Etkili insan Olmak

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

22 Kasım, 2021

Etkili insan Olmak

Etkilemek ve etkilenmek, sosyal alanda incelenmesi gereken iki önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Etkili insan kimdir, kime denir? Etkili insanı ve etkili insan olmanın önemini anlatmış olduğum yazımı gelin birlikte inceleyelim, olduğumuz insanın içimizdeki yerini birlikte keşfedelim.

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek. Güneş batarken iyi kötü sayısız iz bırakacak. Ben de hep bunu ister; bunu dilerim, hayatım başkalarına değerek çoğalsın diye. 

Etki konusu, tartışmaya oldukça açık bir konudur. Çevremizde bulunan insanlar üzerinde etkimiz olduğunu bilsek de herkesin üzerinde bırakmış olduğumuz etki aynı olmayabilir.  Onlarla paylaşmış olduğumuz bir fikri, duyguyu ya da düşünceyi kimisi oldukça olumlu tepkilerle karşılık verirken kimisi tepki vermemeyi tercih etmekte ve hatta kimisi de olumsuz etkilenerek bizlere negatif dönüt vermektedir. Bu da insanlar üzerindeki etkimizin aynı olmadığını bizlere göstermektedir. İnsanların bize ve çevremizdeki diğer kişilere vermiş olduğu tepkilere dikkat ederek aslında onların üzerinde yarattığımız etki oranını gözlemleyebilir, bu konuda onların vermiş oldukları tepkiler bizlere ışık olabilir. 

Etkili insan Olmak

Karakterimiz hayatlarımızın küçük anlarında şekillenir. 

Eski Başkan Sözcüsü Robert Orben'a göre bu dünyada 2 tür insan vardır: Gerçekçiler ve hayalciler. Gerçekçi kişiler bu hayatta nereye gittiklerini bilirler. Hayalciler ise oradan daha önce geçmişlerdir. Gelişmesi için eşlik ettiğiniz ya da gelişmesini istediğiniz insanlara değer katmak için zihninizde onların önünde yolculuk ederek gerçekleşmeden önce geleceklerini görebilirsiniz. Bir başka nasihat değerinde söz ise: ''Hayallerinizin ve yeteneklerinizin sağduyulu olmadığını düşünüp kendinizi baskı altında hissetmeyin. Onlar zaten hiçbir zaman sağduyuya dayanmamalı. Onlar hayatımıza mutluluk ve tatmin getirmelidir.''  Bu sözden anlıyoruz ki insanlar biraz uçuk hayaller kurmaktan çekinmemeliler. Bunu destekler nitelikte bir demeç de büyük devlet insanı Benjamin Disrael'e aittir. Disrael: ''Büyük fikirlere değer verin çünkü hiçbir zaman fikirlerinizden daha yukarı çıkamayacaksınız.'' demiştir. Bu sözden de yola çıkarak aslında çok büyük hayaller kurarak ve büyük fikirler benimseyerek kaybedeceğimiz hiçbir şeyin olmayacağını ve hatta elimizde var olan bütün servetimizin hayallerimizden öte olamayacağı kıstasını çıkarmak hiç de zor olmayacaktır. 

Etkili insan Olmak

İnsanları iyi yönde etkilemek istiyorsak dürüstlük hakkında birazdan sayacağım özellikleri geliştirerek uygulamak hem kişiliğimize hem de çevremize büyük yararlar sağlayacaktır. Bunlardan birincisi tutarlı bir karakter örneği oluşturmak. Çünkü sağlam temelli bir güven, yalnızca insanlar size her an güvenirse mümkün olabilecektir. Sizin tutarsız olmanız durumunda, karşıdaki kişi ya da kişilerle olan ilişkide sağlam bir güvenin oluşması çok zor olacaktır. İkinci husus ise doğru iletişim kurduğunuzdan emin olmanız. Güvenilir bir insan olmak için iyi bir şarkı edasında yani söz ve müziğin tutarlılığı ve uyumunu iletişiminiz içerisinde arayabiliyor olmalısınız. Üçüncü hususa bakmak gerekirse bu, kendinize ve diğer insanlara karşı açık olmaktır. Bir şeyleri insanlardan gizlemek, aranızdaki ilişkinin rahat olmasını engelleyecektir. Zamanla fark edilen kusurlar imajınızı çizmekle kalmayacak, etkililiğiniz önünde de büyük bir set oluşturacaktır. Sonuç olarak çok kişi bildiği şey sayesinde başarılı olur. Bazıları yaptıkları sayesinde geçici olarak başarılı olur. Ama çok az insan, olduğu kişi sayesinde sürekli başarılı olur. Bir diğer konu ise çevrenizdeki insanlara onları desteklediğinizi açıkça ifade etmek ve varlığınızı devamlı hissettiriyor olmak. Çünkü diğer insanları öne çıkarma arzusu ile yaşıyor olmak karakterinizi geliştirecek ve içerisinde bulunduğunuz her ortamda öne çıkmanızı sağlayacak en etkili adımlardan birisidir. Unutmamalısınız ki çevrenizdeki insanların başarılı olmasına yardımcı olursanız siz de mutlaka başarılı olursunuz.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.