşan tabakaların sel karakterli akarsular tarafından aşındırılması sonucunda oluşmuştur.

Guatape Kayası (Kolombiya)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Çevresine göre 200 metre daha yüksek olan bu kayanın üstüne 700 basamaktan oluşan bir merdivenle çıkılmaktadır. Granitten oluşan bu kaya yer şekli olarak bir inselbergdir. İnselbergler içinde bulundukları düzlük alanda aniden yükselen tepelik ya da kayalık alanlar için kullanılır. Eğer inselbergi oluşturan kayalık, Guatape kayasında olduğu gibi granitten oluşursa bornhardt olarak adlandırılır.

Konik Karst (Çin)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Çin'in Guangxi bölgesinde bulunan muhteşem konik karstlar, ılıman tropikal bölgelerde gelişen ve koni ya da yarım daire şekilli alçak tepelerden oluşan bir karstik ortamdır. Kum heykelleri ya da kum peribacaları olarak da bilinir.

Kum Heykelleri (ABD)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

ABD’deki Michigan gölü kıyısında kış mevsiminde kumdan heykeller oluşuyor. Soğuk, karlı koşullar altında yarı donmuş halde bulunan kumlar şiddetli rüzgârlar tarafından aşındırılarak bu garip şekillerin oluşmasını sağlamaktadır. Kum peribacaları olarak da bilinir.

Dendritik Drenaj Ağları (Meksika)

Gezegenimizin İlginç Yerleri

Dendritik (ağaçsı) akarsu ağı, genelde homojen yapıdaki alanlar üzerinde oluşan ve görünüm itibariyle bir ağacın dallarına ya da bir yaprağın ana damarlarının dağılışına benzer bir yapıya sahip akarsu ağıdır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.