Dünyadaki Kütüphaneler

Kültür ve Sanat - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

03 Mayıs, 2021

Dünyadaki Kütüphaneler

Avustralya, Geelong kentindeki bir bölgesel kütüphane, arşiv ve kaynak tesisi olan, aynı zamanda göz kamaştırıcı bir mimarisi olan Geelong Library & Heritage Centre hakkında bilgiler!

Geelong Library & Heritage Centre

Dünyadaki Kütüphaneler

Geelong Library & Heritage Centre, bölgedeki önemli tarihi kayıtlar ve arşivler için bir depo olarak 1979 yılında kurulmuştur. Değişen çağ ve artan nüfus, nihayetinde yeni ve yenilikçi bir merkez kütüphanesinin habercisi oldu ve 2010 yılında Büyük Geelong Şehri oybirliğiyle yeni bir kütüphane inşa etmeye karar vermiştir. 2013'ün sonlarına doğru, yeni Geelong Kütüphanesi ve Miras Merkezi'nin inşaatı başladı ve bina 20 Kasım 2015 tarihinde resmi olarak açılmıştır. Merkez, Victoria’nın tarihini korumak için tasarlanmış Public Record Office Victoria topluluk arşivleri ağının bir parçası olarak bölgenin en büyük arşivi olarak tanımlanmıştır. Geelong Tarih Derneği tarafından toplanan arşiv ve tarihi kayıtlara da sahiptir ve genellikle erken dönem Geelong halkı ve tarihi hakkında yetkili kaynaklar vardır.

ARM Mimarlık direktörü olan McDougal kütüphaneyi şöyle tanımlamıştır:

“kütüphanenin tarihselci görünmesini istemedik - geleceğe bakmak istiyorduk gelecek nesillere hitap etmesini istedik"

 Dünyadaki Kütüphaneler Dünyadaki Kütüphaneler

Kütüphanenin dışı kadar içi de dikkat çekmektedir. Bina, iç mekânlar, mobilyalar ve hizmetlerin hepsini günümüz insanı dikkat alınarak, ilham verici ve birinci sınıf kalitede olacak şekilde tasarlanmıştır. Tasarım, analog ve dijital kaynakların baştan sona başarılı bir şekilde harmanlanmasını sağlamaktadır. Hem pratik hem de estetik açıdan muhteşem olacak şekilde tasarlanan mekânlar  modern halk kütüphanesi kullanıcılarının - sessiz ve düşünceli olanlardan gürültülü ve ortak kullanıma kadar - talep ettiği her şey için özel olarak tasarlanmıştır.

 Dünyadaki Kütüphaneler Dünyadaki Kütüphaneler

Kütüphanede herkese uygun bir şeyler bulmak çok kolaydır. Merkezde, zihin dersleri, yazar buluşmaları, çocuklar için özel ayrılmış alanda çocuk aktiviteleri, gençlik programları, her yaşa uygun eğlenceli ve özel etkinlikler merkez içinde yer almaktadır.


Geelong Library & Heritage Centre, dijital bir merkez olarak tasarlanmıştır. Ortaya çıkan yeni teknolojilere adapte olmasını sağlamak için tasarlanmış olan bu yapı sağlam bir teknoloji altyapısı omurgasına sahiptir. Merkezin girişinde ilk gördüğünüz şeylerden biri, günün haberlerinin, kütüphane haberlerinin ve önemli yerel, eyalet ve ulusal olayların izlenebildiği haber salonunda büyük bir dijital ekran duvarıdır. Merkezde akıllı aydınlatma sistemleri, klima sistemleri ve plaka içi ısıtma da mevcuttur. Binanın bitişik bir binanın tepesinde bulunan ve yerden görünmeyen fotovoltaik sistemi, her yıl tahmini olarak 35.000 kWh elektrik üretmektedir. Suyu verimli kullanan armatürler ve bağlantı parçaları, yağmur suyu toplama ve gri su arıtma sistemi, Geelong Library & Heritage Centre'ı benzer büyüklükteki diğer binalardan% 79 daha az içme suyu tüketen su bazlı bir bina olmasını sağlamaktadır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.