Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

Kültür ve Sanat - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

03 Mayıs, 2021

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

Antik Yunan'da evrenin yaradılışıyla ilgili hikayeler Yunan mitolojisini doğurmuştur. Çoğu Avrupa ülkelerinde kabul edilen bu mitoloji Romalılar tarafında sadece tanrıların isimleri değiştirilerek olduğu gibi aktarılmıştır. En çok bilinen 12 Olymposlu Tanrılar da Titanları yenerek hüküm sürmüşlerdir. Peki bu mitolojinin başlangıcı nasıl olmuştur? Olympos tanrıları olarak bildiğimiz 12 Tanrı kimdir ve özellikleri nelerdir? Gelin bu yazıda bunları öğrenelim.

Yunan mitolojisinde; Antik Yunan’da evrenin yaratılışını, düzenini, kökenini ortaya çıkarmak için tanrı, tanrıça ve kahramanların hikâyeleri anlatılır. Aynı zamanda eski Yunan dininin de temelini oluşturur.  Yunan mitolojisini Romalılar olduğu gibi kabul etmiştir. Kendi mitlerini oluştururlarken Yunan mitolojisindeki mitlerin sadece isimlerini değiştirmişlerdir.

Yunan mitolojisinin her şeyin başlangıcına dair 3 farklı hikâye vardır. Ben bunlardan en çok bilineni size yazacağım. Hesiodos’a göre:  ‘’…yukarıda, yüksekte, Olympos dağında, yani toprağın içinde oturan bütün tanrıların sabit ve edebi yeri olan geniş göğüsleriyle Gaia ortaya çıktı…’’ Gaia da kendine eşit yıldızlı Uranos’u (Gök’ü) doğurdu. Böylece Uranos kendisini tamamen kucaklasın, kutsal tanrıların ebedi ve sabit yeri olsun. Gaia ve Uranos’un 6 kız 6 erkek olmak üzere 12 çocuğu oldu ve bunlar mitolojide ‘’Titanlar’’ olarak anılır. 

Uranos, Gaia’dan doğan çocuklardan hep nefret ederdi ve bu yüzden onları yeraltındaki mağaralarda saklıyordu. Bunun üzerine tanrıça oğlu Kronos ile iş birliği yaparak Uranos’a tuzak kurdular. Kronos babasının erkeklik organını keserek intikamını aldı ve ilk yaratma son buldu.

*Denize düşen erkeklik organından da Afrodit ortaya çıktı.

Kronos’un önderliğinde evrene hükmeden Titanları, Kronos’un oğlu Zeus önderliğindeki Olymposlu tanrılar savaşarak devirirler. 12 Olymposlu tanrı egemenliği ellerine alırlar ve yeni bir düzen oluşur ama bu 12 sayısı hiç değişmez. Yeni bir tanrı eklendiğinde başka bir tanrı çıkarılır. Gelin bu 12 tanrıyı ve bunların yaşamla özdeşleştirildiği özelliklerini görelim.

1)ZEUS

Zeus tanrıların tanrısı olarak bilinen Olympos’un kralıdır. Gökyüzü ve hava olaylarının tanrısı olarak bilinir. Romalılar tarafından ise Jüpiter olarak bilinir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

2)POSEİDON

Poseidon deniz, at ve deprem tanrısı olarak bilinir. 2. en önemli tanrı olduğu düşünülür. Romalılar tarafından Neptün olarak bilinir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

3)HADES

Hades yeraltı tanrısıdır. Olympos dağına pek çıkmaz. Hades’in miğferi görünmezliğin ve karanlığın simgesidir. Romalılarda adı Pluton’dur.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

4)HEPHAİSTOS

Hephaistos ateş ve demirin tanrısıdır. Romalılarda Vulcanus olarak bilinir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

 

5)ARES

Ares savaş tanrısıdır. Son derece katı yürekli ve kinci bir tanrıdır. Romalılar ona MARS derler.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

6)HERMES

Hermes Zeus’un habercisidir. Çok atik ve çok hızlı bir tanrıdır. Daha bir günlükken hırsızlık yapmaya başladığına inanılır. Hırsızların ve tüccarların koruyuculuğunu üstlenmiştir. Romalılar onu Merkür olarak bilirler.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

7)DİONİSOS

Dionisus şarap, eğlence ve tören tanrısıdır. Olimpos’un en genç tanrısıdır. Sembolü bağ bozumu ve asma yaprağıdır.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

8)ARTEMİS

Artemis doğum ve okçuluk tanrıçasıdır. Olimpos’un baş avcısıdır. Bir kadın acı çekmeden ölmüşse bunu Artemis’in gümüş oklarıyla olduğuna inanılır. Yabani hayvanları, yavruları ve özellikleri geyikleri çok sever. Apollon’un ikiz kardeşidir. Romalılar onu Diana olarak adlandırır.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

9)AFRODİT

Aşk, sevgi ve güzelliğin tanrıçasıdır. Aşk iksiriyle insanları birbirine bağlar. Eros onun oğludur. Troya savaşında Ares ile beraber Troya halkına yardım eder. Sembolü elmadır. Romalılarda Venüs olarak bilinir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

10) ATHENA

Zeka tanrıçasıdır. Günümüzde Yunanistan’ın başkenti olan Atina ismini bu tanrıçadan almıştır. Atina kentini koruyup kolladığına inanılır. Zeus’un kızıdır ancak annesi yoktur. Zeus’un en sevdiği ve en güvendiği çocuğudur. Silahı olan şimşeği sadece onun taşımasına izin verirdi. Çocukluk dönemi olmadığı direkt yetişkin olarak doğduğuna inanılır. Romalılar ona Minevra demişlerdir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

11)HERA

Hera evlilik tanrıçası olarak bilinir. Zeus’un kız kardeşi ve aynı zamanda eşidir. Aşırı kıskanç ve hırslı bir kadındır. Kötülük yapmaktan hiç çekinmez. Simgesi tavus kuşudur.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

12)APOLLON

Apollon güneş, müzik ve sanat tanrısıdır. İnsanlarla tanrılar arasında bağı kurar. Telli çalgı olan lir çalar. Hastalara şifa olduğu söylenir. Sembolü defnedir. Artemis’in ikiz kardeşidir.

Yunan Mitolojisi: Tanrılar ve Tanrıçalar

           

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.