Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi

Kampüsten Haberler - 17 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 11 Dk.

17 Haziran, 2022

 Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi
Kredi: Art by Hande Çınar

Üniversite öğrencilerine sürdürülebilir bir gelir modeli sunduğumuz sosyal girişimimiz Kampüste Ne Var’da geçtiğimiz yıl 15 binden fazla üniversite öğrencisine ödül dağıttık. Şimdi daha fazlası için kolları sıvadık; yeni projeler tasarlıyor, ödül havuzumuzu büyütüyor ve yeni anlaşmalar yapıyoruz.

Gelin, bu ekosisteme nasıl dahil olabileceğinizi konuşalım.

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim.

Ben Ömer, 28 yaşındayım ve İstanbul’da yaşıyorum.. 2016 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okurken Askıda Ne Var’da çalışmaya başladım. Proje yöneticiliği ile başlayan kariyerim, 2018’de Kampüste Ne Var’ın kurulmasıyla birlikte burada devam ediyor. Şu an Kampüste Ne Var’da yazılımdan sosyal medya içeriklerinin üretilmesine, stratejik planlamadan marka işbirliklerine kadar tüm süreçlerde yer alıyorum. Bu pozisyonda çalışan biri olarak sizinle deneyimlerimi paylaşıp para kazanmanızı sağlayacak bazı öneriler vermek isterim.

Okunma puanı nasıl oluşur? Okunma puanı nasıl artırılır? Markalar için nasıl içerik üretilir? Hangi ödülleri kazanabilirsiniz? gibi birçok soruyu cevaplayıp size bu konularda önemli tavsiyeler vereceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra bu platformdan gelir elde etmenin ve ödül kazanmanın hiç de zor bir şey olmadığını fark edeceksiniz.

Üniversite Öğrencilerine
Kazandıran Sistem: Haftalık

 Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi

Haftalık fikrini 2019’da bulduk ve kısa bir süre sonra hayata geçirdik. En temelde, Haftalık’ta üniversite öğrencilerine sürdürülebilir bir gelir modeli yaratmayı hedefledik ve üyelerimizin kendi ilgi alanlarına yönelik içerik üreterek bunu yapabilecekleri bir sistem tasarladık. Üniversite öğrencilerinin içerik üreterek para kazanabileceği bu sisteme Haftalık adını verdik. Ödüllerin haftalık olarak dağıtılması, sistemin adına da ilham oldu.

Geçtiğimiz 1 yılın verilerine baktığımızda, birçok markanın desteğiyle Kampüste Ne Var’da içeriği yayınlanan her iki yazardan biri ödül kazanmış. Yazdığınız içerikle %50 ödül kazanma şansınızın olduğu bir platform olduğumuzu da eklemeden edemedim. :)

Diğer yandan sistemin en sevdiğim tarafı, üniversite öğrencilerinin ürettiği içeriklerinin yine üniversite öğrencileri tarafından okunması. Bu yüzden buradaki içerikleri okuyanlar da yazanlar da kendi ilgi alanlarına yönelik içerikler sayesinde sistemden faydalanıyorlar.

Haftalık Sistemi Nasıl Çalışır?

 Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi

 1. Üniversite öğrencisi web sitemize üye olur.
 2. İçerik üretim rehberimize uygun bir içerik üretir.
 3. İçerik, editör onayından geçerse yayınlanır.
 4. Her hafta pazartesi günü yayınlanan içerikler, sonraki pazar gününe kadar okunma puanlarına göre Liderlik Tablosu’nda sıralanır.
 5. Liderlik Tablosu’ndaki ilk 15 içerik 100 TL para ödülü kazanır

İçerik üretenleri ödülleren sistem, içeriklerin okunma puanına göre dışarıdan müdahale olmaksızın otomatik olarak çalışıyor. Peki okunma puanları nasıl oluşuyor?

Okunma Puanı

 Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi

Öncelikle şunu söylemeliyim, herkes için adil ve güvenilir bir sistem olması adına hesaplama algoritmamıza çok önem veriyoruz ve sistemi sürekli geliştiriyoruz. “Bir içerik gerçekten okunuyor mu?” sorusuna cevap olarak şunu söyleyebilirim: Puanların tespiti için Google ve diğer birçok profesyonel yazılımı kullanarak tespit ediyoruz. Okunma puanını nasıl artıracağımıza geçmeden önce bu puanlar hangi bileşenlerden oluşuyor ondan bahsedeyim.

Okunma Puanı Nelerden Oluşur?

