Polisiye Yolculuğu

Kültür ve Sanat - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 8 Dk.

03 Mayıs, 2021

Polisiye Yolculuğu

Polisiye türü, kültür ve sanatın birçok alt türüne malzemeler vermiştir. Ben, bu içerikte birçoğumuzun çok sevdiği polisiye türünden; kitap, film ve dizi örnekleri vereceğim. O zaman hiç durmadan kendimizi polisiyenin bol aksiyon ve gizem dolu yolculuğuna çıkaralım.

Polisiye Kitapları

İstanbul Hatırası- Ahmet Ümit

   Ahmet Ümit, bu romanında İstanbul’da işlenen yedi cinayetten bahseder. Bu yedi cinayetin, İstanbul’un yedi tepesiyle ilgili olan bağını hatta İstanbul’un en eski tarihleriyle ilgisini okuyunca çok şaşıracağınıza eminim. Ben işin sırrını bozmadan, bunu bizzat kendinizin okumasını isterim.                 

Kavim- Ahmet Ümit

   Bu romanda işlenen cinayet, Hristiyanlık tarihinden anahtar olaylarla çözülüyor. Hristiyanlık tarihinin papazları, Mor Gabriel’i, ilginç olayları; işlenen cinayete heyecan katıyor. Kavim, Türk Polisiye kitapları deyince okumadan geçmenizi istemediğim çok şahsına münhasır kitaptır.

Polisiye Yolculuğu                     

Doğu Ekspresinde Cinayet- Agatha Christie

   Polisiye edebiyatında Agatha Christie'ye ayrılan yer çok büyüktür. Çok gizemli ve alışa gelmemiş bir son barındıran Doğu Ekspresinde Cinayet romanı, cinayeti işleyen insan sayısı, cinayet için yapılan planların çokluğu olarak da oldukça ilgi çekicidir. Hercule Poirot'un çözdüğü cinayete "adalet yerini buldu" şeklinde bakabiliriz. Kurbanımız henüz ölmeden gizemli bir mektup alır ve Hercule Poirot ile iletişime geçer ancak dedektif işe yanaşmaz. Cinayet, Hercule Poirot da trendeyken gerçekleşir. Cinayetten sonra trende birtakım izler vardır ancak bu izler bir şekilde silinir. Başarılı bir dedektif olan Hercule Poirot cinayeti çözmeyi başarır ama altında yatan hikâyeden de çok etkilenir.

Agatha Christie'den önereceğim diğer romanlar şu şekildedir;

Cinayet Alfabesi: Çok zeki bir seri katil, kurbanlarını alfabetik sıraya göre öldürür. Üstelik bunu yaparken bir yandan da dedektif Hercule Poirot ile oyun oynamayı ihmal etmez. Katil, kurbanlarını önceden bildirir ancak yine de yakalanmadan cinayetlerini gerçekleştirir. Bunun üzerine Hercule Poirot, İngiltere'ye giderek katilin peşine düşer.

On Küçük Zenci: Geçmişleri karanlık olan on kişi bir adaya davet edilir. Bu on kişi, adada kendilerini bekleyen sürprizden habersizdir ve bu adada beklenmedik bir son yaşanır.

Gizli Düşman: İki acemi iş ortağı ve yakın arkadaş, girdikleri işte kendilerini bir komplonun içinde bulurlar. Olaylar bu iki arkadaş için kötü ilerlerken acaba gerçekler gün yüzüne nasıl çıkacak büyük bir merak konusudur. 

Polisiye Yolculuğu                                                 

Kan Gölü- Tess Gerritsen

   Tıbbi gerilim- polisiye türünde olan bu roman, birçok bölümünde bizi şaşkınlıklara bırakıyor. Küçük bir kasabada doktorluk yapan Dr. Clarie, hastalarının normal dışındaki saldırganlıklarından şüpheleniyor ve onları testlere tabi tutuyor. Test sonuçları şaşırtıcı bir şekilde normal geliyor ancak Clarie bu işin peşini bırakmıyor. Romanın ilerleyen bölümlerinde, bu şüpheli durumun altında yatan doğaüstü olaylar ve 50 yılda bir ortaya çıkan kehanet yatar. İşler akıl almaz bir boyut alır ve olaylara Dr. Clarie'nin oğlu da karışır. Dr. Clarie, eşinden ayrılıp oğlu ile bu kasabaya huzur bulmaya gelir. Tabii olaylar bu şekilde ilerlerken aradığı huzuru bulamaz. Doğaüstü olaylar, cinayet, ilginç bir göl ve art arda sıralanan saldırganlıklar içeren bu roman bir yandan da aşklara ve dostluklara da misafirlik yapar. 

Tess Gerritsen'in romanlarını okurken gerileceğiniz şüphesiz ancak sonuna geldiğinizde okuduğunuzdan memnun olacağınıza eminim.

  Polisiye Yolculuğu 


Polisiye Filmleri

Doğu Ekspresinde Cinayet

   Polisiye romanlar bölümünde de önerdiğim bu yapımın şimdi filmini önermek istiyorum. Filmin konusu ile kitabın konusu birebir aynıdır. O yüzden burada filmin konusu değil künyesinden bahsedeceğim. Yalnız şunu belirtmeliyim: Kitabın sonu ile filmin sonu birbirinden tamamen bağımsızdır. Sonlarına kadar aynı ilerleyen kitap ve film, farklı sonlar ile bitişlerini yapar.

