Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği

Kültür ve Sanat - 13 Eylül, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

13 Eylül, 2021

Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği
Kredi: selecta-one

Atatürk çiçeği, hem ismi hem de olağanüstü güzelliğiyle oldukça ilgi çekici bir çiçek. Amerika'da bir üniversite profesörü tarafından ismini alan bu çiçeğin kökeni, isim hikâyesi ve bakımı gibi bilgileri yazının tamamını okuyarak edinebilirsiniz.

Çiçekler, hayatımızı pozitife çevirme konusunda şüphesiz ki doğrudan etkili ve oldukça başarılıdırlar. Bulundukları yer fark etmeksizin binbir çeşidiyle bize büyük bir göz zevki yaşatırlar. Elbette hepsinin kendine has albenisi vardır ancak içlerinden bir tanesi olan Atatürk çiçeği, hem ismi hem de olağanüstü güzelliğiyle epey ilgi çekmektedir.

Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeğini, yeşil yapraklardan kırmızı yapraklara ahenkli geçişinden ve üzerinde açan küçük sarı çiçeklerinden tanıyabiliriz. Orijinalinde kırmızı olan yaprakları bazı genetik değişikliklerle mor, beyaz, pembe, krem gibi farklı renklerde olacak şekilde de yetiştirilmektedir.

Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği

Ana vatanı Meksika olan Atatürk çiçeğinin Latince'de adı Euphorbia Pulcherrima'dır. İngilizce'de ise Poinsettia olarak geçer. Sebebi Joel Roberts Poinsett isminde Amerikalı bir botanikçinin Meksika'dan Amerika'ya getirip yaygınlaşmasını sağlamasıdır. Kırmızı renkli yapraklarından olsa gerek yılbaşı süslemelerinde ve noel filmlerinde çok sık kullanılır. Hatta bu nedenle noel yıldızı diye de bilinir. Peki kökeni Meksika, yayılım gösterdiği yer Amerika olan bu çiçeğin ismini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ten alma hikâyesi nedir?

Atatürk'ün bu çiçeği çok beğenerek Türkiye'ye gelmesini ve tanınmasını sağlaması, çiçeğe onun isminin verilme sebebi zannedilir. Fakat asıl sebebi 28 Temmuz 1933 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki şu haberle netliğe kavuşmaktadır:

"Chicago özel, geçenlerde Vanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın laboratuvarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir. Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken, yanında duran Tarsus Kolejinde Atatürk’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe Atatürk isminin verilmesini önermiştir. Bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir."
 

Edinilen bilgilere göre dünyada bu şekilde bir çiçeğe ismi verilen başka bir lider daha yoktur. Pek tabii bu da bizi Atatürk ve milletimiz adına gururlandıran yüzlerce olaydan yalnızca birisi olmaktadır.

Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği
Atatürk çiçeğinin bakımıyla ilgili birkaç tüyoyu da es geçmeyelim. Bu çiçeğe kış aylarında sık gübre vermemeli, on beş günde bir defa bir ölçek sıvı besin vermeli, aşırı sıcak ve soğukta bırakmamalıyız. Ayrıca yine on beş günde bir defa nemli olacak şekilde püskürtme işlemi ile sulamalı ve yeterince ışık alması için mutlaka pencere önünde bulundurmalıyız.

Favori hediye fikirleri arasında yer alan Atatürk çiçeğini, kendimizi veya sevdiklerimizi mutlu etmek için bir seçenek olarak aklımızda bulundurabiliriz. Unutmamalıyız ki; bir saksı çiçek sahip olması kolay en iyi dosttur.


Güzeller Güzeli Bir Çiçek: Atatürk Çiçeği


Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.