Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Yaşam Tarzı - 08 Şubat, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

08 Şubat, 2021

Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Ne kadar tüketim çılgını olduğumuzu kimse farkında değil mi? Özellikle kişisel bakımımızda ve diğer tüm yaşantımızda fark etmeden çok atık çıkarıyoruz. Birlikte bu duruma bir dur diyebiliriz. Biz, dünyadaki toz zerrecikleri, birleşerek güzel işler başarabiliriz. Peki nasıl? Gelin inceleyelim.

Kullanıp attığımız, bittikçe yenisine ihtiyaç duyduğumuz birçok ürün var. Hayatımızın o kadar içindeler ki aslında onlar yüzünden arkamızda ne gibi bir dünya bırakacağımızın farkında değiliz. Fakat bu durumu değiştirmek için basit ama etkili yöntemlerle başlayabiliriz. Size atık çıkarıp duran birkaç ürün ve bunların muadillerinden bahsedeceğim. Hadi o zaman okumaya geçelim!

1. Şampuan Yerine Doğal İçerikli Katı Sabun Kullan!

Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Sen, ailen, akrabaların, arkadaşların, tüm dünya hep birlikte plastik paketlerdeki sıvı şampuanları kullanıyoruz. Şampuan bitince ne oluyor? Çöpe atıp yenisini alıyoruz. Sen yaşlanıyorsun belki ama çocukluğunda çöpe attığın plastik paketli bebek şampuanın hala doğada çözünmedi. Çünkü şampuan kutusu,deterjan kutusu gibi plastikler doğada 400 yılda çözünüyor. Ama bu döngüyü kırmak çok kolay! Şampuan yerine organik sabunlar kullanabilirsin! Hem atıksız yaşamış olursun hem de saçların için oldukça iyi bir seçenek olduğunu görürsün. İlk günlerde zorlanabilirsin, saçların buna alışacak ve eskisinden daha iyi olacaktır.

2. Çöp Poşeti Yerine Bez Çanta Kullan!

Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Her gün milyonlarca insan yiyecek-içecek alışverişi yapıyor. Hepsinin alışveriş için iki poşet kullandığını düşünüp, kullanılan çöp poşeti adedini bir hesaplayalım. Dehşet verici değil mi? Alışverişe çıkarken bir file çanta ya da bez çanta alarak plastik kirliliğini bir nebze önleyebiliriz. Bu bez çantalardan günlük kullandığımız çantalarımıza ve arabamıza koyarsak planlamadığımız bir alışveriş sırasında kullanışlı olur. Bu durumun dünya için önemli bir adım olmasının yanında hesaplı da! Çöp poşetine verdiğimiz para cebimizde kalır. Ne demişler? Damlaya damlaya göl olur. 

3. Plastik Pipet Yerine Bambu Pipet Kullan!

Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Evde veya dışarıda içeceklerimizi içerken kullandığımız bir plastik ürün daha dünyayı kirletti. Üstelik doğada çözünmesi tam 200 yıla bedel. Kullanmak konusunda bir zorunluluğumuz bile yokken. Plastik pipetlerin yerini bambu pipetlerle değiştirirsek  doğa için iyi şeyler yapmış oluruz. Ayrıca bu pipetler çok şık! Bambu pipetler kullanarak hem güzel bir içecek sunumu yapabilir hem de dünyayı temiz bırakabiliriz.

4. Plastik Diş Fırçası Yerine Bambu Diş Fırçası!

Daha Az Atık İçin 5 Öneri: Sıfır Atık

Hijyen açısından diş fırçalarımızı 2-3 ayda bir değiştirip, eskisini çöpe atıyoruz. Attığımız her fırçanın doğada çözünme süresi 500 yıl. Bu döngüyü kırmak için bambu fırçalar kullanabiliriz.

5. Sentetik Lif Yerine Kabak Lifi

Banyo yaparken ve bulaşık yıkarken kullandığımız lifler de plastik barındırır. Sentetik süngerler ve lifler doğada çözünmemenin yanı sıra kimyasallar içerir. Bu durumu ortadan kaldırmak için atıksız ve %100 doğal kabak lifleri kullanabiliriz. Üstelik oldukça hesaplılar. Tabi kabak lifi kullanmak istemeyenlere alternatif olarak anneanne-bananne el örmesi lifleri önerebiliriz!

Daha az atık çıkardığımız birkaç insan bile olsak bu durumun doğa için önemi büyük. İlgisiz kalmayalım.

 

 

 

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.