Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

Yemek - 15 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

15 Ağustos, 2022

Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

Her milletin kendine has bir kültürü vardır. Konu yemek olunca da bu değişmez. İşte ülkelere göre birbirinden enteresan yeme içme davranışları!

Dünyayı güzel kılan şeylerden biri de farklılıklarımızdır. Gelenek ve görenekler coğrafyalara göre farklılık gösterebilirler. Kimi ülkede normal olarak görülen bir davranış bir başka ülkede tabu olabilir, hoş karşılanmayabilir. Bazı ülkeler vardır ki yeme içme kültüründe çok hassastırlar. Sofrada bazı davranışlar hoş karşılanmaz hatta saygısızlık olarak bile görülebilir. Sizin için bazı ülkelerdeki yeme içme davranışlarını derledim.

Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

Çin

Kendine has ve zengin mutfağı olan ülkelerden biridir Çin. Yemek ve misafir onlar için de özeldir. Türk kültüründe yemek tamamen bitirildiğinde misafirin yemeğimizi çok beğendiğini düşünürüz. Garip bir şekilde Çin’de tam tersidir. Tabağınızı tamamen bitirirseniz doymadığınızı hatta ev sahibinin size yetecek kadar yemek yapmadığını ya da tabağınıza size yetecek kadar yemek doldurmadığını söylemiş oluyorsunuz. Bir enteresan inanış daha var. Çin’de ev sahibiniz size balık yapmışsa onu yerken asla balığı ters çevirmeyin. Bir batıl inanca göre bu onlar için birine sırt çevirmek, hain olmak anlamlarına gelir. Ayrıca bir denizci inancına göre de teknenin alabora olacağına işarettir.

Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

İtalya

İtalyanların pizzanın üstüne ketçap mayonez dökülmesini hakaret olarak algıladıklarını duymuşsunuzdur. Peki ya ekstra peynir ya da baharat istemek? İtalyanların getirdikleri yemeği olduğu gibi yememek, herhangi bir şey ekletmek istemek şefe çok büyük saygısızlık olarak algılanıyor. Ayrıca İtalya’da yemeklerden sonra sütlü kahve içmek de garip karşılanan yeme içme davranışlarından. Sütün sindirimi engellediğini düşündüklerinden yemeklerinden sonra genellikle espresso ya da sade filtre kahve tercih ediyorlar. Tabii bir latte ya da misto sipariş ederseniz size sinirlenmezler fakat kafalarında sizin turist olduğunuz kesinlikle netleşecektir.

Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

Kazakistan

Kazakistan’da ev sahibinizin sizi sevip sevmediğini anlamanın kolay bir yolu var: çay ikramı. Eğer ev sahibi çayı doldururken bardağın (ya da fincanın) yarısını dolduruyorsa bu sizi sevdiğine “çayın devamı gelecek, sohbete devam edelim” demek istediğine bir işarettir. Aksine tam dolu bardak “hemen iç ve git” anlamına geliyor.

Ülkelere Göre Yemekte Görgü Kuralları

Gürcistan

Komşu ülke Gürcistan, şarabını çok ciddiye alan ülkelerden biri. 2011 yılında National Geographic dünyanın en eski şaraphanesinin Gürcistan’da keşfedildiğini doğruladı. Yani milattan önce 4100’den beri şarap yapıyorlar. Şarap içme ile alakalı bir geleneklerinin olması şaşırılacak bir durum değil. Gürcistan’da şarabı yudumlamak hakaret sayılıyor. Herkes şarabı tek seferde fondiplemeli. Neyse ki Gürcistan’da nispeten küçük şarap bardakları kullanılıyor.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.