10 Farklı Ülkenin İlginç Özellikleri

Kültür ve Sanat - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

03 Mayıs, 2021

10 Farklı Ülkenin İlginç Özellikleri

Farklı kültürlerin değişik ve ilginç özellikleri bulunuyor. Bunları bilmek yaptığımız şeylerin kültürel veya kendi seçimimiz mi olduğunu anlamamız açısından önemli. Bu sebeple dünya milletlerinin sizi şaşırtacak olan kültür ve özelliklerine değinmek istedim.

Ülkelerin yeni öğreneceğinizi düşündüğüm sizi şaşırtabilecek kültür ve özellikleri:

1) Bulgaristan

Hepimizin bildiği üzere bizim kültürümüzde kafayı aşağı yukarı sallamak bir onaylama veya evet ifadesiyken sağa sola sallama hayır veya reddetme ifadesidir. Bulgaristan da ise bu tam tersi, aşağı yukarı reddetme sağa sola onaylama ifadesi olarak kullanılıyor. Ayrıca Arnavutluk ve Makedonya gibi Balkan ülkeleri de bu şekilde kullanıyor.

2) İspanya

İspanyollar ve İtalyanlar şekerleme ve öğle uykusu anlamına gelen Siesta isimli çalışma saatlerini uyguluyor. Bu sistemine göre saat 10:00’da çalışmaya başlanıyor, öğleden sonra saat 14:00-16:00 arası ara yapılıyor ve saat 20:00 civarı işler bitiriliyor.

3) Çin

Çin’de internet erişimi oldukça yaygın ancak sosyal medyaya yoğun bir şekilde sansür uygulanıyor. Genellikle batı kökenli sosyal medya sitelerine erişimi engelleyen Çin'de; Facebook, Twitter, Google, Instagram'a erişim sağlanamıyor. Bunun yanında Çin’de zaman yolculuğu, efsaneler, feodal dönemden kalma batıl inançlar ve olumlu düşünce eksikliği bulunan film ve diziler yasak.

4) Danimarka

Danimarka’da devletin belirlediği 7000 tane isim var. Yeni çocuk sahibi olacak kişiler bu isimlerden birini seçmezse yeni bir isim içim mahkemeye vererek isim için onay almak zorundalar. Danimarka’yla ilgili ilginç diğer bilgi ise orada ki insanlar mezarlıkları sosyalleşme piknik yapma yerleri olarak kullanılıyor.

In the Garden Cemetery: The Revival of America's First Urban Parks -  American Forests

5) Japonya  

Çoğu yerde yemek yerken ağız şapırdatmak görgüsüzlük olarak kabul edilir fakat Japonya’da bu tam tersi yemeği ne kadar sevdiğinizin göstergesi olarak kabul edilir. Ayrıca bir Japon yemek yerken kendi bardağını tam doldurmaz karşısındakinin bardağını doldurur karşısındakinden de kendi bardağını doldurmasını bekler çünkü karşısındakinin bardağı boşken kendi bardağını doldurmak büyük bir ayıp olarak görülür.

6)Tayland

Tayland kraliyet ailesi çok eski yüzyıllardan gelen kimsenin bilmediği bir dil konuşuyor bu nedenle konuştukları aralarında sır olarak kalıyor.

7) İsveç

Eğer bir İsveçliye İşveçlilerin en çok öne çıkan özelliği nedir diye sorarsanız size Lagom dermiş. Lagom; ne çok ne az şeye sahip olmak, her şeyde kararlı olmak, her şeyde adil olmaya çalışmak ve azla yetinmeye çalışmak anlamına gelir.

10 Farklı Ülkenin İlginç Özellikleri

8) Brezilya

Brezilya'da bir eve davetliyseniz o eve zamanında gitmek ev sahibini sıkıştırmak, onu hazırlıksız yakalamaya çalışmak anlamına geliyor. Bu nedenle eve, belirtilen saatten 1 saat sonra gidilir.

9) İran

İran'da yemek yerken tabağınızda bir miktar yemek bırakmalısınız çünkü yemeğin tamamını yerseniz bunu henüz doymadım anlamına gelir.

10) İtalya

İranlıların aksine İtalyanlara göre tabağınızda bir miktar yemek bırakırsanız bu yemeği pek beğenmedim anlamına gelir. Ayrıca İtalya'da tabağı ekmekle sıyırırsanız bu yemeğe tam puan verdiğiniz anlamına gelir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.