Adem'in Yaratılışı

Kültür ve Sanat - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

Adem'in Yaratılışı

Michelangelo’nun ünlü eseri, Adem'in Yaratılışı tablosunu yakından incelemek ve farklı görüşler hakkında bilgi sahibi olmak için yazıma tıklayın!

Michelangelo’nun Adem’in Yaratılışı tablosu dünya üzerindeki en ünlü, en görkemli ve aslında en bilindik eserlerden biridir. Tablo, Michelangelo tarafından 1508-1512 yılları arasında yapılan ve birçok resimle süslenmiş olan Sistina Şapeli tavanında yer almaktadır. Şapeldeki resimlerin her birinde bir hikaye anlatılmıştır fakat biz Adem’in Yaratılışı’nın hikayesini öğreneceğiz.

Adem'in Yaratılışı

(Sistina Şapeli, Vatikan)

İyi bir anatomi bilgisine ve becerisine sahip olan Michelangelo, yaptığı resimlere gizli anlamlar yüklemiş ve bu sayede sanat tarihçilerinin de oldukça ilgisini çekmiştir. Her çiziminin bir hikayesi vardır fakat genelde tarihçilerin varsayımları üzerinden bu hikayeler bilinmektedir. Adem’in Yaratılışı ile ilgili tarihçilerden alınan birçok yorum bulunmaktadır ve bunlardan bazıları şöyledir:

Adem'in Yaratılışı

Kiminin iddiasına göre bu resim doğum sürecini veya Havva’nın kaburgasının bir tasviri niteliğindedir. Kimine göre ise Tanrı’nın insan beyni ile bütünleşmesini yansıtmaktadır. Tabloya baktığımızda Tanrı; beyaz bir giysi ile sarılmış, yaşlı, sakallı bir adam olarak belirtilirken Adem ise genç ve çıplak şekilde belirtilmiştir. Tanrı’nın arkasında 12 kanatsız melek vardır ve bu tasvir meleklerin Tanrı’ya olan desteğini simgelemektedir. Tanrı’nın Adem’e kolunu uzatıyor ve dokunuyor oluşu ona hayat verdiğini, Tanrı’nın suretine benzer yaratıldığını hatta bir diğer anlamda insan ırkının doğuşunu temsil eder.

Adem'in Yaratılışı

Bazı sanat eleştirmenlerine göre Tanrı’nın kolu ile destek aldığı kişi Havva’dır. Adem’e bakışı ve dişil enerjisi, bu düşünceyi destekler niteliktedir. Diğer 11 melek figürü ise kimine göre insanlığı simgeler, kimine göre sadece melekleri. Resim üzerinde yapılan çalışmalardan bir diğeri ise ünlü fizikçi Frank Meshberger’in çalışmasıdır. Meshberger’e göre Tanrı’nın arkasındaki şekil insan beynine benzetilmekte hatta anatomik olarak eşleşmektedir. Bir diğer araştırmaya göre ise Tanrı’nın arkasındaki figür doğum sonrasındaki bir rahme, Adem’in arkasındaki figür ise bir kadın gövdesine benzetilmektedir.

Adem'in Yaratılışı

Clinical Anatomy dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre ise Adem’in gövdesinin sol tarafında gizlenmiş fazladan bir kaburga olduğu ve bu kaburganın Havva’nın kaburgası olduğu düşünülmektedir. Bu yorum Adem ile Havva’nın birlikte yaratıldığı inancını da beslemektedir ancak bu Hristiyan inancına zıt bir görüştür.

Bu denli önemli ve ustaca yapılmış bir eseri günümüz şartları ile yorumlamak oldukça güç olsa da bize Michelangelo’nun insanın yaratılışının bir tabloya incelikle nasıl sığdırdığını göstermektedir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.