Ameliyathanelerde Neden Yeşil Önlük Giyilir?

Kariyer - 23 Ocak, 2023 - Okuma Süresi: 2 Dk.

23 Ocak, 2023

Ameliyathanelerde Neden Yeşil Önlük Giyilir?

Doktorlar polikliniklerdeyken genelde beyaz önlük giyerler. Aslında beyaz önlüklerle eşleşiyor olsa da ameliyatlara giren doktorların önlüklerinin yeşil ve mavi tonlarında olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki önlüklerde neden bu renk tonları kullanılır? Gelin hep birlikte nedenine bir göz atalım.

Doktorlar ameliyat esnasında sürekli olarak kan görmekteler ve belli bir noktaya odaklanmış halde uzun süre geçiriyorlar. Uzun süren ameliyatlarda gözlerin belli bir noktaya odaklanması sonucunda gözlerde yanılsama ve yorgunluk oluşur. Uzun süre kırmızı renge bakıp sonrasında başka bir renge baktığımızda görülen rengin yeşil olduğu, bu etki ile kişide baş dönmesi, mide bulantısı veya nesneleri algılayamama gibi belirtiler görüldüğü anlaşılmış. Ameliyat esnasında oluşan göz yanılsaması, çok büyük tehlikelere yol açabilir. Göz, zamanla bakılan şeye karşı duyarsızlaşır. Bu durumda da doktorun hata yapma ihtimali katlanarak artar. Ameliyat esnasında yapılan en küçük bir hata bile ölüm getirebilir.

Ameliyathanelerde Neden Yeşil Önlük Giyilir?

Başlarda beyaz önlük ile ameliyata giren doktorlar ameliyat sırasında giyilen beyaz önlükten yansıyan ışıktan dolayı gözlerinde yorgunluk sorunları yaşamış ve ameliyatların çoğu başarısız geçmeye başlamış. Giyilen beyaz önlüklerdeki sorun; doktoklar gözlerini uzun süre baktıkları kanın koyu kırmızı renginden meslektaşlarının beyaz önlüklerine kaydırdıklarında geçici bir körlük geçirebilmeleriymiş.

Bu sorun doktorların ameliyat sırasında beyaz önlüklere çok uzun süre bakması sonucu gözlerindeki yorgunlukla birlikte yoğun baş ağrısı çekmeye başlamasıyla da devam etmiş. 1914 yılında bir doktor, ameliyat sırasında gözleri daha kolay alışacağı ve gözlerinde ki yorgunluğu yok edebileceğini düşünerek yeşil önlüğe geçiş yapmış.

Ameliyathanelerde Neden Yeşil Önlük Giyilir?

​​​​​Yeşil ve mavi renkler, renk skalasında kırmızı rengin bir nevi karşıtlarıdır. Böylece ameliyat elbisesi, kan nedeniyle kırmızıya karşı duyarsızlaşabilecek olan gözü, yeşil ve mavi rengi ile devamlı olarak uyarır. Yani gözün görüşünü tazeleyerek kırmızıya olan görüş kaybının önüne geçer. Ayrıca göz, kırmızı renk tonuna karşı daha da hassaslaşır ve kırmızının tonları arasındaki farkları da daha rahat algılar. 

Bilimsel deneylerle de bu durum net olarak kanıtlanmış ve renkleri algılamamızda çevredeki diğer renklerin çeşidinin etkili olduğu tespit edilmiş. Kırmızı rengin bol bulunduğu ameliyat süreçleri esnasında, kırmızının karşıtı olan yeşil ve mavi tonlarını giymek oldukça başarılı bir fikir. Ayrıca doktorların ameliyat süresi boyunca gözlerinde oluşan yorgunluğun azalmasında böylece oluşabilecek hataların en aza indirimesinde büyük katkı sağlamıştır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.