Bluetooth Kulaklıkları Nasıl Seçmeliyiz? - TeknoCase

Bilim ve Teknoloji - 17 Ocak, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

17 Ocak, 2022

Bluetooth Kulaklıkları Nasıl Seçmeliyiz? - TeknoCase

Kulaklıklar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Önceleri kablolu ve silikonsuz halleriyle var olan ve bizleri bugüne kadar getiren kulaklıklarımız şimdilerde ise kablosuz bir hale büründüler. Peki kablosuz kulaklık seçerken nelere dikkat edilmeli? Buyurun yazımıza!

Son yıllarda hatta son aylarda diyebiliriz ki kablosuz kulaklık kullanımında ciddi bir artış söz konusu. Bunu anlamak için raporları okumanıza gerek yok, bir dolmuşa veya otobüse bindiğinizde de bunu net bir şekilde görebilmektesiniz. Kablolu kulaklık kullananların sayısı, bulunduğunuz mekanda kablosuz kulaklık kullananlara göre sayıca çok az. Belki sizler de kablolu kulaklığınızı emektar olarak değerlendirip çekmecenin gözüne kaldırmış olabilirsiniz. Eğer hala kablolu kullanıyor ve kablosuz kulaklığa geçmek istiyorsanız sizler için kendi deneyimlerimden ve teknoloji sitelerinden aldığım bilgilerle bir rehber oluşturdum. Umarım işinize yarar. 

Bluetooth Kulaklıkları Nasıl Seçmeliyiz? - TeknoCase

Bağlantı Teknolojisi

Konumuz gereği Bluetooth bir kablosuz kulaklık alacağımız için sahip olduğu Bluetooth teknolojisi bilmemiz de önem arz ediyor elbette. İlk çıkan ve eski BT kulaklık modellerinde Bluetooth 3.0 bulunmaktadır. Ancak BT'nin bu versiyonu çok eski bir versiyonudur ve müzik kalitenizden ve mesafenizden epey ödün vermenizi hatta çoğu zaman bağlantı kopukları yaşayacağınızı kendi tecrübelerime dayanarak garanti bile ederim. Bundan dolayı BT 3.0 eskidiği için bu noktada Bluetooth 4.0 - 4.1 hatta 5 seviyelerini destekleyen kulaklıkları tercih etmeniz sizlerin dinleme konforu açısından daha iyi olacaktır. Evet, Bluetooth 3.0 da bakıldığında yeterli ancak hem aktarım netliği hem de bağlantının stabil olması için BT 5.0'ı tercih etmelisiniz. 

Menzil

Konumuz Bluetooth kulaklık olunca menzili de önem arz ediyor. Her ne kadar telefonunuz ya da kablosuz kulaklık destekleyen herhangi bir ses aygıtınız yanınızda olacağı için pek sorun olmasa da ne kadar menzile kadar destek verdiği de önemli bir detay. Bu detayın özü, yine yukarıdaki başlıkta yatıyor. BT sürümünüze göre menziliniz de doğru oranda artmakta. Ancak burada bazen BT sürümü 5.0 olan bir kulaklık dahi dip mesafenizde çekim yapmıyor olabilir. Bu üretilen ürünün fiyat performans baremiyle alakalı bir durum. Bununla ilgili bir bilgiyi edinmeden kulaklık almanızı tavsiye etmem.

Bluetooth Kulaklıkları Nasıl Seçmeliyiz? - TeknoCase

Batarya Süresi

Bluetooh'lu kulaklıklar herhangi bir kablolu bağlantıya sahip olmadığı için genellikle oldukça küçük miktarlarda li-ion bataryaya sahip oluyorlar. Yani bu küçük bataryaların kapasitesi ya da size ne kadar dinleme sunduğu da önemli. Eskiye oranla oldukça şarj bitim süreli artmış olsa da hala çok düşük dinleme süreleri vermektedirler. 2-3 yıl önceye kadar 2 saatlik bir dinleme ideal kabul görürken 3 saatlik bir dinleme mükemmel olarak değerlendirilirdi. Ancak şu an bulunduğumuz durumda 4-5 saat şarj olmadan gitmesi ideal kabul edilmekte. Yani seçeceğiniz kulaklığın şarj süresini bunu dikkate alarak yapın. 

Ses

Tabii ki kulaklıktan bahsediyoruz. Amacı bize ses iletmek olan bu cihazın ses kalitesi her şeyden önemli gözükse de yukarıdaki temel işlevler sorunlu olduğunda kaliteli bir sesi dahi alamayacaksınız. Bundan dolayı yukarıdaki filtrelemeleri yaptıktan sonra bu ayrıntıya da dikkat edersiniz. 

Umarım yazım bir rehber niteliğinde olmuştur. Sağlıcakla kalın!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.