Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi

Spor - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

03 Mayıs, 2021

Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi

Avrupa futbolunda son yıllarda yaşanan en büyük gelişme olan "Avrupa Süper Ligi" turnuvasını birlikte inceledik. Az daha Avrupa futbolunda köklü bir değişim yaratacak bu girişimi gelin birlikte inceleyelim.

Nedir bu "Avrupa Süper Ligi" ?

Basketboldaki "Eurolig" turnuvasına hem format hem de statü olarak benzeyen, Avrupa'nın demirbaş kulüplerinin ortak bir kararla kurduğu Ağustos 2021'den itibaren uygulamaya geçmesi planlanan turnuva. Başlangıçta; Arsenal, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Liverpool, Chelsea, Atletico Madrid, Barcelona, Real Madrid, Milan, Inter, Juventus kulüplerinin olduğu bu turnuva aralarına 3 kurucu kulüp daha almayı planlıyordu.

19 Nisan tarihi itibari ile başkanı aynı zamanda İspanyol devi Real Madrid'in de başkanlık görevini yürüten Floretino Perez seçildi. Formatı 10'ar takımdan oluşan 2 ayrı grup oluşması ve grupları ilk 3'te bitiren takımların çeyrek finale yükselmesi olarak belirlendi. 4. ve 5. takımlarsa kendi aralarında diğer 2 çeyrek final bileti için mücadele edecekti. 2 ayaklı eleme sistemi ile çeyrek ve yarı finaller oynanacaktı. 

Konuşulan finansal dayanak ise oldukça ciddiydi. Şampiyonlar ligini kazanan bir takımın alacağı paranın çok daha fazlası ayakbastı parası olarak konuşuluyordu. Ayrıca Avrupa Süper Ligi'nde yer alan kurucu kulüplere, altyapı yatırımlarını desteklemek ve aynı zamanda Covid-19'un yaratığı krizi dengelemek adına toplamda 3.5 milyar euro ödeme yapılacaktı. Bu futbol piyasası içerisinde en yüklü organizyon ödeneği olacaktı.

iAvrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi

Gelen tepkiler..

UEFA  ve FIFA beklendiği üzere sert bir tepki vererek bu oluşuma katılan takımları düzenlediği turnuvalardan men edeceğini söyledi. Bu men, takımlarda bulunan oyuncuların milli takımlarda oynamalarına kadar etki edebilen ciddi bir tehditti.

Premier Lig, Serie A gibi ülkemizin de içinde bulunduğu neredeyse tüm ligler bu konuda fikirdaştı. Hepsi de bu organizasyonun karşısında duruyordu ve her biri ayrı ayrı açıklama yayınladı. Sebebi ise barizdi. Başkaldırı şeklinde bir gecede alınan bir karar olduğu için. Ayrıca 15 takım her ne olursa olsun, hak etsin etmesin her türlü bu turnuvaya katılacaktı, bu da tepkilerin en büyük sebeplerinden birisi. Zira yarışmacı kimliklerin kaybolması ve turnuvanın takım seçme konusunda liyakatli davranmaycak olması turnuvanın konuşulan gelirleri söz konusu olunca küçük kulüplerle büyük kulüplerin hali hazırda büyükçe olan farkını iyice açacaktı.

İşin taraftar kısmında ise bir kısım taraftar daha zevkli bir format olacağını düşündüğü için savunsa da çoğunluk karşı görüşteydi. Özellikle bu kurucu kulüplerin taraftarları çok şiddetli tepkiler verdi. Liverpool taraftarı efsane sloganını "you'll walk alone" olarak değiştirerek göndermeli paylaşımlar yaptı stadlarının önüne pankart astı. Chelsea taraftarı sokakta protestoda bulundu. Eski futbolcular, kulüplerin taraftarları, başkanlar, lig yönetimleri karşıyken destek verenler de mevcuttu. Mesela Spartak Moskova kulübü destek verdiğini Twitter yoluyla açıkladı. 

Diğer Avrupa liglerinde ise tepki daha şiddetliydi. Zira hiçbir zaman takım gönderme garantisi olmadığı gibi tamamen kurucu kulüplerin insafına kalınması bu ciddi gelir söz konusuyken katılamayan takımlara bi hayli sorun yaratacaktı.

Bu tepkiler sonucu Real Madrid ve Barcelona hariç kurucu 10 takım da çekildiğini açıkladı.

Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi

Avrupa futbolunda bir devir bitiyor muydu?

Karşılıklı çekilen büyük restler, tepkiler ve büyük finansal desteklerin içerisinde bu organizasyondan vazgeçildi. Sebebi ise para ile satın alınamayacağı bir kez daha öğrenilen taraftarlar oldu. FIFA'nın Dünya Kupasına almamakla tehdit ettiği bu organizasyon, cevaben "Kendi Dünya Kupamızı kendimiz kurar, kendimiz finanse ederiz." demişti. Anlayacağınız geri adım atmaya hiç de niyetleri yoktu fakat izleyecek insanlar olmadıktan sonra isterseniz dünyanın en iyi takımları, en güçlü paralarla finanse edilerek en keyifli formatta oynasın; hiçbir şey farketmez. 

Bu kalkışma sonrası UEFA, Şampiyonlar Liginin formatını değiştireceğini söyledi. Daha fazla maç oynanacağı ve lig usulüne dönüleceği konuşuluyor fakat oyuncular hali hazırda fazla maç yapıldığı ve daha fazlasının kendilerini yıpratacağı yönde görüş bildiriyor. Sonuç olarak iki tarafta birbirini sınadı UEFA tarafı ağır geldi ama bu önümüzdeki yıllarda daha farklı şeylerin gündeme geleceğinin habercisi olduğunu düşünüyorum.

Sözlerimi Mehmet Ali Birand'ın şu sözünü refere ederek bitirmek istiyorum, 18 Nisan gecesi UEFA binasında ışıklar gece boyu sönmedi..

Avrupa Futbolunda Bir Devir Az Daha Bitiyordu; Avrupa Süper Ligi

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.