Karanlığı Değil Işığı Tercih Eden Adam: Chris Gardner

Girişimcilik - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 2 Dk.

03 Mayıs, 2021

Karanlığı Değil Işığı Tercih Eden Adam: Chris Gardner

Bu yazımda sizlere hepimize umut olmasını dilediğim en dipten zirveye ulaşan bir isim olan Chris Gardner'ı anlatmaya çalıştım. Filmlere konu olan bu başarı hikayesinin sizlere motivasyon kaynağı olması dileğiyle.

Karanlığın içine doğan ve genç yaşında hayatın getirdiği tüm zorlukları göğüsleyen Chris nasıl ve neden ışığı seçti gelin birlikte bakalım. 

Karanlığı Değil Işığı Tercih Eden Adam: Chris Gardner

 

9 Şubat 1954 yılında dünyaya gelen Chris, annesi ve alkolik üvey babasıyla birlikte yaşıyordu. Sürekli olarak üvey babası tarafından şiddet gören Chris, annesi üvey babasını öldürmeye teşebbüs ettiği için hapse girince kardeşleriyle birlikte çocuk esirgeme kurumuna gönderildi. Liseden mezun olduktan sonra 4 yıl orduda görev yaptı. Ardından medikal ürünler satarak geçimini sürdürmeye çalıştı.

Bir gün kırmızı Ferrari'sine hayran kaldığı Bob Bridges adında bir borsacıyla tanışan Chris’in hayatı borsaya ilgi duymasıyla yavaş yavaş değişmeye başladı. Bir şirkette staj yapmaya başlayan Chris, borçlarını ödeyemediği için hapse girdi. Hapse girdikten sonra eşi tarafından terk edilince oğluyla birlikte sokakta yaşamaya başladı. Kazandığı az miktardaki para ev tutmalarına yetmediği için 1 yıl boyunca oğluyla birlikte sokakta yaşadılar. Kilise ve aşevlerinde geçen 1 yılın ardından staj yaptığı şirkette tam zamanlı çalışan olmasıyla ev tutacak hale gelen Chris kariyer basamaklarını tek tek tırmanmaya başladı. 1987 yılında kendi danışmanlık şirketini kurdu. Kendi gibi zor şartlar altında yaşamak zorunda kalan insanlara umut olabilmek adına “Umudunu Kaybetme” isimli kitabını yazdı. Hollywood yapımcılarının ilgisini çeken kitap aynı yıl filme dönüştürüldü. Will Smith’in başrol olduğu film büyük ilgi gördü.

 

Karanlığı Değil Işığı Tercih Eden Adam: Chris Gardner

55 yaşında eşini kanserden kaybettikten sonra yatırım sektörünü bırakan Chris, dünyanın farklı yerlerinde motivasyon konuşmacılığı yapıyor. Şu an Chris’in 60 milyon dolarlık serveti olduğu biliniyor. 

Karanlığı Değil Işığı Tercih Eden Adam: Chris Gardner

Çocukluğu hakkında

“Çocukluğum kaderim olsaydı; bugün karısını döven, çocukları taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm.”  

diyen Chris umarım sizler içinde umut kaynağı olur ve karanlıktansa ışığı takip edersiniz. 

Daha fazla bilgi edinmek için "Umudunu Kaybetme" isimli kitabı okumayı ve bu güzel filmi izlemeyi unutmayın. Sevgiyle kalın.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.