Çılgın Proje Neuralink Nedir?

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

03 Mayıs, 2021

Çılgın Proje Neuralink Nedir?

Bugün bu yazımda son yıllarda adından söz ettirmeyi başaran Elon Musk'ın süper insana giden yoldaki çılgın projesini tanıtmak istiyorum. Yapay zeka ve insan beynini birleştirmeyi amaçlayan bu dikkat çekici projeyi tanımak için buyurun yazıma. İyi okumalar.

Son yıllarda ortaya attığı projelerle kendinden söz ettiren ve Tesla' nın sahibi Elon Musk çılgın ve dev bir projeye imza attı. Projenin ismi Neuralink. Proje, yapay zeka ve insan beynini buluşturmayı ilke edinmiş ve bir bilgisayar yardımıyla direkt olarak beyne bağlayan Neuralink implant cihazlar üzerinde çalışılıyor.

Çılgın Proje Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir?

Elon Musk, ortaya attığı bu projede insan beynine yerleştirilecek olan çiplerle Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceği görüşünü savunuyor. İnsan deneylerine daha sonra başlanması bekleniyorken halihazırda domuzlar üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuçlar alındığı saptanmış. Neuralink, 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulmuş Neuralink şirketi, insan beyninin içine yerleştirilebilecek mikro bilgisayarlar ile insan beyni içinden veri toplamaya çalışılıyor. Asıl ve en önemli iddia ise bu çiplerin omurga hasarları, parkinson, Alzheimer gibi hastalıkları tedavi edecek olması geliyor. Musk aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve insomnia (uykusuzluk) gibi hastalıkların çaresini de kafatasının içine yerleştirilecek olan çiplerde gördüğünü söylüyor. Yine de ilk hedefleri omurga hasarları ve felç üzerinde çalışmak olacak. Elon Musk' ın toplantılarına katılmış olan bilim insanları projenin çok etkileyici ve eğer hayata geçirilirse bir çığır açacağı fikrinde fakat üzerinde çok ciddi çalışılması gerektiği düşüncesindeler.

Çılgın Proje Neuralink Nedir?

Elon Musk projenin sunumunu yaparken, halihazırda bulunan iki domuza çip yerleştirdikleri ve bir domuza ise sonradan bu çipi çıkardıklarını söylemiş. Sunumda yapılmış olan deneyde hayvanların daha önce belirli durumlar karşısında ortaya çıkan beyin dalgalarının cihaz tarafından kayıt altına alındığı ve cihaz yerleşik olmadan da aynı hareketlerin benzer beyin dalgalarına yol açtığı gözlemlenmiş. Musk aynı zamanda çipin sağlığa ekstra bir zarar vermediği görüşünde.İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

İnsanlığın geleceğini yapay zeka ile insan beyninin birleştiği bir gelecekte gören Musk, eğer hayata geçirilirse gerçekten yeni bir dönemi başlatmış olacak ve pek çok kişinin derdine derman olmuş olacak. Elbette pazarda bulunan ve sadece nörolojik rahatsızlıkları yapay zekayla birleştiren şirket Neuralink değil. Tıbbi cihazda dünya üzerinde tanınan bir marka olan Medtronic de beyin implantları üreterek Parkinson, tümör ve epilepsi gibi rahatsızlıklara çözüm arıyor. Neuralink şirketinin reklamı yapılan hedefleri, bazılarının "zihin kontrolü" uygulamaları potansiyelini sorgulamasına ve bu alanda hem açıklanabilir hem de etik yapay zekayı ilerletmesine yol açtı.

Umarım bu ve bunlar gibi daha birçok hastalığın çaresi en kısa sürede bulunur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.