Hayao Miyazaki'nin Eseri: Rüzgarlı Vadi

Kültür ve Sanat - 18 Eylül, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

18 Eylül, 2023

Hayao Miyazaki'nin Eseri: Rüzgarlı Vadi

Hayao Miyazaki'nin ilk ve ölümüz eserlerinden biri olan "Rüzgarlı Vadi" kıyamet sonrası bilim kurgu animasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yazımda uzun soluklu ve sürükleyici olan bu animasyonun analizini ele aldım. Hepinize keyifli okumalar.

Orjinal adı "Kaze no tani no Naushika" olan bu animasyon 1984 yılında izleyiciyle buluştu. 7 ciltten oluşan manganın aslında sadece iki cildi bu animasyona aktarılmıştır. Çok eski yıllarda yayınlamış olmasına rağmen günümüzde bile severek izlenmektedir. Japonya'da yayınlanan ve Hayao Miyazaki'nin eseri olan bu animasyonda başrol yine vazgeçilmez bir kadın kahramandır. Hayao Miyazaki genelde eserlerinde kadın kahramanları ön planda tutar ve onları başrolde izleyici ile buluşturur. 

Filmin başlangıcı şiddetli bir rüzgar sesinden oluşur ve daha sonra karşımıza tuhaf görünümlü bir şehir çıkar. Burada her şey normal hayata göre oldukça tuhaftır. Bitkiler, hayvanlar, insanlar... Filmde geçen Rüzgarlı Vadi Prensesi Nausicaa; halk tarafından sevilen, sevecen ve aynı zamanda doğayla iç içe olan güçlü bir yönetici kadındır. Bu kahraman Omh adı verilen devasa büyüklükteki böceklere hükmedebilme gücüne sahiptir ve bu gücünü "Her canlı yaşamalı!" diyerek doğayı yeniden canlandırma adına kullanır. Bu bilinçli düşüncenin bir sonucu olarak "Sular temiz rüzgarlar berrak olduğu sürece her şey yolunda." görüşü de Nausicaa tarafından o bölgenin insanına benimsetilmiştir.                                         Hayao Miyazaki'nin Eseri: Rüzgarlı Vadi

Filmin ana teması insanoğlunun yaşanmaz hale getirdiği doğanın, kendisini korumak adına yeniden doğuşudur. Dünyanın “Ateşin 7 Günü” adındaki son savaşı sonrasında yıkılıp yok edilmesinin ardından 1000 yıl geçmiştir. Artık dünya üzerinde yaşam, ortaya çıkan zehirli gaz nedeniyle oldukça güçtür. Artık sona yaklaşıldığı açıkça ortadadır. Evrimleşip devasa boyutlara ulaşan böcekler, ölümcül mantar ormanlarının yaydığı zehirli gazlar ve sayıları gitgide azalan insan ırkı… Böyle bir dünyada Rüzgarlı Vadi, zehirli gazlardan arındırılmış ve az sayıda insanın yaşadığı nadir yerlerden biridir. Başka bir bölgede ise Rüzgarlı Vadide gözü olan Pejite Prensliği vardır. Bu prensliğin uçağı ilerleyen zamanlarda bu bölgeye düşer ve Tornikya askerleri buradaki yerleri işgal etmeye başlar. Bütün bu olaylar sonucunda aslında dünyadaki toprak kavgaları, insanların hırsları seyirciye açıkça sunulur.

Filmin sonunda ise sanayileşme ve savaşlar neticesinde oluşan zehirli atıklarla kirlenmiş çevrenin insan varlığını tehdit ettiği ve bu şekilde kıyamet sonrası bir dünyanın betimlendiği açıkça ortadadır. Geçmiş yıllardan günümüze uzanan ünlü yönetmen Hayao Miyazaki, bizlere hayatın gerçeğini aktarmak istemiş ve bu olaylar sonucu halkın bilinçlenmesini amaçlamıştır. Tek solukta izleyeceğiniz, sürükleyici, heyecanlı bir animasyondur. Şimdiden herkese keyifli seyirler.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.