Senarist: Michael Green

Yönetmen: Kenneth Branagh

Filmin Asıl Adı: Murder On The Orient Express

Oyuncular: Kenneth Branagh, Johnny Deep, Daisy Ridley, Michelle Pfeiffer, Judi Dench, Penelope Cruz, Josh Gad, Willem Dafoe, Leslie Odom, Derek Jacobi, Olivia Colman, Tom Bateman, Lucy Boynton...

Tür: Gizem/ Suç

IMBD Puanı: 6,5

    Polisiye Yolculuğu                                                                  

The Devil All The Time

Senarist: Antonio Campos, Paulo Campos

Yönetmen: Antonio Campos

Oyuncular: Tom Hollond, Robert Pattison, Sebastian Stan, Bill Skarsgard, Jason Clarke, Riley Keough, Harry Melling, Haley Bennett...

Tür: Polisiye/ Gerilim

Konu: Kötü karakterler, doğaüstü şeytani güçler, seri katil genç çift, vaiz ve şerif... Tüm bu karakterlerin ayrı ayrı sürekleyici hikâyelerinin birleşmesiyle film, daha da karışık hale geliyor. Filmdeki kişiler için iyimser yorum yapmak zor, en masum görünen karakterin bile masumane olmadığını fark etmek ters köşe olmamıza sebep oluyor. The Devil All The Time filminin, dram yönü de oldukça ağır basıyor. Filmi izlerken şaşkınlığa uğrayacağınız, üzüleceğiniz, gerileceğiniz; kısacası birçok duyguyu yaşayacağınız anların olacağı şüphesiz. Bu yüzden kendisi, gerilim ve polisiye sevenlerin mutlaka izlemesini istediğim bir filmdir.

Polisiye Yolculuğu                                 


Polisiye Dizileri

Masum

Senarist: Berkun Oya

Yönetmen: Seren Yüce

Oyuncular: Haluk Bilginer, Ali Atay, Nur Sürer, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen, İrem Altuğ, Mehmet Özgür, Bartu Küçükçağlayan...

Konu: Emekli bir komiser, şehir hayatından uzakta eşiyle beraber sakince yaşamanı sürdürken birden küçük oğlunun getirdiği kötü haberle hayatları tekrardan şekil almaya başlar. Gerilim, suç ve polisiye dizisi olan Masum'u izlerken gerilmeye ve fazlaca merak etmeye doyacaksınız. Duyup da bu zamana kadar izlemeyenler artık mutlaka izlemeli. Ayrıca seyirciler için, oyuncu kadrosu olarak da fazlaca doyum söz konusu.

Polisiye Yolculuğu                   

La Mante

Oyuncular: Manon Azem, Jeanne Deber, Frederique Bel, Fred Testot...

Konusu: 25 yıldır hapiste olan bir seri katilin cinayetlerinin kopyalanmasının üzerine dizinin seyri başlar. Seri katil ilk cinayetini işlediğinde polisler için gizemli bir vakadır. Henüz ilk cinayette 25 yıl öncesiyle bağlantı kurulmamıştır. İlerleyen cinayetlerde, katil 25 yıl öncesine de atıfta bulunur. Bunun üzerine polisler, 25 yıl öncesinin seri katiliyle iş birliği yapmaya başlarlar. Dizinin ilginç bir yanı ise 25 yıl öncesinin seri katilinin, vakayı yürüten polisin annesi olmasıdır. Dizi biraz ilerleyip, cinayetler arasında ilişki aranırken baş karakter polisimiz kendi hayatından gariplikler sezer.

Polisiye Yolculuğu

       

The I- Land

Oyuncular: Natalie Martinez, Kate Bosworth, Alex Pettyfer, Ronald Peet, Sibylla Deen, Kyle Schmid, Gilles Geary, Anthony Lee Medina...

Konu: Hapishanede yatan bir grubu, geliştirilen teknoloji ile bir simülasyona alırlar. Bu simülasyonun amacı; o grubun gerçekten suçlu olup olmadıklarını anlamak. Simülasyon bir adada geçer. Uyandıklarında kendilerini adada bulan grup; yemek, barınmak, uyamak, kısacası yaşamsal tüm fonksiyonları için gereken malzemelerini bir şekilde dağadan bulmalıdır. Bunun yanında neden adada olduklarını bulmaları, kendilerini ve birbirlerini de tanımaları gerekir. Tahmin ettiğiniz üzere iletişimin ön planda olduğu bu dizi oldukça keyifli ilerleyen bilim kurgu- suç dizisidir. İlerleyen bölümlerde adada buldukları bir köşk kendilerini ve birbirlerini tanımak için çok büyük bir fırsat olacak ve ipler orada çözülmeye başlayacaktır.

Polisiye Yolculuğu


Polisiye, çok geniş bir tür ve ben bu geniş türü üç ana başlıkta ele aldım. Önerilerimi popüler yapımlardan daha az bilinenlere göre sıraladım. Buraya kadar okuduğunuz, vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Umarım polisiye için hoşunuza giden kitap, film ve dizi önerileri sunabilmişimdir. 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın. 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.