Sağlıklı Besin Önerileri

Yaşam Tarzı - 22 Mayıs, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Mayıs, 2023

Sağlıklı Besin Önerileri

Sağlıklı besinler fadesi hepimizin aklına hiç kuşkusuz benzer besinleri getiriyor. Yıllardır duyduğumuz belki de uyguladığımız beslenme programlarında da hep aynı besinler var. Gelin bu sağlıklı besinleri daha yakından inceleyelim.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Nedir ? 

Genel olarak vücudun gelişmesi, doku ve hücrelerin yenilenmesi, temizlenmesi, çalışması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli düzeyde alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır. Yani vücudumuz işlevlerini yerine getirebilmek ve  hastalıklara karşı direnç oluşturabilmek için beslenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacını sağlıklı ve düzenli bir şekilde karşılamadığı zaman ise işlev ve görevlerini yerine getiremiyor. Sistemsel olarak sorunlar ortaya çıkıyor ve zamanla bu sorunlar daha da büyüyor. 

Peki Hangi Besinlerle Sağlıklı Beslenebiliriz ?

1. Yumurta

Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kas ve kemik dokusunu geliştirir, kalp sağlığını korur, göz sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.

2. Süt ve süt ürünleri 

Gelişim döneminde kemik dokusunun gelişimini sağlar, bağışıklık siteminimizi güçlendirir, zengin minarel ve vitaminleri barındırır.

3. Ceviz 

Sağlıklı Besin Önerileri

Bağırsak ve beyin sağlığını destekler, kolesterolün dengede tutulmasını sağlar, antioksidan etkiye sahiptir, omega-3 deposudur.

4. Balık 

Sağlıklı Besin Önerileri

Balık; D vitamini,selenyum, iyot ve B12 vitamini bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltacak besin öğeleriyle zengindir. Zekayı geliştirir. Bağışıklığı güçlendirir. Omega-3 deposudur. Hücreleri onarır. Diyabetten korur. Kemikleri güçlendirir.

5. Avokado 

Avokado son zamanlarda ismini en çok duyuran faydaları saymakla bitmeyecek sağlık deposu diyebileceğimiz bir gıda. Kalp sağlığını destekler. Kolesterolü dengelemeye yardımcıdır.. Göz sağlığını korur. İştahı düzenlemeye yardımcı olabilir.  Saçlara canlılık kazandırır. Cilde iyi gelir, yaşlanma karşıtıdır. Vitamin ve mineral açısından zengindir.

6. Elma 

Elma hepimizin en kolay ulaşabildiği ve toplumumuzda en çok tüketilen meyvelerden biridir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemimizi düzenler. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Diş temizliğine iyi gelir. Hafızayı güçlendirir. İçeriğinde bulunan demirden dolayı anemiyi engeller. Sinir sisteminin düzgün çalışmasını destekler. Bağışıklık sistemine yardımcı olur. İçerisinde bolca bulunan polifenoller sayesinde antioksidan özelliğindedir.

7. Fasulye 

Sağlıklı Besin Önerileri

Hem tazesi hem kurusu vitamin deposudur. A ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Kötü kolesterolün (LDL) düşmesine yardım eder. Metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle kabızlığı önler. Zayıflamaya yardımcı olur. Böbrek fonksiyonlarını iyileştirir. Kalın bağırsak kanser riskini azaltır. Göz sağlığını korur. K vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için kas ve kemik yapısını korur ve güçlendirir.

8. Kırmızı Et

Kırmız et bağışıklık sistemini destekler ve yaraların, kırıkların, vücuttaki hasarların iyileşmesinde önemli rolü vardır. Bir aminoasit olan L-karnitini yüksek miktarda içerir. Vücutta enerji yakımını hızlandırdığı tespit edilmiş bir amino asit olan L-karnitinin kalp sağlığına, diyabete ve kilo vermeye desteği oldukça fazladır.. Kaliteli protein deposudur. Yüksek oranda kaliteli protein kas kütlenizin artışını desteklER. Kansızlığa iyi gelir. 100 gr ette yaklaşık 350 mg keratin bulunur. Keratin kas büyümesi ve gelişimini desteklerken, egzersiz performansını ve kaslara yüksek oranda enerji sağlayarak dayanıklılığı artırır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.