Aromaterapi ve Tütsüler

Yaşam Tarzı - 15 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

15 Ağustos, 2022

Aromaterapi ve Tütsüler

Hoş kokularıyla zihnimizi sakinleştiren, ruhumuzu dinlendiren çeşit çeşit tütsülerin ne işe yaradıklarını ve aromaterapi yöntemini biliyor musunuz? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Aromaterapi, yüzyıllar boyunca iyileşmeyi destekleyerek ruhsal sağlığımızı güçlendirmeye yarayan yöntemlerden birisi. En temelde hoş kokulu bitkilerin yağları ve kokuları kullanılarak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir yöntem. 5000 yılı aşkın süredir kullanılan bu yönteme günümüzde de başvuruluyor.
Yapılan çalışmalar, aromaterapi yönteminin uyarıcı ve sakinleştirici etkilerinin bulunduğu, merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkisi olduğunu gösteriyor.
Aromaterapi yönteminde bitkilerden elde edilen esanslar; masaj, soluma, kompres, banyo vb. şekillerde kullanılıyor. Soluma yönteminde ise bildiğimiz üzere tütsüler ve buhurdanlıklar karşımıza çıkıyor.

Aromaterapi ve Tütsüler

Tütsü Nedir, Ne İşe Yarar?
Tütsü ismi aslında bize yabancı değil, kökeni eski Türkçeye dayanıyor. Anlamı ise; yakıldığında çeşitli kokular çıkaran, kötü enerjiyi temizlediğine inanılan bir çeşit arınma yöntemi.
Tütsülerin genellikle bildiğimiz çubuk şeklinin yanı sıra konik şekli de bulunuyor. Yakıldığı zaman havaya dumanla birlikte yayılan hoş kokuları sayesinde ortamın ve kişinin negatif enerjisini ortadan kaldırıyor. Böylelikle kişilerin zihinsel olarak rahatlamasına yardımcı oluyor. Stres, kaygı gibi sorunlara da iyi geldiğine inanılıyor. Meditasyon yapılırken konsantrasyonu artırmak ve derinleşmek için kullanılıyor.
Dünyanın pek çok yerinde kullanılan tütsüler, özellikle Hindistan gibi ülkelerde dini vazifeleri yerine getirirken sıklıkla kullanılan bir malzeme.
Eski çağlarda şifa veya büyü etkisi inancıyla kötü ruhları kovmak için de kullanılmıştır. Geçmişte rahipler, Tanrı ve Tanrıçaları onurlandırmak, kutsamak ve dileklerini iletebilmek için yaptıkları törenlerde tütsüler yakarlarmış.
Bazı inanışlara göre ise psişik güçlerini canlandırmaya ve güçlendirmeye yarayan tütsülerin şifayı çektiğine inanılıyor.
Aromaterapi ve Tütsüler

Tütsülerin Çeşitleri Nelerdir?
Pek çok çeşidi bulunan tütsüler, hemen hemen her bitkiden yapılabiliyor ve her birinin farklı etkileri bulunuyor. Odunsu kokular, çiçeksi kokular ve meyveli kokular gibi çeşitleri bulunuyor.

Lavanta: En güzel kokulu tütsüler arasında yer alıyor. Rahatlamayı ve uykuya kolay dalışı sağlıyor.
Adaçayı: Antimikrobiyal etkisiyle arındırıcı özelliğe sahip olduğu gibi nazara da iyi geldiği biliniyor.
Palo Santo: Endemik bir tür olan bu tütsü, kutsal sayılıyor. Soğuk algınlığı, grip, astım hastalıklarının yanı sıra stres, kaygı ve depresyona da iyi geldiği biliniyor.
Sandal Ağacı: Aromaterapi etkisi sebebiyle motive olma gücünü artırıyor.
Ardıç: Vücut ve zihin yorgunluğunu gidermeye yardımcı oluyor.
Amber: Sakinleştirici etkisinden dolayı anksiyete ve depresyona iyi geliyor.
Sedir Ağacı: Yaydığı orman kokusuyla doğadaymış hissi veriyor, enerjiyi saflaştırmak için kullanılıyor.
Gül: Yaydığı taze kokuyla taze başlangıçları ve romantizmi simgeliyor.
Mint (Nane): Ferah kokusuyla enfeksiyon hastalıklarında nefes almayı kolaylaştırıyor.
Vanilya: Yoğun kokusuyla gevşemeyi sağladığı ve hafızayı güçlendirdiği biliniyor.
Yasemin: Yatıştırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Aromaterapi ve Tütsüler

Hoş kokularla rahatlamak ve dingin bir zihne sahip olmak için evimizi tütsülerle donatmanın tam sırası! Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.