Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

Yaşam Tarzı - 11 Ekim, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

11 Ekim, 2021

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

İnsanlar bazen yeni dünyalara yolculuğa çıkmak istediğinde bazen de kitabın bölünmesini istemediklerinde kısa kitapları tercih eder. Ben de bu yazıda kahvenize eşlik edebilecek, bir solukta okunabilecek kitaplar önerdim. Gelin birlikte göz atalım.

HAMLET / William Shakespeare (188 sayfa)

Kitap, bir kralın oğlu olan Hamlet’i ele alıyor. Babasının ölümünün bir cinayet olduğunu öğrenen Hamlet, babasının ölümüne sebep olan amcasından intikam almak istiyor. Aynı zamanda etrafında dönen olayları takip etmek zorunda kalan Hamlet'in gidişatını okuyoruz. Kitapta şiirsel bir dil baskın. Cümleler o kadar süslü ki okurken adeta olaya dahil olasınız geliyor. 

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap 

"Arkasında iman olmayan dualar hiçbir zaman göklere yükselemezler."


KÖPEK KALBİ / Mihail Bulgakov (132 sayfa)

Filip Filipoviç, sokakta ölmek üzereyken bulduğu köpeği iyileştirip bir ameliyat yapıyor. Bu köpeğe ölmüş bir suçlunun er bezleri ile hipofiz bezini takıyor. Köpeğin görünüşü ve karakteri yavaşça değişiyor. Biz de bu köpeğin dönüşümünü ve Filip Filipoviç'in hayatının nasıl cehennem olduğunu okuyoruz.

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil, insan kalbi taşıması. Hem de doğada var olanlar arasında en rezilini."


ALTINCI KOĞUŞ / Anton Çehov (68 sayfa)

Hikaye, bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçiyor sayılır. Bir yanda eğitimli bir hasta olan ve hayattaki adaletsizliğe karşı çıkan İvan Dmitriç, diğer yanda her şeyi olduğu gibi kabullenen doktor Andrey Yefimiç var. Biz de bu kitapta bu ikisi arasında geçen sohbetleri, tartışmaları okuyoruz.

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

“Acıları küçümsüyorsunuz ama parmağınızı kapıya bir sıkıştırın, nasıl bas bas bağıracaksınız !”


TUHAF KÜTÜPHANE / Haruki Murakami (72 sayfa)

Tuhaf Kütüphane kitabı, kütüphaneye gidip kitap almak isteyen bir çocuğu anlatıyor. Bu çocuk, kütüphanedeki yaşlı adam tarafından bir zindana kapatılıyor. Zindanda gizemli bir kız ve Koyun adam da var. Çocuğun zindandaki macerasını, kaçmaya çalışma serüvenini okuyoruz. 

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

"Dünya bir şekilde dönmeye devam eder" dedi yaşlı adam, kaşlarını çatarak. "Herkes kendini düşünür ve yaşamaya devam eder."


DOKTOR OX'UN DENEYİ / Jules Verne (96 sayfa)

Kitap, hayali Quiquendone isimli bir kentte yaşayan sakin insanları konu alıyor. İnsanın inanamayacağı kadar sessiz, durgun, olaysız olan bu kenti bir gün Doktor Ox’un yapmış olduğu deney ayağa kaldırıyor. Bu deneyle her şey karışıyor, insanlar sakin kalamıyor ve tuhaf davranıyorlar. Deneyin amacı, insanların içerisindeki canavarı dışarı çıkarmak.

Bir Solukta Bitecek 5 Muhteşem Kitap

“Bütün yaşamı boyunca hiçbir şeye karar vermeden ölen bir adam, bu dünyada mükemmeliyete yaklaşmış demektir.”

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.