Slowly ile 'Yavaşça' Mektuplaş!

Bilim ve Teknoloji - 06 Eylül, 2021 - Okuma Süresi: 6 Dk.

06 Eylül, 2021

Slowly ile 'Yavaşça' Mektuplaş!

Sizlere dünyanın her ucundan insanlarla tanışmanızı, farklı kültürler tanımanızı sağlayan ve mektup yazmayı sevdiren bir uygulamadan bahsedeceğim: Slowly. Slowly yeni dönem mektuplaşma uygulamalarından biri. Gelin bu uygulamaya yakından bakalım.

Slowly size dünyanın her yerinden, bu uygulamaya sahip insanlarla iletişim kurma imkanı sağlayan bir mektuplaşma uygulamasıdır. Yeni insanları ve onların kültürlerini onlarla uzun uzun konuşarak tanımak istiyorsanız bu uygulama tam size göre! Slowly ekibi her geçen gün yeni özellikler ekleyerek bizleri de mutlu ediyor.

Slowly üzerinden gönderdiğiniz mektuplar, karşınızdaki kişinin size olan uzaklığına göre belli bir süre içerisinde gidiyor. Aynı şekilde size gönderilen mektupların da bir ulaşma süresi var. Uygulamanın asıl güzelliği ve verdiği gerçeklik hissi de burada zaten. Gönderdikten sonra mektubun karşı tarafa ulaşmasını beklemek, sonrasında ise okunduğunu gösteren çift tiki görünce mutlu olmak ve gelecek cevabı beklemek oldukça heyecanlı. Mektupların minimum ulaşma süresi 34 dakika. 10-12 saatte ulaşanlar oluyor tabii, mesela dünyanın bir diğer ucuna gönderdikleriniz. Mektup arkadaşlarınızın doğum günleri için size birkaç gün öncesinden bildirim de geliyor, böylece onları ufak bir doğum günü mektubuyla mutlu edebiliyorsunuz.

Uygulamayı sizlere mobil sürümü üzerinden anlatacağım. Giriş yaptığımızda karşımıza gelmekte ya da gelmiş olan mektuplar "Dünya Kaşifi" isimli farklı bölgeleri tanıtan metin kısmı ve hikayeler satırı çıkıyor. Bu kısma ana sayfa diyoruz. Ana sayfanın tam altında bulunan 4 sekmemiz daha var. Bunlar ise sırayla mektuplar, arkadaş keşfetme bölümü, taslaklar ve profil. Gelen güncellemelerle bu sayfaların içeriği sık sık değişiyor, kalan kısmını sizlere bırakıyorum. 

Uygulamaya her girişinizde dünyanın farklı yerleriyle ilgili bilgilerle, o bölgeyi tanıtan yazılar ve fotoğraflarla karşılaşıyorsunuz.Bu tanıtıcı metinlerde bahsedilen ülkenin nüfusu, yüz ölçümü, bulunduğu bölge, o ülkenin konuştuğu dil ve para birimi de bulunuyor. Oldukça kapsamlı değil mi? Bu yazılara mutlaka gözünüz takılıyor ve okuyorsunuz. Önceden mobil sürümünde olmayan bu özellik birkaç ay önce mobile de geldi. 

Ayrıca artık mektuplarınıza eklemek istediğiniz paragrafları not alabiliyor ve onları sonradan yazacağınız mektuplara ekleyebiliyorsunuz. İlk mektupta genelde kendimizi tanıtırız, örneğin aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan sıkıldıysanız bu özellik çok işinize yarayacaktır. Bir arkadaşınıza yazdığınız fakat yarım kalan mektubunuzu taslaklara kaydedip daha sonra bıraktığınız yerden yazmaya devam edebilirsiniz.

Mektuplarınıza ekleyebileceğiniz pullar da var! Kimileri ücretli, kimileriyse uygulamanın size verdiği hediyeler. Belirli özel günlerde ücretsiz pullar kazanabiliyorsunuz. Ayrıca Türkiye'ye özel nazar boncuklu ve tombiş kedili pullar var. Her ülkeye ve o ülkelerin başkentine özgüleri de bulunuyor. 

