Korsan Oyunların Size Zararı Nedir?

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

03 Mayıs, 2021

Korsan Oyunların Size Zararı Nedir?

Çoğu oyuncunun resmi olarak satın almadığı, çeşitli sitelerden para vermeden korsan olarak indirdiği korsan oyunlar ne gibi dezavantajları var?

Ülkedeki dövizlerin değişmesi her alanda etkisini gösteriyor. Dolar ve euro farkı çok olunca oyun fiyatları ve oyuncu ekipmanları çok pahalı oluyor. Ekipman konusu belki bi nebze halledilebilir. Aynı ürüne benzeyen bir sürü ürün var tabi aynı verimi alabilir misiniz bilemem. Ama iş oyuna gelince pek bir seçenek kalmıyor. Ya orijinal oyuna para vereceksiniz ya da internetten korsan olarak indireceksiniz. Arada Epic Games'in yaptığı güzellikler oluyor. Daha öncesinde 169 TL değerinde ki Gta V 'i bedava yapmıştı ama buna benzer ücretsiz oyunlar her zaman olmuyor. Bazı oyuncular da oyunlara verecek paraları olmadığından korsan oyunlara yöneliyor.  

Korsan Oyunların Size Zararı Nedir?

Korsan Oyunların Zararları

  • Bilgisayarınıza Virüs Bulaşma Tehlikesi

Günümüzde virüse karşı koruduğunu iddia eden programın içinde bile virüs bulunuyorsa , korsan oyunun içinde neden olmasın. Korsan sitelerden indirdiğiniz oyun dosyalarının içerisinde bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilecek virüsler bulunabilir ve bu virüsten kurtulmak için bilgisayarınıza format atmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Korsan Oyunun İllegal Olması

Korsan olan müzik ve video gibi, yasadışı yollarla kırılmış oyunları piyasaya sürmek de bir suçtur. Telif hakkı denilen bu olayda eğer yapımcı firmanın izni olmadan herhangi bir sitede bu oyunu kullanıcılara yayınlarsanız suç işlemiş olursunuz. Bu nedenle telif hakları dolayı belirli cezalar alabilirsiniz.

  • Multiplayer oyundan yoksul kalmak

Her oyun bir yerden sonra tek başınıza oynamak sıkıcı gelmeye başlayabilir. Eğer oyunu korsan olarak indirdiyseniz ve arkadaşlarınız oyunu orijinal olarak indirdiyse siz onlarla birlikte oynayamazsınız.

  • Güncellemelerden yararlanamazsınız

Oyunu korsan bir şekilde indirdiğiniz için resmi olarak yayınlanan güncellemeleri ve yamalardan yararlanamazsınız.

Korsan oyuncuları cezalandıran şirketler

İlk olarak , Gta IV ü korsan olarak indirdiğinizde oyunun ana görüş kamerasını sürekli döndürerek oyunu oynanamaz hale getiriyor. Bazı oyuncuların bundan dolayı rahatsızlandığı ve kustuğu söyleniyor.

​Crysis: Warhead​ korsan olarak indirdiğinizde silahlarından kurşun yerine tavuk çıkıyor. Bu durum da düşmanları yok edemiyorsunuz.

Game Dev Tycoon oyunu, alfalığın krallığını yapan şirket.  Oyunun amacı, oyun üreten bir şirketi yönetmek . Oyunu korsan olarak indirdiğinizde, oyun içinde çıkardığınız oyunların korsanlar tarafından indirilmesinden dolayı para kazanamamasından şirketiniz batıyor. Oyunun sonunda ki mesaj şöyle:  Patron, görünen o ki bir çok oyuncu yeni oyunumuzu oynuyor. Bunu kanunen satın almak yerine korsanını indirerek oynuyorlar. Eğer oyuncular sevdikleri oyunları satın almazlarsa, er ya da geç iflas edeceğiz."

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.