Yabancı Dil Öğrenimini Eğlenceli Hale Getirecek Tavsiyeler

Eğitim - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 6 Dk.

03 Mayıs, 2021

Yabancı Dil Öğrenimini Eğlenceli Hale Getirecek Tavsiyeler

Bu yazıda uzmanlık alanı yabancı dil olan birinden yabancı dil öğreniminizi eğlenceli hale getirecek öneriler olacak. Herkesin hayatında en az 1 kere karar aldığı ama yarıda bıraktığı dil öğrenme öyküsünü bu önerilerle yeniden canlandırabiliriz. Dil öğrenmek artık sizin için de eğlenceli bir hale gelebilir, hem de ders çalışır gibi değil eğlenceli bir aktivitenin içindeymiş gibi.

Dil öğrenmek, yabancı bir dili özellikle de İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak hemen hemen hepimizin çok istediği bir şeydir. Fakat dil öğrenme süreci belirli bir çaba gerektirdiğinden aynı zamanda zaman alabilecek bir süreçtir.  Bu yüzden insanların çoğunun gözünü korkutan bir iştir aslında. Yine de bunu eğlenceli hale getirmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bir çoğumuzun bildiği gibi yeni bir dil öğrenme ve dili hayatına yerleştirme süreci sürekli bir çaba gerektiren ve herhangi bir boş durmayı affetmeyen bir süreçtir. Fakat yeni öğrendiğimiz kelimeleri, dil kalıplarını hayatımızın içine yerleştirerek kullanır hale getirmek ve dil öğrenme sürecini kısaltmak da elbette bizim elimizde. Bu yöntemler ile dil öğrenimini kendimize eğlenceli hale getirerek öğrenme sürecini kısaltmış ve aynı zamanda kendimize eğlenerek öğrenme davranışı kazandırmış oluruz. Bu yazıda da öncelikle kendi dil öğrenim sürecimde izlediğim yolları baz alarak eğlenerek öğrenme yöntemlerini keşfedeceğiz. 

 

Hadi hep beraber bunlara bakalım.

 

Şarkılar ile Dil Öğrenmek: 

Yabancı Dil Öğrenimini Eğlenceli Hale Getirecek Tavsiyeler

Dil öğrenimini kendimize bir ders olarak hissettirmektense günlük hayatımızda bir aktivite gerçekleştiriyormuş gibi hissettirerek hayatımızın içine yerleştirmek çok daha doğru bir hareket olacaktır. Neredeyse her gün hepimiz şarkı dinliyoruz ve şarkı dinlemek elbette kendi isteğimizle yaptığımız ve keyif aldığımız, rahatladığımız bir iştir, kimi zaman da hüzünlendiğimiz. Asıl olarak bir şekilde kendimizi bulduğumuz, rahat hissettiğimiz ve bize zor gelmeyen bir eylemdir. Yani hepimiz bu yöntemi rahatlıkla kullanabiliriz. Unutmayalım ki biz dil öğrenirken yalnızca dili öğrenmiyoruz aynı zamanda kültürü de öğreniyoruz. Bu kültürü öğrenirken bize yardımcı olacak noktadır şarkı dinleyerek dil öğrenmek. Şarkıyı dinlerken büyüsüne öyle kapılırız ki muhakkak kullanılan cümleleri merak eder ve çevirisine bakarız. Dolayısıyla bunun sonrasında şarkıyı dinlerken geçen yabancı dildeki cümle bizim beynimize çevirisine baktığımız şekilde kazınır ve söylenenleri her dinleyişte çevirisine bakmasak bile algılayabiliriz. Bunun da ötesinde anlamını bilmesek bile sürekli dinleyerek bize kelime kalıplarını öğretmiş olur şarkılar. Yani çevirisine, kelimelerin anlamlarına bakmasak veya anlamak için bir çaba göstermesek bile şarkılardaki dil kalıplarını duyarak dile aşina olmamız sağlanır. Ayrıca küçük yaştaki çocuklarda da sadece yabancı dildeki şarkıları dinleyerek bir sürü yeni kelime öğrenildiği görülmektedir. Kısacası, sadece şarkı dinlemek bile bize dil öğreniminde çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Hem de sıkılarak değil eğlenerek.

