Bembeyaz Bir Körlük

Kültür ve Sanat - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

03 Mayıs, 2021

Bembeyaz Bir Körlük

Aniden ortaya çıkan bir körlük salgını ile insanlığın tüm ahlaki değerlerinin yok olduğunu düşünün. Kör olmak ve üstüne tüm bencilliğinizin sizi ele geçirmesinden bahsediyorum evet. Şimdi bu salgın ile toplumun nasıl başa çıktığını anlatan  Körlük romanını hep birlikte inceleyelim.

 

    Körlük kitabının yazarı olan  José Saramago 1922-2010 yılları arasında yaşamıştır. Portekizli usta yazar, Nobel Edebiyat Ödülüne sahiptir. Zor bir hayatı olan Saramago, hayatı boyunca makinistlik, ressamlık, editörlük ve çevirmenlik gibi birçok işte çalışmıştır. José Saramago bahsedeceğim Körlük adlı romanını 1995’te yazmıştır. Romanın asıl ve Portekizce adı Ensaio sobre a cegueira ‘dır. Roman Blindness  adıyla sinemaya da uyarlanmıştır.

 

   Giriş

   Körlük romanı bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen şehrinde insanların birer birer görme kabiliyetini kaybedip aniden kör olmasını konu almaktadır. Ancak bu körlük bildiğimiz yani duyduğumuz  körlükten biraz farklıdır.  Burada olan  körlük, her yerin kapkaranlık olması değil aksine bembeyaz ve aydınlık  bir körlüktür.

    Roman, trafik ışıklarındayken bir adamın aniden kör olmasıyla başlar  ve göz doktoru bir adam ve eşi etrafında ilerler. Romanda isimlerin yer almaması dikkat çekmektedir. Yazar karakterleri; doktor, doktorun eşi, hırsız, ilk kör, çocuk şeklinde tanıtıyor. İlk kör olanlar; doktora gelen hastalar ve hastalarla temasta bulunan insanlar şeklindedir. Bu sebepten körlüğün bulaşıcı olduğu düşünülüp bakanlığın emriyle kör olan ve temasta bulunan herkesi tecrit ederler. Kör olanlar ayrı, onlarla fiziksel temasta bulunanlar ayrı odalarda karantinaya alınırlar. Körlerle hiçbir temasta bulunmayan görevliler, sadece yemekleri hücre kapısına bırakıp yerlerine dönmektedirler. İşte buradan sonra işler iyice karışmaktadır. Ancak bu insanlara  umut olacak bir durum vardır. Neredeyse herkes kör olmuş ancak doktorun eşi kör olmamıştır. Bu kadın sayesinde toplumun çöküşüne karşı ufacık bir umut ışığı doğmuştur. Buradan sonra daha fazla spoiler vermemek adına romandan uyarlanan filminden bahsedeyim.

Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan fark et.

Körlük filmi (Blindness)

    Bu kadar etkileyici bir romanı bir çırpıda okuduktan sonra filmini  izlemeye karar verdim. 2008 yılında  sinemaya uyarlanan filmin başrollerinde Julianne Moore ve Mark Ruffalo gibi usta oyuncular yer almaktadır. Filmde sahneler, romanla birebir yansıtılmaya çalışılmış ancak yapılan betimlemeler olsun olayları hızla geçişleri olsun pek başarılı bulamadım ne yazık ki. Bunun yanında sahnelerin genelde beyaz ve siyah fonda olması romanın ruhunu fazlaca yansıtıyor. Okurken hayal ettiklerim çok daha etkileyiciydi sanırım.

Bembeyaz Bir Körlük

     İnsanların adaletsizliğine, bencilliğine ve kendini kaybetmesine şahit olduğumuz bu romanda; yaşanılan toplumun nasıl bir cehenneme dönüşebileceğini görmekteyiz. Bir kadın tüm benliğini ortaya koyup direnerek bunu engelleyebilecek mi dersiniz?

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.