Dünyanın En Yavaş Canlıları

Seyahat - 13 Mart, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

13 Mart, 2023

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Dünyamız binlerce, hatta mikroskobik canlıları da sayarsak milyonlarca canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu çeşitlilik arasındaki canlılardan kimileri çok hızlı kimileri ise çok yavaş hareket etmektedirler. Bugünkü yazımızın konusu yavaş yaşayan canlılar. İyi okumalar!

Dünyanın en yavaş hayvanları arasında birçok farklı tür bulunmaktadır. Hepsini bu yazıda anlatmamız elbette çok zor. Bu yazımda sadece en çok bilinen yavaş canlılar hakkında bilgi vereceğim. Dilerseniz ilk hayvanımız olan Sloth ile başlayalım!

Sloth: Slothlar, Güney ve Orta Amerika'da yaşayan memelilerdir. Hareketleri oldukça yavaştır ve günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Slothlar ağaçlarda yaşarlar ve sadece haftada bir kez dışkılamak için ağaçtan inerler. Hızları saatte sadece 0.24 km kadardır.

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Kaplumbağa: Kaplumbağalar dünyanın en yavaş hayvanlarından biridir. Suda veya karada yaşayan birçok türü bulunur. En yavaşları arasında Galapagos kaplumbağası yer alır. Bu kaplumbağalar saatte sadece 0.3 km hızla hareket edebilirler.

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Timsah kaplumbağası: Timsah kaplumbağası, Güney Amerika'nın Amazon bölgesinde yaşayan bir tatlısu kaplumbağası türüdür. Yaklaşık olarak 40 cm boyunda olan bu kaplumbağalar, kabuklarındaki renkli desenlerle dikkat çekerler. Timsah kaplumbağalarının en dikkat çekici özelliklerinden biri, diğer kaplumbağa türlerinden farklı olarak burunlarının ucunda yer alan tüysü bir yapı olan proboskisdir. Bu yapı, kaplumbağaların su altında solunum yapmalarını sağlar. Timsah kaplumbağaları; diğer kaplumbağalar gibi otobur hayvanlardır ve su bitkileri, balıklar, krustaseanlar ve bazen de küçük memelilerle beslenirler. Hareketleri oldukça yavaştır ve saatte sadece 0.5 km hızla hareket ederler.

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Kırkayak: Kırkayaklar, dünyanın en yavaş böcekleri arasında yer alır. Hareketleri oldukça yavaştır ve saatte sadece 0.4 km hızla hareket ederler. Bu canlımızın görselini fobisi olanlar için paylaşmamayı tercih ettim. 

Mavi ay balığı: Mavi ay balığı, Pasifik Okyanusu'nda yaşayan bir tür balıktır. Hareketleri oldukça yavaştır ve saatte sadece 0.5 km hızla yüzerler.

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Salyangoz: Salyangozlar, yumuşak vücutlu ve suda ya da karada yaşayabilen birçok farklı türü bulunan omurgasız hayvanlardır. Vücutlarına sarılı olan kabukları, hayvanları çevresel tehditlere karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Salyangozlar, birçok farklı boyutta ve şekilde kabuklara sahiptirler ve bazı türleri oldukça renkli ve dekoratiftir. Salyangozlar, diğer hayvanlara göre oldukça yavaş ve saatte sadece birkaç santimetre kadar hareket edebilirler. Bu yavaş hareketleri, metabolizmalarının yavaş olması ve vücut yapılarının hareket etmeye uygun olmamasından kaynaklanmaktadır.

Dünyanın En Yavaş Canlıları

Bu hayvanların yavaş hareket etmelerinin birçok sebebi vardır. Bazıları avcılardan kaçınmak için yavaş hareket etmeyi tercih ederken, bazıları da metabolizmalarının yavaş olması nedeniyle yavaş hareket ederler.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.