 

 

Yabancı Film - Dizi İzleyerek Dil Öğrenmek:

Yabancı Dil Öğrenimini Eğlenceli Hale Getirecek Tavsiyeler

Yabancı film izlemek dil öğrenimi için belki en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca benim de dil öğrenirken sıklıkla kullandığım bir yöntemdir. Film izlemek, filmdeki diyaloglara şahit olmak, onları anlamaya çalışmak sizi büyük ölçüde o dili öğrenmeye yaklaştıracaktır. Bu yöntemin en büyük avantajı ise günlük dildeki diyalogları öğrenmeniz olacaktır. Bu sayede öğrenmeye çalıştığınız dildeki en basit diyalogları, iletişim kurmanızı sağlayacak cümleleri ve en önemlisi kültürü öğrenmiş olursunuz. Bu yöntemi kullanmaya başladığınız ilk zamanlar filmi Türkçe altyazılı olarak açmanızı tavsiye ederim. Film akarken geçen konuşmaların İngilizcesini, o an kullanılan kelimeleri duyup o kelimenin altyazıdaki Türkçesini görerek kelime öğrenmenizi sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle bir süre devam ettikten sonra artık altyazı olarak İngilizceyi seçebilirsiniz. Bu sayede de duyduğunuz kelimelerin nasıl yazıldığı görmüş olursunuz. Aynı zamanda filmde geçen durumlarda karakterlerin kurduğu cümleleri görür ve hangi durumlarda hangi kalıpları kullandığını da anlayarak günlük hayattaki yabancı dile de giriş yapmış olursunuz.

 

 

Kelime Kartları ile Dil Öğrenmek:

Yabancı Dil Öğrenimini Eğlenceli Hale Getirecek Tavsiyeler

Bu yöntemde tabu kartlarına benzer kelime kartları yaparak dil öğreniminize katkı sağlamış olacaksınız. Bu yöntemi kullanmaya kelime kartlarını yaparak başlamanız gerek. Kâğıttan veya kartondan dikdörtgen şeklinde dilediğiniz kadar kart yapın. Daha sonra bu kartlara tek tek öğrenmek istediğiniz dildeki seviyenize uygun kelimeleri ve okunuşlarını yazın. Kelimeleri yazarken yanına resmini de çizebilir ya da çıkarttığınız resimler veya yapıştırmalar ile tamamlayabilirsiniz. Daha sonra kartın arka tarafına kelimenin Türkçesini yazın. Kartları hazırlarken boyayabilir ve dilediğinizce süsleyebilir, kartlarınızı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kartlarınızı yapma işlemi bittikten sonra tüm bu kartları bir kavanoza, kutuya ya da bir kesenin içine koyun. Artık kartlarınız hazır. Şimdi içinden bir kart seçebilirsiniz, seçtiğiniz kartın Türkçe yazan tarafı geldiyse kelimenin İngilizcesini; İngilizce yazan kısım geldiyse kelimenin Türkçesini bilmeye çalışın. Bu şekilde tek başınıza kendinizi sınayıcı bir etkinlik gerçekleştirebilir veya arkadaşlarınızla oynayacağınız bir oyun gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, hem oynadıkça daha fazla kelime öğrenir hem de eğlenmiş olursunuz.

 

Aşağıya eklediğim link üzerinden bahsettiğim dil öğrenme sürecine İngilizce ile başlamak isteyenleriniz dilerse başlamadan önce İngilizcede hangi seviyede olduğunu yapacağı test ile öğrenebilir. Bu sayede kendinize seçeceğiniz öğrenme yöntemine seviyenizin farkında olarak başlamış ve sürecinizi seviyenize uygun kelimeler, dil kurallarını öğrenmek ile başlamış olursunuz.

https://www.cambridgeenglish.org/tr/test-your-english/general-english/

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.