 1. Ziyaret Sayısı: Kaç tekil kullanıcının o içeriği ziyaret ettiğini gösterir.
 2. Oturum Süresi: İçeriği ziyaret eden kullanıcının o içeriği kaç saniye okuduğunu gösterir. Özetle, içeriği kaç kişinin ziyaret ettiğini ölçerken bu kişilerin oturum sürelerine de bakıyoruz.
 3. Paylaşım Sayısı: Facebook, Linked-in ve Twitter’da o içeriğin kaç kez paylaşıldığını gösterir.
 4. Konu: İçerik üretim rehberimize göre üretilmiş içerik, yayın şartını sağlıyor ama ürettiğiniz içerik popüler veya ilgi çeken bir içerikse daha fazla okunuyor. Tüm içerikler Kampüste Ne Var sosyal medya hesaplarından paylaşıldığı için iyi seçilmiş bir konu,okuyucuyu içeriğe daha çok çekiyor.
 5. SEO ve Özgünlük: Sistemde içeriğinizin yayınlanlanabilmesi için en az %70 oranında özgün olması gerekiyor. Özetle daha önce internette yayınlanan içeriklerden farklılaşmanız ve içeriğinizde kendi cümlelerinize yer vermeniz gerekiyor.

Şimdi çok işinize yarayacak okunma puanı artırma yollarına geçelim.

Okunma Puanı Nasıl Artırılır?

1. Konu Seçimi

Bir üstte bahsettiğim gibi, seçeceğiniz konu çok kritik. Siz içeriğinizi hiç paylaşmasanız bile içeriğiniz üniversite öğrencilerine hitap ediyorsa, içerik mutlaka takipçilerimizin ilgisini çekiyor ve okunma puanı artıyor. Liderlik Tablosu’nun her gün saat 11.50 ve 23.50’de güncellendiğini de unutmadan ekleyeyim.

En çok okunan konulardan bazı örnekler paylaşıyorum:

 • Üniversite öğrencileri için burs haberleri
 • Kampüsteki gelişmeler. Örneğin; Boğaziçi Üniversitesi Kampüsünde Yapılabilecek Aktiviteler
 • Ders çalışabileceğiniz mekan önerileri
 • Gençlik araştırmaları
 • Öğrencilerin için ücretsiz gidilebilecek müzeler, sanat galerileri, etkinlikler.
 • Üniversite sınav tarihleri

Bu ve bunlar gibi, aynı senin de ilgini çekebilecek konular en çok okunan içerikler arasında.

2. Ziyaretçi Sayısı

Okunma puanını en çok etkileyen faktör, içeriğine yapılan ziyaret Bu nedenle içeriğinizi arkadaşlarınızla paylaşmanız ve onların içeriğinizi okumasını sağlamanız çok önemli. Twitter, Facebook grupları, WhatsApp gruplarındaki paylaşımlarınız ve diğer tüm arkadaşlarına atacağınız direkt mesajlar okunma puanınızı artıracaktır.

İçeriğine en çok trafik sağlayacak yerler:

 • Instagram Hikayeler’de içeriğinize link vermek
 • Twitter’da yazdığınız konu ile ilgili Hashtag’li tweet’ler paylaşmak
 • Linked-in’de konu ile ilgili kurumları ve toplulukları içeriğinize etiketlemek
 • Konu ile alakalı veya öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu Facebook gruplarında içeriğinizi paylaşmak.
3. Paylaşımlar

İçeriğinizi okumasını istediğiniz arkadaşlarınızın içeriğiniz paylaşması başarılı olmanızdaki en büyük etken. Örneğin; içeriğinizi okuyan arkadaşınızın, kendi arkadaşları ile bu içeriği paylaşması okunma puanınızı üstel olarak artıracaktır.

4. SEO

SEO (Search Engine Optimization) dijital dünyanın olmazsa olmazı haline geldi. Bir içeriğin SEO puanı, o içeriğin Google aramalarında hangi sırada listeleneceğini belirler. Bu konuya dikkat etmeniz içeriğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bu konuda icerik.com’un kolay anlaşılır ve çok faydalı SEO Rehberi #1” içeriğine mutlaka göz atmalısınız.

SEO ile ilgili aşağıdaki konuları bir araştırmanızı öneririm;

 • İyi başlık ne demektir?
 • Description nedir? Ne işe yarar?
 • Anahtar kelime nedir ve nasıl belirlenir?
 • İçerik uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Bu konularla ilgili faydalı içeriklere ZEO Blog’tan erişebilirsiniz.

