Yanlış Bilinen 8 Tarihi Gerçek

Kültür ve Sanat - 13 Mart, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

13 Mart, 2023

Yanlış Bilinen 8 Tarihi Gerçek

Dilden dile dolaşan bazı klasikleşmiş tarihi bilgilerin hepsi doğru olmayabilir. Bunlar neymiş, nasılmış? Beraber inceleyelim, bazı kültleşmiş söylentilerin doğrusunu öğrenelim!

1. Kleopatra Mısırlıydı

Klepoatra esasında firuvunlar hanedanlığından gelmiyordu. İskenderiye’de doğan Kleopatra, Grek (yunan) Kökenli bir kraliçeydi. O dönemde Mısırlılara karşı egemen olan Yunanlar Mısırlılarla karışmamak için kendi soyundan gelenlerle evleniyorlardı.

2. Boğa Güreşi (Corrida) Roma’dan Gelmektedir

Roma sirk oyunları nadiren hayvanları içerirken daha çok kölelerin oyunlarından oluşurdu. Bu yüzden İspanyol tarihçiler bu bağı doğrulayacak yazılı belgeler olmadığı için boğa güreşinin Roma kökenli oluşunu reddetmişlerdir.

Yanlış Bilinen 8 Tarihi Gerçek

3. Mona Lisa Bir Tuval Resmidir

Mona Lisa bir tuvale yapılmamıştır. Kavak ağacı panel üzerine yağlı boya ile resmedilmiştir. Leonarda da Vinci tarafından ahşap üzerine yapılmıştır. Yapıldığı dönemde yani 16. Yüzyılın başında ahşap paneller yağlı boya resimler için en yaygın kullanılanıydı.

4. Tarih Öncesi İnsanlar Ateş Yakmak İçin İki Çakmaktaşını Birbirine Sürtüyordu

Ateş yakmak için bir parça çakmaktaşı gerekir. Bunu başka daha yumuşak olan bir taşa sürtersiniz. Bu yumuşak taş demir sülfür açısından zengin olmalıdır ki kıvılcımlar oluşabilsin.

Yanlış Bilinen 8 Tarihi Gerçek

5. Leonardo da Vinci Kral I. François’in Kollarında Öldü

Birçok alanda kendini geliştiren evrensel dahi Leonardo da Vinci, patronu I. François’in kollarında ölmemiştir. Bu yanılgının yayılmasının sebebi; biyografisinin yazarının, onun son anlarını bu şekilde betimlemesinden kaynaklanır. Esasında Leonardo da Vinci’nin ölümü sırasında Kral, kalesindeydi.

6. Rakamlar Arap Kökenlidir

Günümüzdeki rakamların (0,1,2,3,…) bilinen ortaya çıkışı Hindistan’dadır. Sonrasında Araplar tarafından işgal edilen bölgelerde bilimsel eserler tercüme ettirildi. İleriki tarihlerde ise Araplar tarafından Avrupa’ya tanıtıldı ve zamanla roma rakamlarının yerini aldı.

7. Neron Roma’yı ateşe vermiştir

Neron’un yeni bir Neropolis inşa etmek amacıyla kasıtlı olarak yangın çıkardığını bildirenler olmuştur. Ancak Bazı söylentiler de Neron’un o sırada orada olmadığını belirtir. Şimdiki tarihçiler ise M.S. 64 yılı yazında yangının sebebinin sıcaklardan dolayı tesadüfi biçimde olmuş olabileceğini vurgular.

8. Marie Antoinette: “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.” 

Marie Antoinette, döneminde halktan kopuk bir prenses olarak meşhurdur. Bu söz, onun kibrinin ve şefkatsizliğinin sembolü olarak tarihe kazınmış olsa da, gerçekte kendisi böyle bir cümle kurmadı. Bu ifade zamanın bir mizah dergisi olan Les Guepes’te ortaya çıkmış ve ünlenmiştir.

Yanlış Bilinen 8 Tarihi GerçekBu meşhur tarihi bilgilerin aslını sizlerle buluşturmaktan büyük keyif aldım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.