17. İstanbul Bienali Seni Bekliyor

Kültür ve Sanat - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

17. İstanbul Bienali Seni Bekliyor

Yıl aşırı İstanbul’un farklı noktalarındaki mekanlarla, bizlere soluksuz gezeceğimiz sanat sergileri hazırlayan İstanbul Bienali'nin bu seneki konusu: Temasızlık. Dilerseniz 17. İstanbul Bienali'nde bizleri nelerin beklediğine gelin birlikte bakalım.

1987 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali, 17 Eylül’de 17. kez kapılarını açtı. Geçtiğimiz yıllarda “Yedinci Kıta”, “İyi Bir Komşu” gibi temalarıyla akıllarda yer eden İstanbul Bienali'nin bu seneki konusu: Temasızlık.

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği bienal, insanları tek bir konu altında toplamak yerine onları işin mutfağına, eserlerin oluşum aşamasına, götürüyor. Sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, stand-up komedyeni, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası, müzisyen ve daha pek çok başka alandan 500'ün üzerinde katılımcının katkılarıyla hazırlanan bienalde aslında çoğu eser tamamlanmış değil. Diğer bienallerin aksine bizleri tamamlanmış değil, oluşum süreçlerine tanıklık edeceğimiz eserler bekliyor. Her ne kadar çerçeveyi belirleyen bir tema olmamasına rağmen, doğada organik materyalin çözülmesiyle ortaya çıkan ve diğer canlılara hayat veren kompostun oluşum süreci bienalin ilham kaynağı olmuş durumda. Bu yüzden eserlerde sonuçlara değil süreçlere şahit olmak ayrı bir anlam taşıyor.

17. İstanbul Bienali Seni Bekliyor

17. İstanbul Bienali, Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu'nda yer alan 12 sergi mekanının yanı sıra, bir hat ve cilt atölyesi, Mimar Sinan imzalı 16. yüzyıldan kalan bir hamam, uzun süredir kullanılmayan bir Rum okulu, Taksim Meydanı'nın altındaki metro tüneli ve bir bitki bahçesinin de aralarında olduğu, pek çoğu ilk kez bienal kapsamında sergi alanı olarak kullanılacak mekanlarda gerçekleşecek. Şehrin dört bir yanında 50'yi aşkın kitapçı, sahaf, hastane, huzurevi, kafe ve bir radyo istasyonunda izleyiciyle buluşacak. 12 ana sergi mekanın İKSV tarafından hazırlanmış adreslerini bırakıyorum sizlere: Bienal Mekanları

12 sergi mekanın yanı sıra bienal takvimi boyunca çeşitli mekanlarda eğitimler, gösteriler, söyleşiler ve etkinlikler de devam edecek, tüm bunları kaçırmamanız için gereken takvim linki de burada: Bienal Takvim

17. İstanbul Bienali Seni Bekliyor

İstanbul Bienali, bu sene geleneksel sergi mekanlarına bağlı kalmayı reddedip şehrin dört bir yanına yayılıyor. O yüzden Fatih ve Zeytinburnu’nda sergiler mahalleye yayılmış durumdaki bienalde gözlerinizi dört açın çünkü her an karşınıza harika bir şey çıkabilir.

20 Kasım’a kadar devam eden bienalde tüm sergiler ve aktiviteler ücretsiz. Eğer hala gitmediysen sergileri yakalamak için son bir hafta!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.