Elon Musk’un Eğitim Hayatının Sırları

Girişimcilik - 08 Mart, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

08 Mart, 2021

Elon Musk’un Eğitim Hayatının Sırları

Elon Musk, yazılım şirketi Zip2, PayPal, uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli araç firması Tesla Motors’un kurucu ortaklarındandır. Bu yazıda Elon Musk'un eğitim hayatı nasıldır? Çok başarılı bir eğitim hayatı mı olmuştur? Girişimlerini kurarken eğitimlerinin herhangi bir katkısı olmuş mudur? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Elon Musk, yazılım şirketi Zip2, PayPal, uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli araç firması Tesla Motors’un kurucu ortaklarındandır. Girişimcilik serüvenine 12 yaşındayken başlamış ve yazılıma olan ilgisi sayesinde bilgisayar oyunu geliştirmiştir. Hatta bu oyunu bir yazılım dergisine satmıştır. Peki Elon Musk'un eğitim hayatı nasıldır? Çok başarılı bir eğitim hayatı mı olmuştur? Hadi inceleyelim!

Elon Musk, Waterkloof House Hazırlık Okulu’ndan sonra Pretoria Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1998 yılında ise daha iyi fırsatlar için Güney Afrika’dan ayrıldı ve Kanada’ya yerleşti. Daha sonra Ontario da Queen’s Üniversitesi’nde başladı ve 1922 yılında Pensilvanya Üniversitesi Ekonomi bölümüne geçiş yaptı. Bilgiye doymayan Elon Musk, yan dal olarak da Fizik bölümüne devam etti. Bu eğitimi alırken fiziğe olan ilgisinden dolayı Stanford Üniversitesi’nde Fizik alanında doktora yaparak kendini geliştirdi ve beklenmedik bir olay gerçekleşti! Okulu bıraktı ve yazılıma yöneldi. Çünkü geleceğin bu alanda şekilleneceğinin farkına vardı. 1995 yılında ailesinin desteği ve yatırımcıların sağladığı fonlarla yazılım şirketi olan Zip2’yu kurdu. Fakat bazı anlaşmazlıklardan dolayı Zip2'yu Compaq’a devretti. Bu satıştan ise tam olarak 22 milyon dolar kazandı. Kazandığı parayı yine bir girişim doğrultusunda kullanarak 10 milyon dolar ile Paypal olarak andığımız X.com'u kurdu. Paypal isminde para transfer servisi olan Confinity'i de satın aldı ve X.com ile birleştirdi. Böylece X.com Paypal altında markalaştı ve tamamen Paypal haline geldi. Fakat daha sonra görevinden alındı ve Paypal'ı eBay'e satarak 165 milyon dolar kazandı. 

Daha sonra,  Astronomi ve Uzay Bilimleri alanına yoğunlaştı ve fikirlerini etrafındaki insanlarla paylaştı. Maalesef etraftakiler bu fikirleri pek mantıklı bulmadı. Fakat kimseyi dinlemedi ve SpaceX şirketini kurdu. Şirket, Uluslararası Uzay İstasyonu ile iş birliğine giderek Dragon adında bir uzay aracı meydana getirdi. Elon Musk, Grasshopper adlı roketiyle testler gerçekleştirmeye devam etti. 


Tesla ve Elon Musk

Elon Musk, hayal ve hedeflerinden asla vazgeçmedi. Etrafındaki insanların fikirlerini çılgın bulmasına karşın bir kez bile durmadı. Düşündü, çalıştı, çaba gösterdi ve hedeflediği her şeyde adım adım yükselmeyi başardı. Tesla'nın en büyük yatırımcısı oldu ve ilk aracı Roadster'ı 2006'da halkla tanıştırdı. Roadster, 4 saniyede 97 km hıza çıkabiliyordu. Maalesef Musk katıldığı programda yasaklı madde kullandığı  için Tesla borsada ciddi bir şekilde değer kaybetti. 

Elon Musk’un Eğitim Hayatının Sırları

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.