Alanya'da Öğrenci Olmak

Kampüsten Haberler - 23 Ağustos, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

23 Ağustos, 2021

Alanya'da Öğrenci Olmak

Alanya'da okuyan bir öğrenci olarak Alanya'yı bir öğrenci gözüyle nasıl gördüğümü ve Alanya hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımda bulabilirsiniz. Gerek mevsimlerin nasıl geçtiğini, gerek maddi ve manevi konularda ortamın nasıl olduğu hakkında bilgileri kendimce derleyip size sunmak istedim.

Güzel bir coğrafyaya sahip olan ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Alanya, gerek konumu gerekse yaşayış standartları bakımından birçok öğrencinin tercih ettiği ve aynı zamanda birçok öğrencinin şehrin pahalı olması açısından kararsız kaldığı bir şehirdir. Sizin için bu şehirde okunur mu, okunmaz mı sorularına yanıt vereceğim. Bu yazımda yine şehirle ilgili birçok noktaya değineceğim.

Alanya'da Öğrenci Olmak

Birçoğumuz üniversite tercihi vermeden seçeceğimiz şehrin bize neler sunduğunu eminim araştırmıştır. Tercih verirken neden şehirlere dikkat ederiz? Çünkü okurken gezmek, anılar biriktirmek aslında alacağımız eğitimden daha önemlidir. Her şeyi okul bize öğretmeyeceği için yaşayıp öğrenmemiz gereken birçok şey vardır. Ve bu yaşantıları öğrenmek için şehirler bize çok katkı sağlar. Bu şehirlerden en önemlisinin Alanya olduğunu düşünüyorum. Meşhur yağmurlarıyla ün salmış Alanya, özellikle sonbaharın sonlarına doğru şiddetli yağmurlarıyla tanınmaktadır. Yağmuru seven bir insansanız sonbahar en sevdiğiniz mevsim olacaktır. Kışları yüksek dağları hariç kar yağışı olmayan bir şehir fakat bu size kışların ılık geçeceği çıkarımını vermesin. Aksine kışları mont, bot, atkı, bere takacak kadar soğuk geçmektedir.

Alanya turizm açısından turistlere en fazla ev sahipliği yapan şehirlerden biridir. Burada olmanız öncelikle yabancı insanları tanımanızı ve onların dillerini az da olsa öğrenmenizi sağlayacaktır. Yıllardır öğrenemediğiniz yabancı dilleri kim bilir belki burada öğrenirsiniz. İngilizlerin, Almanların ve Rusların tercih ettiği bu doğa harikası şehir size birçok fayda sağlayacaktır.

Alanya'da Öğrenci Olmak 

Alanya güzel coğrafyasıyla size gezip eğlenmeniz için kollarını açmış bulunmaktadır. Sıcak deniziyle kendinizi iyi hissedeceğiniz bu coğrafyada birçok aktivite yapabilir, çeşitli doğa harikası mekanlara gidip rahatlayabilirsiniz. Bu şehirde okumanın en güzel yanlarından biri de doğanın tüm güzelliklerini size sunuyor olmasıdır. Dim Mağarası, Dim Çayı, Alanya Kalesi, kalede teleferiğe binmek... Plajları, plajlarının tarihi. Kleopatra için yapılan plajın güzelliği... Sapadere Kanyonu, Fosforlu Mağara, Syedra Antik Kenti... Daha birçok yer bu şehirde okumanın verdiği mutluluğu arttırmaktadır. 

Alanya'da Öğrenci Olmak

Öğrenciyken çalışma imkanının fazla olduğu Alanya, özellikle yaz aylarında birçok çalışana ihtiyaç duyar. Dilerseniz full time dilerseniz part time olarak çalışabilirsiniz. Kafelerde, otellerde, restoranlarda kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Ancak şöyle bir dezavantajı da var, o da dil bilmeniz. Özellikle rusçayı orta düzeyde bilmeniz daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır. Bunun sebebi ise müşterilerin daha çok yabancılardan oluşmasıdır. 

    Alanya'da Öğrenci Olmak

Bu şehrin birçok avantaja sahip olduğu gibi maalesef dezavantajının da olduğu birkaç konu var. Bunlardan başlıcası kira fiyatlarıdır. Bir öğrenci olarak tek başınıza ayrı eve çıkmanız oldukça pahalıya patlayacaktır. 1500 lira ile merkezden uzak ve eşyasız ev bulmanız bile zor.

Alanya, pahalı olması dışında ufak eksikliklerden başka kusuru olmayan bir şehirdir. Burada öğrenci olmak bir şanstır. Bu şansı iyi değerlendirmek ve arttırmak tamamen sizin elinizde. Yapılacak birçok şeye sahip olması, bu şehirde sıkılmanızı önleyecek, üniversite hayatınızın dolu dolu geçmesine yardımcı olacaktır. Burada yaşadığınız sürece kamplar yapacak, bisiklete binecek, meyveci ablanın yanına gidip manzaraya karşı dilediğiniz meyveleri yiyecek ve birçok konsere katılacaksınız. Kendinize katacağınız birçok şeyle hayata bakışınız değişecek. Alanya küçük bir şehir olarak okunması güzel bir şehirdir.

Sizlere gözlemlediğim kadarıyla Alanya hakkında bilgiler verdim. Okuduğunuz için teşekkürler...

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.