Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

Bilim ve Teknoloji - 03 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

03 Mayıs, 2021

Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

İnsanlar özellikle sosyal çevreyle etkileşimlerinin yüz yüze olmasını sınırlayan bu pandemi döneminde sanal ağlar üzerinden iletişim kurmaktadır. Çoğu kişi vaktinin büyük bir çoğunluğunu ekrana bakarak geçirmektedir çünkü akıllı telefonların kişiyi cezbeden, fayda sağlayan, duygusal ihtiyaçlarımızın giderilmesine yardımcı olan, doyum sağlayan özellikleri vardır. Dilerseniz bu özelliklerin ne olduğunu yakından inceleyelim.

MEMNUNİYET

İlgi, onaylanma, tekdir edilme, sevilme ve değer verilen biri olma ihtiyacı aslında oldukça temel ihtiyaçlardır. Sosyal medyadaki olumlu tepkiler sevilen ve değer verilen biri olma hissini beslemekte ve buna yönelik algıyı şekillendirmektedir. Aramalar, mesajlaşmalar, yorumlar, beğeniler, izlenme sayıları... Kısacası sosyal mecralardaki tüm aktiviteler ilgi, onaylanma, tekdir edilme, sevilme, değer verilen biri olma hissiyatı ve bu konulardaki hoşnutlukla ilişkilidir. Kişi sosyal medyadaki aktivitesinden bir çıkar sağladığında ise bu davranış pekişir ve sosyal mecralarda daha çok vakit geçirmeye başlar. Bu da akıllı telefon kullanımını artırır.

ARAÇSAL FONKSİYON

Akıllı telefon maddesel olarak tek bir araçtır. Peki ya fonksiyonel olarak? Kamera, ses kaydedici, planlayıcı, radyo, video kaydedici, çalar saat, hesap makinesi, harita… Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkündür çünkü akıllı telefonlarda faydalanacağımız özellikler kişinin yaşına, hayattaki rolüne, mesleğine, cinsiyetine vb. değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Kısacası işlevsel olması yönüyle aslında deyim yerindeyse, akıllı telefonlar elimizden düşmüyor.

Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

KİMLİK VEYA STATÜ SEMBOLÜ

Günümüzde akıllı telefonlar kişinin karakterini, hayata bakış açısını, birçok konudaki tutumunu, mesleğini bilen bir durumdadır. Telefonumuzun markası bile düşünüldüğünde karşımızdaki kişiye bizim hakkımızda her zaman doğru olmamakla birlikte bilgi vermektedir. Akıllı telefonların ekonomik durumumuzun simgesi haline geldiğini söylemek mümkündür çünkü artık sosyal algı o yöndedir.

DIŞ DÜNYAYLA İLETİŞİM

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecini, karantinaları düşünürsek insanlar yüz yüze iletişim oldukça kısıtlı olduğu bir döneme girmiştir. Öyleyse insanlar dış dünyayla nasıl iletişim kuracak? Tabii ki akıllı telefonlar sayesinde. Kişilerin birbiriyle bağlantı kurması ve dünya genelindeki haberlerden, gelişmelerden haberdar olabilmesi yönünden akıllı telefonlar oldukça işlevseldir çünkü gündemi takip etmemize yarayan bir araç haline gelmektedir.

Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

KALICI ERİŞİLEBİLİRLİK

Telefonlar sayesinde daha ulaşılabilir olmak mümkündür. İnsanlar sevdiği birinden uzun süre haber alamayınca felaket beklentisi içine girmekte ve o kişi için endişelenmektedir. Kişinin telefonu açık olduğu zaman ise aslında insanlar iletişime de açık olmaktadır ve diğer insanlarla haberleşebilmektedir. Bu yüzden insanlar telefonlarını genellikle açık ve yanında bulundururlar. Bu sayede diğer insanlarla bağlantıda olurlar. Haliyle bu da telefonların yanımızda olması için bir sebep haline gelmekte ve telefon kullanımını da doğru orantılı olarak artırmaktadır.

Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

BAĞIMSIZLIK

Cep telefonları son derece kişisel eşyalardır. Bununla birlikte doğru yaşta ve doğru şekillerde kullanıldığında kişinin benlik algısının gelişmesine yardım etmektedir. Bağımsızlık ve kendilik hissinin telefon kullanımıyla bir ilişkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Arkadaş grubuna dahil olmak bile günümüzde teknolojiyi kullanımla yakından ilişkilidir. Aidiyet hissinin gelişimi de tabii ki bu durumdan etkilenecektir.

ARTAN GÜVENLİK

Ebeveynler çocuklarının güvende olmasını istemektedir ve bir noktada kontrol için de akıllı telefon kullanımını desteklemektedir. Çocukların farklı amaçlarla kullanması da tabii ki mümkündür ancak genel itibariyle akıllı telefon bir iletişim aracı olduğu için yaş fark etmeksizin kişinin telefona sahip olması güven duygusunu da beraberinde getirmektedir.

OYUN VE EĞLENCE

Akıllı telefonlarda faydalanılabilecek özelliklerin kişinin yaşına, hayattaki rolüne, mesleğine, cinsiyetine vb. değişkenlere göre farklılık gösterdiğinden daha önce bahsetmiştim. Kişilerin ilgilerine göre akıllı telefonlar birer oyun konsolluna da dönüşebilmektedir. Bununla birlikte kişinin boş zamanlarını geçirmesi için müzik dinleme, dizi izleme, bahis oynama gibi aktiviteler de bulunmaktadır ve doğal olarak insanların boş zaman değerlendirme ve keyifli vakit geçirme şemalarına telefon da dahil olmaktadır.

Akıllı Telefon Kullanımını Doyurucu Kılan Özellikler

KİŞİNİN KENDİSİNİ İFADE EDEBİLME OLANAĞI

Kişilerin yüz yüze ifade etmekte zorlandığı duyguları, kuramadığı cümleleri istediği kişiye iletmesi bazen sanal ortamda daha kolay olabilmektedir çünkü kişi anında dönüt vermek yerine kendine zaman tanıyabilmekte ve düşünebilmektedir. İletişimin kurulduğu kişiyle arada sanal bir sınır olduğu için yüz yüze konuşmanın gerektirdiği zorlukları, göz teması kurmak gibi dezavantaj gördüğü durumları kişi kendi yararını gözeterek düzenleyebilmekte ve kendini daha iyi ifade edebilmektedir. Duygularınızı ifade etmekte zorlanıyorsanız akıllı telefonlar sizin için biraz daha kritik bir öneme sahip olabilir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.