Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Özellikle ergenlik çağlarında tanıştığımız aknelerin bakımı nasıl olmalı? Sosyal medya veya televizyonda gördüğümüz her çözüm önerisini uygulamalı mıyız? Akne karşıtı her bakım ürünü kullanılmalı mı? gibi birçok soruya gelin birlikte yanıt arayalım.

Akne, cilt üzerinde görülen kimi zaman iltihaplanan hafif kabarık sivilcedir. Beslenme tarzından hava kirliliğine kadar birçok etkenin sebep olduğu bu sivilceler çoğu zaman görüntüsüyle can sıkıcı olabilmektedir. Gerek internet gerekse televizyon gibi kitle iletişim araçlarından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda akneyle başa çıkabilme yöntemlerini uygulayabiliyoruz. Fakat duyduğumuz her yöntemin doğru olmadığını göz önünde bulundurmalı dolayısıyla da akne bakımı konusunda daha titiz davranmalıyız. Doğru gösterilen yanlış uygulamalardan bazılarını birlikte inceleyelim.

-Sivilcelerin Sıkılarak Kurutulması: Kesinlikle uygulanmaması gereken bir yöntem olup ciltte iz bırakan en önemli nedenlerden biri olduğu gibi akne artışına da yol açmaktadır.

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

-Sık Sık Peeling Uygulanması: Peeling ciltte yaptığı yumuşaklık ve sağladığı pürüzsüz görünümle bilinmektedir. Fakat gerekenden fazla uygulanması halinde cilde zarar vermektedir. Örneğin kullandığımız bazı nemlendiricilerin içinde soyucu maddeler bulunmaktadır. Bu tür nemlendiricileri tercih edenlerin peeling yapmaması gerekir aksi takdirde ciltte önemli ölçüde tahrişe yol açılabilir.

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

-Güneş Kremlerinin Yalnızca Güneşli Günlerde Kullanılması: Kapalı havalarda da güneşin ultraviyole ışınlarının ciltte akne artışına sebep olabileceği unutulmamalı ve bu nedenle güneş olmadığı günlerde de koruyucu amaçlı güneş kremi kullanımına özen gösterilmelidir.

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

-Aknenin Kuruması için Sivilcenin Üzerine Doğrudan Limon Sürülmesi: Limon yapısı gereği asidik bir meyve olup cilde doğrudan nüfuzu halinde tahrişe yol açabilmekte ve hatta iltihaplanmayı da arttırabilmektedir. Kullanılan malzeme doğal da olsa akne üzerindeki etkisinin olumsuz olabileceği unutulmamalıdır.

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

-Kabartma Tozunun Peeling Etkisi Sebebiyle Ciltte Kullanılması: Bu da oldukça yanlış bilinen bir yöntem olup cildin kendini yenileme sürecini yavaşlatır ve cildin hassaslaşmasına neden olur.  

-Sirkenin Tonik Olarak Uygulanması: Asidik yapısıyla bildiğimiz sirkenin tonik şeklinde kullanılması ciltte tahrişe yol açabilir ve düzenli kullanımda kimyasal yanıklara sebep olabilir.

Akne Bakımındaki Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Bunlar gibi birçok yanlış uygulama cildimizde kalıcı zararlara yol açabilir. Bu sebeple özellikle sosyal medya veya internette görülen/okunan her bilgiye itibar edilmemeli, mutlaka bir dermatolog gözetiminde cilde doğru uygulamalar yapılmalıdır. Bunların yanında cilde uygulanacak bakım ürünlerinizi tercih ederken de oldukça titiz davranmalı ve cilt tipinize uygun ürünleri kullandığınıza emin olmalısınız. Unutmayalım ki sağlık her şeyden önce gelir.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.