Slowly ile 'Yavaşça' Mektuplaş!

Slowly ile 'Yavaşça' Mektuplaş!

Üye olurken profiliniz için doldurmanız gereken alanlar var, bunlardan yalnızca iki tanesinden bahsedeceğim. Birisi avatarımız, diğeri ise ilgilendiğimiz konular. Konu skalası oldukça geniş. Bu sayede size mektup gönderen ya da sizin göndereceğiniz birinin ilgilendiği konuları, ortak ilgi alanlarınızı görebiliyorsunuz. Ayrıca profilinize konuştuğunuz veya öğrenme aşamasında olduğunuz dilleri de ekleyebilirsiniz. Avatar kısmı ise bence çok keyifli, kendinizi oluşturuyorsunuz. Örnek olarak kendi avatarımı aşağıya ekleyeceğim. Karşınızda ben!

Slowly ile 'Yavaşça' Mektuplaş! 

Uzun zamandan beri hikaye özelliği de var uygulamanın, mobile ise yine geçtiğimiz aylarda geldi. Nedir bu hikaye? Şöyle, tahmin edebileceğiniz gibi bu uygulama bir şekilde insanların hayatlarına dokunuyor hatta hayatlarını değiştiriyor. Eğer üyeyseniz siz de hikaye yazabiliyorsunuz. Hikayenize uygulama sayesinde tanıştığınız kişiyle yaşadıklarınızı, uygulamanın size kattıklarını ve bunun gibi konuları yazdıktan sonra editöre gönderiyor, onaylanmasını bekliyor ve onaylandığında ise yayımlanmış halini görebiliyorsunuz. Hikayelerinize fotoğraflar da ekleyebiliyorsunuz.

Ayrıca yazılan bu metinleri benim gibi çevire de bilir, böylece Slowly Çevirmeni isimli pulu kazanabilirsiniz. Fakat bu hikayeleri uygulamaya üye olmadan ne yazık ki okuyamıyorsunuz, mobil ve web sürümünde de bu durum aynı. Ancak üye iseniz hikayelere erişim sağlayabiliyorsunuz. Zaten web üzerinden uygulamaya giriş yapabilmek için Slowly'nin telefonunuzda da yüklü olması gerekiyor. Ekranda çıkan kodu okutup hesabınıza bu şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Arkadaş keşfetme dediğim bölüm otomatik eşleşme, slowly id ile ekleme ve kendin keşfet olarak üçe ayrılıyor. Otomatik eşleşmede bir giriş mektubu yazıyor ve gönderilmesini istediğiniz kişi sayısını belirledikten sonra rastgele çıkan profillere mektubunuzu gönderiyorsunuz. Bu kısımda karşıdaki kişinin yalnızca avatarını, bulunduğu ülkeyi ve kullanıcı ismini görebiliyorsunuz. Elbette mektubu hazırlama sürecinde birçok filtreleme yapabilirsiniz. Slowly id ile eklemek için arkadaşınızın id'sini giriyor ve ona istek atıyorsunuz, onayladığında ise artık mektuplaşabilirsiniz. Gelelim kendin keşfet kısmına. Burada önünüze bir sürü avatar çıkıyor, her ülkeden ve her yaştan. Yine çıkmasını istediğiniz sonuca göre filtreleme kısmından her şeyi ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz bir profile tıklayıp böylece ilk mektubunuzu da gönderebilirsiniz.

Mutlaka Slowly'i indirmeli ve yeni insanlarla tanışmalısınız. Slowly sayesinde çok güzel insanlarla tanıştım, hepsi bana birçok şey kattı. Genç, yaşlı, çocuk... Ayrıca yabancı dilinizi geliştirmek istiyor fakat yapacak bir şey bulamıyorsanız aradığınız fırsat Slowly olabilir. Emin olun size çok iyi gelecek bir uygulama. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ediyorum, umarım güzel başlangıçlarınıza vesile olabilirim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.