Work and Travel ile Hayallerini Gerçekleştirebilirsin!

Eğitim - 12 Nisan, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

12 Nisan, 2021

Work and Travel ile Hayallerini Gerçekleştirebilirsin!

Çoğumuz Work and Travel yapmanın hayalini kurmuşuzdur; yurtdışı hayallerini gerçekleştirmenin yollarından öğrenciler arasında en yaygın olanıdır Work and Travel. Gelin daha detaylı ele alalım!

Hepimiz genellikle yurt dışı hayalleri kurmuş bireyleriz; her ne kadar kendi ülkemizi seviyor olsak bile oradaki kültürü ve yaşamı tatmak isteriz. Eğer siz benimle aynı fikirde değilseniz nedenlerinizi öğrenmek isterim. Ben yazımda biraz kendimden örnek vermek istiyorum. Küçüklüğümden beri tek istediğim yurt dışına çıkıp eğlenmek ve sevdiğim grupların konserlerine katılmaktı. Bu isteğimi gerçekleştirmek için çabalıyorum. Ben bu yazıda yurt dışına sadece gezmek için değil başka amaçlar ile de çıkılabileceğini anlatmak istiyorum.

Work and Travel programını birçoğumuz duymuşuzdur. Work and Travel programının prensibini kısaca özetlemek gerekirse; 120 gün çalışma izninizin olduğu geriye kalan günleri ise gezmek için kullanabileceğiniz bir program. Work and Travel programına İngilizcenizi geliştirmek için, para kazanmak için ve diğer ülkelerin kültürlerini öğrenmek için gitmek en yaygın olan sebeplerden birkaçıdır. Gelelim bu programa katılmak için gerekli şartlara.

İlk şartımız tabi ki de yabancı dilimiz. Yabancı dilimizin iyi olması bizi vize görüşmelerinde alakadar ettiği kadar oradaki çalışacağınız işiniz için de önemli. İngilizce seviyenize göre seçeceğimiz iş ve kadememiz yükseltilip indirilebilir ya da sizin için daha uygun bir iş sağlanır.

İkinci şartımız üniversite öğrencisi olmanız ve ortalamanızın belirli bir değerin üzerinde olması lazım vize kabulü alabilmeniz için.

Üçüncü şartımız ise program ücretini ödemiş olmak. Bu ücret gideceğiniz acentelere göre değişebilir ama ortalama 3500 ya da 4000 dolar arası bir ücreti vardır. Bu ücretin içerisinde uçak bileti ve vize ücretiniz program ücretine dahildir . Programa katıldığınız acenteler size yurt dışında yapabileceğiniz iş teklifleri yollar, siz de bunlar arasından kendinize en çok uyan programı seçerek işvereninizle konuşursunuz. Vize mülakatlarını da geçtikten sonra programa kabul edilirsiniz.

Gelelim tüm bunları yaptık, Amerika'ya gittik. Burada ne yapacağız? Amerika'ya gittiğinizde işvereniniz size konaklama sağlıyorsa onun ayarladığı yerde kalabilirsiniz ama eğer böyle bir imkanınız yoksa bir yer tutmanız lazım. Bunun için de yanınızda en az 600 dolar kadar güvence para getirmelisiniz. Her şeyi yaptıktan sonra işinize başlarsınız hatta üstüne eğer ek iş bulabilirseniz daha fazla paralar kazanabilirsiniz. Gittiğiniz eyaletlere göre kazanacağınız saatlik ücretler değişebilir ama giderleriniz de elbette artabilir. Aynı şekilde programdan kazanacağınız ücretler işinize göre değişebilir ama en az 7 bin dolar ile geri dönebilirsiniz. Umarım aktardığım bilgiler yardımcı olur ve siz de hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.