Gelecek Temassız mı?

Alışveriş - 07 Eylül, 2021 - Okuma Süresi: 2 Dk.

07 Eylül, 2021

Gelecek Temassız mı?

Pendeminin gelmesiyle, her şeyle olduğu gibi fiziksel para ile de aramıza mesafeler girdi. Peki fiziksel temaslı ödemenin alternatifi olan temassız ödeme ve online alışverişler hayatımızın neresinde duruyor? Detaylar yazımızda.

Koronavirüs’ün yayılması ve yeni normal olarak adlandırdığımız sürece girmemizle birlikte birçok davranışımız gibi ihtiyaçlarımızı satın almak davranışlarımız da büyük oranda değişiyor.

Pandemi sürecinde sosyal mesafe kaygısı sebebiyle online alışveriş yapanların sayısı bir hayli arttı. Bunun bir diğer getirisi de ödeme şekillerinin değişmesi oldu ki yine burada sosyal mesafe ve hijyen kaygıları son derece belirleyici oldu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, salgın döneminde Türkiye’deki 5 milyon kart, internetten alışveriş için ilk kez kullanıldı. Bu istatistik bile tek başına bu değişimin boyutlarını anlamamıza yardımcı olacaktır. Tabii bu kartların hepsi online ödeme için kullanıldı demek doğru olmaz. Çünkü hala online ödeme yapmak konusunda çekingen davranan insanlar olduğunu yakın çevrenizde bile görebilirsiniz. Bu durumda ise ”her şeyi gözümle görmeliyim” diyenlerin diğer tercihi ise temassız ödeme yöntemleri oldu. Buradaki ortak noktayı ise gözden kaçırmamak gerek: Nakit parayla aramıza giren mesafe.


19 ülkede 17 bin katılımcı ile yürütülen küresel tüketici araştırmalarında, tüketicilerin %79’unun -yani neredeyse 10 kişiden 8’inin- temassız ödeme kullandığı ortaya çıktı. Çünkü kullanıcıların temassız ödemenin “ödeme yapmak için en hijyenik yöntem” olduğunu belirttikleri fark edildi.

Tüm bunların yanında pandemi sürecinde market ve eczane gibi fiziksel mağazalardaki alışverişlerde de nakitten kaçınarak işlemlerini kartlar üzerinden gerçekleştirenlerin oranı %25 artmış durumda.

Ön görülebileceği gibi şu anda yaşanan hijyen kaygısı, geleceğimizi de bu yönde şekillendireceğe benziyor. Bu dönemden sonra en önemli kriter olacak hijyen, online ve temassız ödeme yöntemlerinin kaçınılmaz yükselişini de beraberinde getirecek.

Yeni nesil ödeme yöntemlerinden olan PeP’in avantajlı dünyası da herkes için güvenli alışveriş vaadediyor. Temassız kartları ile hijyenik ödeme fırsatı sunan PeP, ayrıca her alışverişte numarası değişen sanal kartıyla da online alışveriş dünyasına farklı bir boyut kazandırıyor.

PeP hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Gelecek Temassız mı?

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.