Bir İtalyan Rüyası: Vespa ve Enrico Piaggio

Girişimcilik - 17 Ocak, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

17 Ocak, 2022

Bir İtalyan Rüyası: Vespa ve Enrico Piaggio

Vespa'nın yaratıcısı Enrico Piaggio'nın hikayesi, Vespa'nın doğuşu gibi birçok konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

2.Dünya savaşından yeni çıkmış ve ayağa kalkmaya çalışan bir ülke; İtalya ve 1945 yılına kadar sadece havacılık endüstrisinde hizmet veren bir fabrikanın hissedarlarından biri olan ve hayalini gerçekleştirmeye çabalayan  Enrico Piaggio'nun ve Vespa'nın doğuşunun muhteşem hikayesi.

1882'de Enrico Piaggio'nun bir kereste deposu kurmak için İtalyanın Cenova kentinde bir arazi satın almasıyla başlayan hikaye 1884'te oğlu Rinaldo Piaggio'nun Piaggio & C'yi şirket kurmasıyla devam eder. Kurulan bu şirket başlangıçta lokomatif ve vagon üretirken 1917'de şirketin tamamen farklı bir sektör olan halen devam etmekte olan I. Dünya Savaşı'nın da içinde bulunulduğundan, savaş uçak ve helikopter üretimiyle faaliyetlerine devam etmiştir. I. Dünya Savaşı bitmiş fakat Piaggio & C savaş uçağı ve helikopter üretimine devam ederken 1938 yılında Rinaldo Piaggio vefat eder. Şirket oğulları Enrico ve Armando'ya geçer. 1940 yılına gelindiğinde Piaggio, trenler, deniz teçhizatı, uçak motoru, uçaklar, kamyonlar, tramvaylar, otobüsler, alüminyum pencere ve kapılar üretiyordu.1939'da başlayan II. Dünya Savaşı devam ederken üretim yapılan fabrikanın müttefikler tarafından bombalanması sonucu çok sayıda çalışan hayatını kaybetmiş ve üretim faaliyetleri İtalya'nın Biella bölgesine taşınmıştır. 

Vespa Nedir?

II. Dünya Savaşı bitmiş ve fabrika hala havacılık sektöründe hizmet vermektedir. Bu durumdan çok sıkılan Enrico Piaggio İtalyan kitle pazarına yeni bir nefes getirmek için ulaşım sektörüne dair bir fikir ortaya atar. Fikir ise şudur; paraşütçüler için yapılan küçük bir motosiklete benzeyen, şekli çok estetik olmayan ve adı Paperino olan bir taşıt. (Donald Duck'ın İtalyanca adı) Bu fikir pek kabul edilmemiş ve herkes tarafından reddedilmiş. Fakat vazgeçmeyen Enrico Piaggo uzun yıllar savaş uçaklarının tasarımını yapan Corradino D'Ascanio dan; kadın-erkek herkesin binebileceği, tek kişilik değil iki kişilik ve o zamanki motorların en büyük sorunu olan binen kişinin üstünü kirletmemesini istedi. Uzun yıllar savaş uçakları tasarlamış mühendis bu fikre çok sıcak bakmamıştır. Paperinoda bir kaç değişiklik yaparak ve Enrico'nun küçük bir kızda gördüğü scooterın tasarımını birleştirerek modern Paperino'yu ortaya çıkarmıştır fakat ortada bir sorun daha vardır: isim konusu. Paperino İtalyancada Donald Duck demek olduğu için ve bu isim de fabrikada çalışanlar tarafından komik bulunduğundan yeni bir isim arayışına giren Enrico bir gün deneme sürüşü yaparken  motorundan gelen arı vızıltısına benzeyen sesten dolayı adının ''Vespa'' olmasına karar vermiştir ve dünyaca ünlü Vespa bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Enrico Piaggio Film

Şimdilerde 138 farklı modeli olan Vespa'nın bu muhteşem hikayesini 2019 yılında Umberto Marino "Enrico Piaggio - Vespa" adıyla beyaz perdeye aktarmış.1 saat 42 dakikalık bu filmde girişimcilikten, markalamaya, reklamcılıktan, pazarlamaya kadar çoğu şeyi bulabilirsiniz. Film 7 Nisan 2021 tarihinden itibaren Netflix'te yayındadır. 

Bir girişimci sürekli buluş yapmalıdır yoksa girişimci sayılmaz.

- Rinaldo Piaggio

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.