Ahmet Ümit'ten ''Bir Aşk Masalı''

Kitap - 22 Mayıs, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Mayıs, 2023

Ahmet Ümit'ten ''Bir Aşk Masalı''

Değerli yazarımız Ahmet Ümit'in kaleme almış olduğu ''Bir Aşk Masalı'' adlı eserini bu yazımın konusu olarak seçip sizlere tanıtmak istedim. Herkesin ilgisini çekmesini diliyorum, iyi okumalar!

Eserini anlatmadan önce kalemin sahibini tanımaya ne dersiniz, Ahmet Ümit kimdir?

Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep'te doğmuştur. Marmara Üniversinde Kamu Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra 1985-1986 yıllarında Moskova'da siyaset eğitimi almıştır. 1989'da şiirlerinin bulunduğu ''Sokağın Zulası'' yayımlanmıştır. İlk öykü kitabı olan ''Çıplak Ayaklıydı Gece'' ise 1992'de yayımlanmıştır. İlk romanı polisiye türündeki ''Sis ve Gece'' 1996'da yayımlanmıştır. Ahmet Ümit, daha sonra da birçok esere imza atmıştır. Eserlerine baktığımızda genel olarak polisiye türünde yazdığını görmekteyiz. 

Yazarımız yalnızca yetişkinlere hitap etmiyor, aynı zamanda yazdığı masallarla çocuklara da hitap ediyor. Bugün sizlere bahsedecek olduğum eseri, masal türünde kaleme almış olduğu ''Bir Aşk Masalı'' adlı eseridir. Bu kitabı elinize alıp okuduktan sonra kimin "Masallar yalnızca çocuklar içindir." dediğini sorgulayacağınıza eminim! Gelin hadi eserimize geçelim.

Bir Aşk Masalı

Ahmet Ümit'ten ''Bir Aşk Masalı''

Kitap 15 bölüm ve toplamda 248 sayfadan oluşuyor. Kitabın ilk sayfalarını çevirirken iki söz bizi karşılıyor, bunlardan birisi:

''Eril 3 ve dişil 2'nin bölünmez birleşimi olarak 5, saf matematiksel nedenlerle, erkek ve kadının birliğini ifade eden uygun bir sayıdır.''

-Sayıların Gizemi, Annemarie Schimmel

Bir diğeri ise bu alıntı:

''Hayat bir uyudur, aşk onun rüyası.''

-Alfred de Musset

Kitap, ilk bölümünde klasik bir masal girişiyle başlıyor. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, cinler cirit oynarken eski hamam içinde, develer tellalken pireler berberken... Masalda huzur ve barış içerisinde yaşayan beş ülkeden bahsediliyor. Bu beş ülke; her mevsim karlarla örtülü olan Buz Ülkesi, uçsuz bucaksız çöllerin ortasında yer alan Kum Ülkesi, denizlerin arasında kocaman bir ada gibi yüzen Su Ülkesi, fırtınası eksik olmayan Rüzgar Ülkesi ve hepsinden yüksekte kurulmuş olan Dağ Ülkesi'dir. Bu ülkelerin krallarının her birinin yalnızca tek oğulları, tek prensleri, tek varisleri ve ülkenin gelecekteki tek hükümdarları varmış. 

Masal, bu beş ülkenin beş prensinin beşinci ayın beşinci gecesinde aynı rüyayı görmeleriyle başlıyor. Bu beş prens de gördükleri aynı rüyadaki aynı kıza aşık oluyorlar ve onu bulmak için yola çıkıyorlar. Prenslerin çıktıkları bu yolda unutmamaları gereken beş şey var; kararlılık, cesaret, tutku, iyilik ve özgürlük. Okuyucu bu kitapta prenslerin rüyalarındaki o kızı yani prensesini ve ülkenin gelecekteki kraliçesini bulabilmek için çıktıkları yolda yaşadıkları maceralara tanık oluyor. 

Bu prenslerin aşk yolunda ne maceralar yaşadıklarını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı kütüphanenize eklemenizi öneririm. Kitabın son sayfasını çevirdiğinizde masalların yalnızca çocuklar için olmadığını net bir şekilde anlayacaksınız. Şimdiden okuyacak olan okurlara iyi okumalar diliyorum!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.