Haftalık Sisteminden Kazanabileceğiniz Ödüller

 Kampüste Ne Var’ı Etkin Kullanma Rehberi

Ödül kazanabileceğiniz 3 farklı alan var. Bunlar;

1. Nakit Ödül Sistemi

Kampüste Ne Var yazarlarının tüm içerikleri Haftalık sistemine dahil olur. Her içerik Pazartesi günü saat 00.00’da yayınlanır ve Liderlik Tablosu’nda listelenir. O haftanın en çok okunma puanına sahip ilk 15 içeriği 100 TL nakit ödül kazanır.

Aynı içerikle hem nakit ödül hem de case ödülü ve/veya Kategori Ödülü kazanabilirsiniz. Gelin diğer ödülleri nasıl kazanabileceğinize göz atalım.

2. Case Yarışmaları

Kampüste Ne Var yazarları, diledikleri konuda içerik üretebilecekleri gibi kategori sponsorlarınının düzenlediği case yarışmalarına katılarak, kategori sponsorunun belirlediği konularda içerik üretebilirler.

Örneğin; Bilim ve Teknoloji Kategorisi sponsoru Teknosa nisan ayında 10 kişiye 300 TL değerinde Teknosa Hediye Çeki ödülü verdiği “Metaverse Evreni” isimli case yarışmasını yayınladı. Kampüste Ne Var yazarları, Metaverse ile ilgili içerikler üreterek Bilim ve Teknoloji kategorisinde içeriklerini yayınladılar.

Case katılımcısı 10 yazar, o hafta kategori nakit ödüle ek olarak 300 TL Teknosa hediye çekinin sahibi oldular.

Case yarışmaları her ay sosyal medya hesaplarımız ve web sitemizden duyuruluyor. Detayları incelemeniz için birkaç duyuruyu sizinle paylaşıyorum, yeni yarışmalara katılmak için takipte kalın.

3. Kategori Ödülleri

Kampüste Ne Var yazarları, ürettikleri içerikler ile okunma puanına bakılmaksızın kategori ödülleri kazanabilirler. Kategorileri ödülü kazananları her ay düzenli olarak Kampüste Ne Var editörleri tarafından seçilir ve kazananlar bilgilendirilerek ödüller verilir.

Kazanabileceğin Kategori Ödülleri

 • Her ay 20 yazara 101 TL değerinde A101 Hediye Çeki
 • Her ay 20 yazara 150 TL değerinde Teknosa Hediye Çeki
 • Her ay farklı sayıda yazara toplam 2.000 TL değerinde Bitcoin
 • Her ay 8 öğrenciye sertifikalı BAUSEM eğitimi
 • Her ay 20 öğrenciye toplam 2.000 TL değerinde Pringles Ürün Paketi
 • Her ay farklı sayıda yazara toplam 2.000 TL değerinde Tavuk Dünyası Menüsü
 • Her ay farklı sayıda yazara toplam 2.000 TL değerinde McDonald’s Menüsü
 • Her ay farklı sayıda yazara toplam 2.000 TL değerinde In Street Hediye Çeki
 • Her ay 20 yazara Tresan | Fulser Ürün Paketi
 • Her ay 20 yazara Kampotu Ürün Paketi
 • Her ay 20 yazara Komagene Çiğ Köfte Menü

Gördüğün gibi kazanabileceğiniz birçok kategori ödülü bulunuyor. İçeriğin okunma puanına göre nakit ödül kazanamazsanız bile kategori ödülü kazanabilirsin.

Haftalık Sisteminin Kuralları

 • Haftalık sisteminden yalnızca Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri faydalanabilir.
 • Yazarların, o hafta yazdığı içeriklerinden biri veya birkaçı Case Yarışması için hazırlanmadıysa aynı hafta en fazla bir içeriği yayına alınır.
 • Her yazar, bir ay içinde birden fazla kategori veya Case ödülü kazanabilir.
 • Her içerik İçerik Üretim Rehberi’de belirtilen kurallara göre yazılmış olmalıdır. Sonradan uygun olmadığı tespit edilen içerikler yayından kaldırılabilir.
 • Yayınlanan içerikler; siyasi propaganda, ticari kampanya, nefret söylemi, pornografik içerikler barındıramaz. İlgili içerikleri kullandığı tespit edilen yazarların üyelikleri askıya alınabilir.

Son olarak; Kampüste Ne Var olarak üniversite öğrencileri için fırsat eşitliği yaratmak için çalışıyoruz. Buradan kazanacağınızın ödüllerin günümüzde sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Kazanacağınız ödüller yanında size profesyonel yazarlık deneyimi sunarak CV’nize ekleyebileceğiniz güzel bir iş fırsatı sunduğumuz için çok mutluyuz.

Umarım Kampüste Ne Var’da güzel hikayeleriniz oluşur. Hadi içerik yazmaya başlayalım: https://www.kampustenevar.com/haftalik

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.