İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 Filmi

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 Filmi

İspanyol sineması son dönemin en yükselişte olan filmlerine imza atmaktadır. Birçok filme sahip olsa da özellikle öne çıkan ve dikkat çeken belli başlı filmlerinden 5 tanesi ele alıp ve filmleri kısaca özetlediğim içeriğime gelin birlikte bakalım.

İspanyol sineması şüphesiz son dönemlerde çıkardığı filmlerle beyaz perdenin içinde kendine önemli bir yer edinmeyi başardı. Özellikle psikolojik, gerilim ve gizem türündeki filmlerinin sinema dünyasında oldukça ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımda kendine özgü senaryoları ve klişe kalıpların dışına çıkan 5 İspanyol filmini derledim.

LA CARA OCULTA – SAKLI YÜZ (2011)

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 FilmiAdrian, yetenekli bir orkestra şefidir ve sevgilisi Belen ile birlikte yaşamaktadır. Ancak bir gün Belen kendisine bir video mesaj bırakmış ve onu terk ettiğini söylemiştir. Her ne kadar ona ulaşmaya çalışsa da gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Adrian bir yandan sevgilisi tarafından terk edildiği için üzülürken, bir yandan da onu bulmak için çabalamaktadır. Ancak bir süre sonra bu duruma alışır ve hayatına yeni birini alır. Yeni sevgilisiyle gayet mutlu bir yaşam sürerken Belen’in gizemli kayboluşunun ardındaki sırlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır.

 

EL CUERPO – CESET (2012)

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 FilmiBir gün bir iş kadını olan Mayka’nın cesedi morgdan kaybolur. Daha ölüm nedeni anlaşılamamış olan kadının cesedi de kaybolunca işler daha da karmaşık bir hal alır. Bu yüzden bu karmaşık davayı çözmesi için Jaime Pena isimli dedektif görevlendirilir. Jamie, eşini kaybetmiştir ve hala bu olayın üzüntüsünü yaşamaktadır. Ancak bu davayı hem kariyeri ve hem de duygularını çözüme kavuşturmak açısından önemli gördüğünden araştırmaya başlar. Ancak gitgide işler karışır ve davada yer alan kişilerin gerçek yüzleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Kaybolmanın ve cinayetin ardındaki sır perdeleri kalkmaya başlayınca, bu olayın kişiler üzerindeki maddi ve manevi etkileri bir bir gün yüzüne çıkacaktır.

 

 LA PİEL QUE HABİTO - İÇİNDE YAŞADIĞIM DERİ (2011)

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 FilmiEstetik cerrahı olan Dr. Robert Ledgard’ın karısı bir araba kazasından yanarak ölmekten kurtarılmış ancak vücudunda yanık yaraları oluşmuştur. Karısını bu durumdan kurtarmak isteyen doktor, 12 yıl boyunca uğraşarak yeni bir deri yaratmayı başarmıştır. Ama bir gün karısı aynada yanmış vücudunu görür ve dayanamayarak intihar eder. Küçük kızları da annesinin intiharına şahit olunca büyük bir depresyon geçirir. Kızı büyür ve bu durumu yeni yeni atlatmaya başlayan ailenin başına ise bu defa başka bir olay gelir. Kız tecavüze uğrar ve ölür. Bunun üzerine Dr.Ledgard kızının intikamını almak için akla gelmeyecek yollara başvuracaktır.

 

CONTRATİEMPO - GÖRÜNMEYEN MİSAFİR (2016) 

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 FilmiAdrian Doria kariyerinde yükselmekte olan başarılı ve varlıklı bir iş adamıdır. Aynı zamanda evli olan Doria’nın, Laural Vidan adlı fotoğrafçı bir sevgilisi vardır. Çift bir dağ evindeyken Vidan ölür ve Adrian sevgilisini öldürmekle suçlanır. Tüm deliller aleyhinde olan Adrian, kendisini savunması için işinde iyi olan avukat Virginia Goodman ile anlaşır. Goodman tüm hikayeyi ayrıntılarıyla dinlemek ister. Adrian anlattıkça hikayedeki boşluklar olduğunu fark eden Goodman, bu noktaları açığa çıkarmak için Adrian’ı oldukça zorlayacaktır.

 

 MİENTRAS DUERMES - ÖLÜM UYKUSU (2011)

İspanyol Sinemasının En Çarpıcı 5 Filmiİspanya’nın Barcelona şehrindeki bir apartmanda apartman görevlisi olarak çalışan Ceasar, hayatta mutlu olamayan bir insandır ve bu durumdan oldukça şikayetçidir. Öte yandan ise apartmanda yaşayan Clara ise Ceasar’ın tam tersine oldukça mutlu ve hayata pozitif bakan bir insandır. Clara‘nın böyle olması Ceasar’ın sinirlerini çok bozmaktadır. Bu yüzden Clara’nın mutsuz olması için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.