Zorla Kadın Olarak Yetiştirilmeye Çalışılan Erkek: David Remier

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

03 Mayıs, 2021

Zorla Kadın Olarak Yetiştirilmeye Çalışılan Erkek: David Remier

Cinsiyet içgüdüsel bir eğilim mi yoksa çevresel faktörlerin etkisiyle mi değişiyor? İşte insanın doğasını anlamaya yönelik bu sorunun ortaya çıkardığı deney ve korkunç sonucu.

David ve Brian ikizler 1965 yılında doğdular. Gözlerini yeni açan ikizlere "fimoz" adında bir hastalık teşhisi koyuldu. Fimoz hastalığının tedavisi olarak kullanılan sünnet yönteminde klasiklerin dışına çıkılarak yakma methodu uygulandı. Sonuçları pek de iyi gitmeyen bu tedavi yönteminde David cinsel organını yanma sonucu kaybetti.

                                                      Zorla Kadın Olarak Yetiştirilmeye Çalışılan Erkek: David Remier

 

Aile yaşadığı bu talihsiz olayı çözmeye çalışarak Dr. Money ile görüşme sağladılar. Cinsel gelişim ve cinsiyet kimliği ile ilgili çalışmalar yapan Dr .Money o zamana kadar kurduğu tezini doğrulamak için fırsat yakalamıştı. Cinsiyetin doğuştan değil çevresel faktörler ile kazanılacağına inanan Dr. Money David Remier deneyini bu noktada başlattı.

İlk olarak aileyle anlaşan Dr. Money onlara bir insanın cinsiyetsiz olarak yetişmesi yerine onu baştan kız çocuğu olarak yetiştirmeyi önerdi. Çünkü erkek cinsel organındansa kadın cinsel organı ameliyat ile daha kolay yapılabilirdi . Ailenin de deneyi onaylaması aynı zamanda David‘ in ikizinin bulunması muazzam bir ayrıntıydı çünkü davranışları kontrol edilip rahatça karşılaştırılabilecekti.

                                                    Zorla Kadın Olarak Yetiştirilmeye Çalışılan Erkek: David Remier

Daha 18 aylıkken David Reimer ilk ameliyatını geçirdi ve testisleri alındı. David artık Brenda olmuştu. Bundan sonrası için aile ve ikizler sürekli gözetim altındaydı. Aileye eğitim verilmişti. Asla Brenda'ya gerçek kimliği açıklanmayacaktı. Her ay doktor kontrolüne götürülen ikizler düşünüldüğü gibi karşılık vermiyordu. Brenda kız elbiseleri giymeyi reddediyordu. Bebeklerle oynamayıp erkek kardeşi olan Brian’ın oyuncaklarını almaya çalışıyordu ve agresiflik yapıyordu. İlerleyen zamanlarda Brenda'ya kadınlık hormonları enjekte edilmeye başlandı. Hormonlar sayesinde göğüsleri belirginleşmişti. Operasyonla da vajinaya sahip olan Brenda için her şey sağlanmıştı. Dr. Money çocukları kendilerini tanımaları için bazen çıplak bırakıyordu. Daha çocuk yaşta seks pozisyonlarını öğrenmek zorunda kalan ikizlerin psikolojisi yerle bir olmuştu. Çocuklarla birlikte ailenin psikolojisi de bozulunca aile çözüm yolunu Dr. Money ile yollarını ayırmakta buldu ve çocuklar ergenlik çağına gelince gerçekleri öğrendiler.

Brenda tüm suçun Dr. Money‘e ait olduğuna karar verdi. Operasyon ile göğüslerini aldırıp tekrar ismini David olarak değiştirdi. Bir dizi operasyona maruz kalarak kendini tekrar  erkek cinsiyet uyum sürecine girdi. Fakat bunlar da onu iyileştirmeye yetmedi. Psikolojik olarak çöken David 2 kere intihar etmeye çalıştıysa da başaramadı.

Hayata küsmüşken karşısına çıkan Jane ile evlendi ve hayata inanmaya başladı. Brian ise deneylerden sonra kendini toparlayamadı ve şizofreni teşhisi konuldu. Aşırı doz antidepresan kullanımından dolayı Brian hayatını kaybetti. Arka arkaya darbe yiyen David sonuncusuna dayanamadı ve karısı evden çıktıktan sonra tüfekle kendini vurarak öldürdü. 

                                 Zorla Kadın Olarak Yetiştirilmeye Çalışılan Erkek: David Remier

Kimliklerini çözemeyen bir dizi psikolojik etmen içinde kalan ikizler için hayat oldukça zor olmuştu . Olanlardan dolayı Dr. Money başarısızlığını gizledi. Yıllar sonra doktorun ekibinden biri olanları kaleme aldı ve küçük David'in deney boyunca asla kendini Brenda olarak hissetmediğini söyledi.

Bu ve birçok araştırma sonucu cinsel kimliğin doğuştan geldiğine çevresel faktörlerle değişmesinin imkansız olmasa da zor olduğuna kanaat getirildi.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.