Tek Plan Çekim Tekniğiyle Çekilmiş 3 Film

Kültür ve Sanat - 10 Ekim, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

10 Ekim, 2021

Tek Plan Çekim Tekniğiyle Çekilmiş 3 Film

Bu haftaki yazımda sinemada belki de çekmesi en zor türlerden biri olan 'tek plan' çekim tekniğini inceleyeceğiz. Yazımda bu tekniğin kullanımıyla ilgili bilgiler verip örnek filmlere göz atacağım. İyi okumalar.

Sinemada zaman zaman çeşitli teknikler denenmiştir. Yönetmenler filmlerinde bazen izleyiciyi rahatsız etmek bazen de izleyiciye soluksuz bir deneyim yaşatmak için çeşitli teknikler denemiştir. Geçen hafta yazımda bahsettiğim tek mekanda geçen filmler çekmesi kolay ama izleyiciyi ekranda tutmanın zor olduğu bir yapım türüydü. Bu hafta bahsedeceğim tek planla çekilmiş filmler ise hem çekmesi oldukça zor hem de izleyici ekranda tutmanın zor olduğu yapımlar. Çünkü tek plan dediğimiz şey, kameranın kayda başlayıp film bitine kadar tek kamerayla çekim işleminin tamamlanması demek. Eğer kameraman o an sahnede görülmesi gereken olayı gösteremezse veya olaya yetişemezse filmin en baştan çekilmesi anlamına geliyor. Aynı şekilde filmde oynayan bir oyuncu sahnesini unutup repliğini söyleyemez veya yanlış bir hareket yaparsa filmin baştan çekilmesine sebep olur. Tabii bunlar oluşabilecek durumlardan sadece ikisi. Sahne çekilirken sesin, ışığın düzgün ayarlanması da gerekiyor. Bu durumlarda en ufak bir yanlış, yine filmin baştan çekilmesine sebep olur. İşte bu yüzden 'tek plan' çekim tekniğiyle film çekmek herkesin yapabileceği bir teknik değildir. Bu tekniği uygulayabilmek için tüm ekibin büyük sabrı gerekmektedir. Şimdi gelin 'tek plan' çekim tekniğini uygulayabilmiş filmlere göz atalım.

1917

Tek plan film

Film, I. Dünya Savaşı sırasında zamana karşı yarışan iki askerin önemli bir mesajı iletmesini konu alıyor. Filmin atmosferi daha ilk dakikalardan sizi içine çekiyor. Tek planla çekilen bu savaş filminde aksiyon pek yok ama filmin gerilimi ve sinematografisi sizi ekrana kitlemeye yetiyor.

IMDb: 8.3

Russian Ark

Tek plan film

Filmin anlatıcısı olan karakterin Saint Petersburg'daki Kışlık Saray'da dolaşmasıyla film başlar. Film boyunca anlatıcıya "Avrupalı" isimli bir silüet ona eşlik eder. İkili Saray'ın her odasında gezdiğinde Rusya tarihinin bölümlerini görmektedir. Film, 4. denemede sorunsuz bir şekilde çekilmişir. Ayrıca film tek plandan oluşsa da 1.500 dijital efekt içerdiğini söyleyelim.

MDb: 7.4

PVC-1

Tek plan film

Film, bir terör saldırısında canlı bombaya dönüştürülen bir kadının hikayesini anlatıyor. Filme adını veren PVC borularıyla kadının boynuna kolye şeklinde patlayıcı yerleştirirler. Zamanla yarışan kadın, boynundaki patlayıcılardan kurtulmanın bir yolunu aramaktadır. Filmde onlarca mekan değişmesine rağmen, hiçbir plan değişmeden kesintisiz bir çekim sunan başarılı filmlerden biridir.

IMDb: 6.8

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.