Hayvanlar Üzerinde Neden Deney Yapılıyor?

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

03 Mayıs, 2021

Hayvanlar Üzerinde Neden Deney Yapılıyor?

Sosyal medyada gündeme gelen 'Save Ralph' isimli kısa film ile birlikte kozmetik sektöründe bazı şirketlerin hayvanlar üzerinde deney yapması büyük tepki topladı. Peki bu deneyler sadece kozmetik sektörünü mü kapsıyor?

Sosyal medyada gündeme gelen 'Save Ralph' isimli kısa film ile birlikte kozmetik sektöründe bazı şirketlerin hayvanlar üzerinde deney yapması büyük tepki topladı. Peki hayvanlar üzerinde deneyler yapılıyor. Bu deneyler sadece kozmetik sektörünü mü kapsıyor?

Hayvan Deneyleri Nedir?, Neden Yapılır? 

Bilimsel bir gerçeği doğrulamak, varsayımı göstermek kanıtlamak için hayvanlar üzerinde deneyler yapılır. Bu bilimsel amaçlar;

  • Temel biyolojik araştırmalar,
  • Adli tıp soruşturmaları, 
  • Hayvan ve insan sağlığını korunması amacı ile yapılan araştırmalar, 
  • Türlerin korunmasını amaçlayan çalışmalar,
  • İlaçlar, gıda ve yem hammaddeleri, kozmetik ürünleri, başka maddeler ve ürünlerin kalite, etkinlik ve güvenilirliklerinin test edilmesi

olarak sıralanabilir.

Deneylerde En Çok Hangi Hayvan Türleri Kullanılır?

Yapılan araştırmanın konusuna ve amaçlarına bağlı olarak her tür hayvan kullanılabilir ancak özellikle kullanılan hayvan türleri; 

Fare, Tavşan, Sıçan, Kobay, Hamster, Köpek, Kedi, Balık, Maymun

Denek olarak kullanılan hayvanlar, önceki uygulanan deneyin şiddetine göre yani; şiddeti hafif veya orta ise genel sağlık durumu tamamen eskiye dönmüşse, yeni deney hafif-orta ya da düzelmez olarak sınıflandırılmış ise veteriner hekim tarafından uygun bulunuyorsa yeniden denek olarak kullanılabilir. 

Hayvan Deneylerine Alternatif Metotlar

Alternatif metotların bazıları: radyolojik görüntüleme teknikleri, popülasyon çalışmaları (epidemiyoloji), klinik çalışmalar, in-vitro testler, mikro-doz çalışmaları, bilgisayar modellemeleri, ileri matematik, çip organlar, maket manken ve modeller, mikroorganizmalar, 2 ve 3 boyutlu hücre kültürü. Sizler için 2 alternatif metodu açıklayacağım.

In vitro testler (Hücre kültürleri) 

Hücre Kültürü, hücrelerin kontrollü alanlarda yetiştirilmesi sürecidir. İlaçların ve kimyasalların hayvanlar üzerinde denenmesi yerine kontrollü şekilde üretilen hücre ve doku kültürleri üzerinde denenmesini sağlayan test türüdür. Hücre veya doku kültürleri hayvanlardan hücreler alınarak uygun laborayuvar koşullarında çoğaltılara elde edilir. Dünya üzerindeki bir çok ürünün hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklayabilmek için temel yöntem olarak kullanılabilir. 

In siliko teknikler (Bilgisayar modelleri ve simülasyonları) 

Bu tip testler bilgisayar programlarını ve bazen matematiksel denklemleri kullanarak oluşturulan vücut, organ gerçeklik simülasyonlarına dayanır. Bilgisayar programları ve matematiksel denklemler biyolojinin temel prensiplerini anlamakta yardımcıdır.

 

Hayvanlar üzerinde deney sadece kozmetik ürünleri için değil bir çok ürün için yapılıyor. Oturduğumuz yerde etrefımıza bir bakalım. Bir çok ürün hayvan deneylerinden geçerek barındığımız her yere ulaşıyor.  

İnsanların hakkı olmadığı halde hayvanlar üzerinde deney yapılıyor ve hayvanların özgürlük alanı kısıtlanıyor, onları doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılıyor, asla yapmayacakları hareketler yaptırılıyor ve yemeyecekleri yemekler yediriliyor. Deneylere maruz bırakılan hayvanlar, genellikle doğal yaşama sürelerinden daha kısa süre yaşıyorlar. Strese bağlı olarak davranış bozukluğu gösteren hayvanlar, kendine ve çevresine zarar verme, kendi organlarını(uzuvlarını) yeme gibi davranışlar sergilemeye başlıyorlar. Yani aslında yaşadıkları sıkıntı davranışlarına yansıyor. Hayvanların duyguları olduğunu fiziksel acıyı onlarında hissettiği unutuyoruz. Bu yüzden toplum daha fazla bilgilendirilmeli, hayvan deneylerinin hayvanlara nasıl zararlar verdiğini, herhangi bir ürünü bizim sağlıklı bir şekilde kullanabilmemiz için hayvanların yaşamlarının ellerinden alındığını bilmeliyiz.

 

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.