Yaşanmış Hikayelerden Uyarlama 3 Film

Kültür ve Sanat - 19 Eylül, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

19 Eylül, 2022

Yaşanmış Hikayelerden Uyarlama 3 Film

Yaz sonu yaklaşıyor. Eğitim hayatlarımızın yoğun temposuna girmeden önce birbirinden etkileyici filmler izlemeye ne dersiniz? Arkalarında yatan hikayelerle aklınızda yer edecek, izlemediyseniz izlemek isteyeceğiniz ve Netflix’ten kolaylıkla ulaşabileceğiniz 3 film önerisiyle geldim!

1-) Green Book (Yeşil Rehber, IMDb: 8.2)

Yaşanmış Hikayelerden Uyarlama 3 Film

“İnsanların kalbini değiştirmek için cesaret gerekir.”
Tek başına dünyanın adaletsiz düzenine karşı koyan ve bu yolda kendini hiçbir yere ait hissedemeyen siyahi bir piyanist düşünün. Bu adam yani Don Shirley (Mahershala Ali) daha az para kazanacağı ama daha çok farkındalık yaratacağı bir bölgeye turneye gitmeye karar veriyor ve yol arkadaşı olarak oldukça ırkçı ama paraya ihtiyacı olan beyaz şoför Tony Lip’i (Viggo Mortensen) seçiyor. Birbirine her yönden çok zıt olan ana karakterlerimiz bu yolculukta bir diğerinin eksik yönlerini kapatıyor ve ona yeni şeyler öğretiyor. Ayrıca virtüözümüzün maruz kaldığı zorluklarla mücadele ederken kadim bir dostluğun da temelini atıyorlar. Sadece farkındalığınızı arttırmak için bile izleyebileceğiniz bu film o kadar sürükleyiciydi ki iki saat nasıl geçti anlamadım! Siz de birlikte çıktıkları bu serüveni izlerseniz yeri gelecek kahkaha atacaksınız yeri gelecek göz yaşlarınızı sileceksiniz.

2-) Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala, IMDb: 8.1)

Yaşanmış Hikayelerden Uyarlama 3 Film

Uzun zamandır izlemeyi ertelediğim izlediğimdeyse şimdiye kadar nasıl izlemem diye hayıflandığım bu filme tek kelimeyle bayıldım. Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks’in başrollerini paylaştığı filmde sahtekâr bir babanın kendisinden çok daha iyi bir sahtekâr olan oğlunun hikayesini izliyoruz. Hem toplumun saygısını kazanacağı bir iş arayan hem de tek başına kaldıktan sonra hayatını idame ettireceği en kolay yolu seçen Frank Jr. (DiCaprio) yalanlarıyla öyle büyük işlere karışıyor ve öyle yüklü paralara sahip oluyor ki izlerken bunların yaşanmış olduğuna inanamayacaksınız. Tabii işinin en iyisi bile olsa böyle büyük çaplı bir dolandırıcılık FBI’ın gözünden kaçmıyor. Banka sahtecilikleri uzmanı Carl (Hanks) onu adım adım takip etmeye başlıyor ve kendisini Frank’i yakalamaya adıyor. Şunu söyleyebilirim ki filmin özellikle de sonu herkesi tatmin edecek ve bu film birçok kişinin favorisi haline gelecek. Benim size tavsiyem bu yazıyı okur okumaz izlemeye başlamanız!

3-) The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme, IMDb: 8.0)

Yaşanmış Hikayelerden Uyarlama 3 Film

Chris Gardner, maddi sebeplerden dolayı karısı tarafından terk edilen ve oğluyla baş başa kalan bir adam. Hayatını sürdürebilmek için çeşitli yerlerde iş ararken Amerika’daki bir yatırım bankasının yöneticisi ile tanışır, onu etkilemesi sonucunda para kazanamayacağı bir stajyerliğe başlar ve biz de adım adım hikayesini izleriz. Benim bu filmi önermemin sebebiyse barındırdığı ufak ama seyrinize anlam katacak detaylar: Öncelikle bir baba ve oğlunun yaşam mücadelesini merkez alan filmin başrollerini gerçekte de bir baba oğul olan Will Smith ve Jaden Smith canlandırıyor. Bir diğer unsursa filmin isminde yanlış yazılmış olan “Happyness” kelimesi. Bu yazım yanlışı izlerken görebileceğiniz bir duvar yazısı olarak karşınıza çıkıyor ancak asıl hikayesi siyahi ve beyaz insanların eşit yaratıldığına değinen bir denemeden alıntı olması. Filmin son dakikalarına geldiğinizde ise bilerek izlerseniz tüylerinizi ürpertebilecek, yüzünüze anlamlı bir gülümseme yerleştirebilecek bir sahne var. Filmimizdeki Chris ve oğlu sohbet edip yürürken yanlarından geçen ve Chris’in bir kere daha baktığı adama dikkat edin! İşte o hikayemizin gerçek karakteri Chris Gardner. Bu film kesinlikle vaktinize değecek. Hala izlemediyseniz daha fazla ertelemeyin derim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.