Kedi Köpek Bakımı

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Kedi Köpek Bakımı
Kredi: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fsevimlipettaksi.com%2Fkedi-ve-kopek-ayni-evde-yasar-mi%2F&psig=AOvVaw0f5NWbwsb7PA7qa5cDNW77&ust=1635366755739000&source=images&cd=vfe&ved=0CAgQjRxqFwoTCKDj_KH26PMCFQAAAAAdAAAAABAD

Kimimizin sokakta beslediği kimimizin evinde beslediği evcil hayvanları kimler sevmez ki? Onlara yaşanabilir bir hayat sunmak için beslenmelerine dikkat etmeliyiz. Onlara uygun beslenme programı uygulama ve sağlık problemlerine dikkat etmeliyiz.

Çünkü sağlıklı beslenemeyen birçok evcil hayvanlarımız hastalanmaktadır. Bende sizlere evcil hayvanlarımız kedi ve köpeklerin beslenmesi hakkında birkaç bilgi vermek istedim.

Öncelikle kedi ve köpeğin farklı hayvan olduklarını anlamamız gerekiyor. Kedilerin alması gereken besin ihtiyaçları ile köpeklerin alması gereken besin ihtiyaçları farklıdır. Birçok hayvan sahibi bu besin ihtiyaçlarına dikkat etmeden hayvanlarını beslemekte. Sebebine gelecek olursak köpekler hayvansal kaynaklı besinleri ve bitkisel kaynaklı besinleri tüketip değerlendirebilen; kediler ise besin ihtiyacının çoğunu hayvansal kaynaklı besinleri tüketerek alabilen hayvanlardır. Özellikle kedilerin taurin ihtiyacını et ve et ürünlerinden aldıklarını unutmayalım ve beslenmesinde mutlaka et ürünleri kullanalım.

Beslenmede dikkat edeceğimiz bir diğer husus ise hayvanımızın yaşıdır. Yavru kedi köpekler ayrı yetişkinler ayrı yaşlılar ayrı sağlık problemleri olanlar ayrı bir beslenme programı ile beslenmelidir. Bu konuda Veteriner Hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Kedi Köpek Bakımı

Kedi ve köpeklerimizi et, et ürünleri ve balık ile besleyebiliriz. Ancak evimizde pişirdiğimiz bir yemekten veriyorsak etlerin kemiklerinden balığın kılçığından temizlenmiş olmasına özen göstermeliyiz. Zira kemik ve kılçık tüketirken kendilerine zarar verebilirler.

Süt, süt ürünleri ve yumurta ile besleyebilirsiniz. Ancak kedilerin ve köpeklerin sütte bulunan laktoza intoleransı olduklarını unutmamak gerekir. Bu yüzden laktozsuz süt verilmelidir. Laktozsuz süt veremiyorsanız normal süt ile bir miktar suyu karıştırıp vermeniz de uygundur. Yumurta protein, yağ, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Besleme yaparsak verdiğimiz mamaların veya besin maddelerinin boyutuna da dikkat etmeliyiz. Yerken onları zorlamayacak boyutta olmalarına özen göstermeliyiz.

Kedi ve köpeklerimiz sebzeleri tüketirler ancak iştahlı bir şekilde tüketmezler. Çok tercih etmezler. Bu yüzden mümkün olduğunca hayvansal kaynaklı besinler ile beslemeye dikkat edelim.

Kedi Köpek Bakımı

Kedi ve köpeklerimiz şeker ve çikolata gibi tatlıları iştahla tüketirler ancak sağlıkları açısından çok faydalı değildir. Bu yedikleri şeker ve çikolatalardan gereksiz yere fazla enerji almış olurlar ve iştahlarının kesilmesine sebep olmuş olurlar. Bir başka zararı ise aşırı kilo alma başlar ve sağlık problemleri ortaya çıkar. Dişlerde çürümeler meydana gelir.

Ve en önemlisi su. Mutlaka istedikleri her zaman ulaşabilecekleri yerde yeteri miktarda su bulundurulmalıdır. Tükettikleri kuru maddenin yaklaşık 3 katı kadar su tüketmelidirler.

Evcil hayvanlarınızın yeme içme problemleri olduğunda Veteriner Hekiminiz ile irtibata geçmeyi unutmayın.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.