İlk Tost Perisi: Swarthout - TeknoCase

Bilim ve Teknoloji - 17 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

17 Mayıs, 2021

İlk Tost Perisi: Swarthout - TeknoCase

Tostun tüm Dünya mutfaklarındaki yeri gibi bizim kalbimizde de yeri bir başkadır. Ayvalık tostundan Akdeniz tostuna kaşarlısından sucuklusuna bu eşsiz lezzetin mucitlerini buyurun birlikte tanıyalım !

Aslında tostun ortaya ilk çıkış nedeni lezzetli olmasından dolayı değil malzemelerin kızartılarak uzun süre muhafaza edilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Ekmek ısıtılarak içindeki nemi buharlaştırılmış ve böylece daha dayanıklı hale getirilmiş oluyordu. 

İlk Tost Perisi: Swarthout - TeknoCase

Tost fırını (toaster oven) ilk olarak 19. Yüzyılda piyasaya çıktı. Kömürlü ocak üstüne yerleştirilen ızgara telden oluşan ilk tost makinesi, zaman içerisinde büyük değişim gösterdi. Cornelius Swarthout isimli mucit 1869’da tost makinesinin ilk patentini aldı. Tost makinesi 1910 yılında  piyasaya ilk sürüldüğünde: 

Artık mutfağa gitmenize gerek yok, her dakika yemeğiniz hazır!

sloganlarıyla halka tanıtıldı.  Herkesin büyük ilgiyle karşıladığı bu ilkel tost makinesin tek kötü tarafı ekmeklerin fazla kızarıp yanıyor olmasıydı.

İlk Tost Perisi: Swarthout - TeknoCase     

 1. Dünya savaşı sırasında bir şirketin kafesinde çalışan ve sürekli yanan ekmeklerden sıkılan Charles Strite, yeni bir makine üretti ve evet tam istediği gibiydi. Artık tost makinesi zaman ayarlıydı ve tostlar yanmayacaktı. Dostlarının maddi desteğiyle ürettiği ilk 100 makinesini lokanta zincirlerine sattı. Strite, makinedeki küçük arızalar nedeniyle iadelerin olduğunu gördü fakat lokantacılar bu makineye bayılmışlardı ve bir an önce sorunların giderilmesini bekliyorlardı.

1926’da evler için üretilmeye başlanılan bu makine, tostlar mükemmel şekilde kızardığında sert bir şekilde yukarı fırlatıyordu. Beklenilenden biraz daha fazla yükseğe çıkıyordu lezzetli tostlar. Her şey harika giderken bu makine de tostları fazla kızartıp yakmaya başlamıştı. İlk kızaran tostlar harika bir şekilde makineden çıkarken, bir süre sonra makinenin fazla ısınmasıyla tostlar yanıyordu. Bu konuya çözüm önerisi olarak makinenin önce ısıtılıp, soğumaya başladığı andan itibaren kullanılması tavsiyesinde bulundular. Zaten çok geçmeden daha modern ve elektrikli tost makinleri geliştirildi ve buna çok fazla gerek kalmadı.

İşte bu iki tost sever sayesinde bugünkü enfes tostlar yapılıyor olmuş oldu. Swarthout ve Strite'i anmak adına güzel bir tost tarifi paylaşmazsam olmaz diyorum. Buyrun sizin için harika bir Ayvalık tostu tarifi !

MALZEMELER

 • Tost ekmeği
 • Domates
 • Kaşar
 • Sucuk
 • Kornişon turşu
 • Zeytinyağı
 • Rus salatası
 • Sosis, salam ( isteğe göre)

YAPILIŞI

Domates ve kaşarı doğrayın. Sosis ve salamı ince, salatalık turşusunu jülyen, sucukları ise halka şeklinde dilimleyin. Zeytinyağında salam, sucuk ve sosisleri  soteleyin. Ekmekleri tost makinesinde bastırarak ve iz çıkararak kızartın. Ekmeğe kaşarları yerleştirip tavadakini üzerine ekleyin. Daha sonra kornişon turşusu, rus salatası ve domatesleri de yerleştirin. Üzerini tekrar kaşarla kaplayıp ekmekle kapatın ve güzelce kızartın..  AFİYET OLSUN! :) 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.