Feng Shui Felsefesi ve Evde Uygulanışı

Evde Yaşam - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

Feng Shui Felsefesi ve Evde Uygulanışı

Feng Shui, yaşam alanlarımızı sahip olmak istediğimiz şeylerle uyumlu hale getirmemize yardımcı olan bir dizi ilkedir. Sizin de yaşam alanlarınızı bu ilkelere göre düzenleyerek hayatınıza sağlık, mutluluk vb. istediğiniz şeyleri çekmeniz mümkün. Gelin Feng Shui'yi daha yakından inceleyelim!

Feng Shui nedir?

Feng kelime anlamı olarak “rüzgar”, Shui ise “su” anlamına gelmektedir.

Kadim Çin öğretisinde yeryüzünde canlı ve cansız her şeyin bir yaşam enerjisine sahip olduğu söylenir. Çinli bilgeler, bu enerjiye “Chi” adını vermiştir ve yaşam enerjisi olan Chi’nin insanların yaşadığı ortamlarda rahat bir şekilde hareket edebilmesini çok önemsemişlerdir.

Feng Shui kısaca, hayatın kaynağı olan Chi’nin, yaşanılan mekanlarında, hiçbir engelle karşılaşmadan, rüzgar gibi ya da akan bir dere gibi dolaşabilmesidir.

Çin bilgelerine göre eğer bir mekanda Chi rahat şekilde hareket edemezse, o mekanın sağlık, bolluk, huzur konularında problem yaşanır.

Feng Shui Felsefesi ve Evde Uygulanışı

Hepimize daha önce yaşamışızdır; bazı mekanlara girdiğimizde birden içimiz enerji dolar, kendimizi huzurlu ve rahat hissederiz. Bazı mekanlarda ise tam tersine, anlamadığımız bir biçimde içimize bir sıkıntı çöker, kendimizi  huzurlu hissetmeyiz. Yaşam alanlarının kullanımlarına çoğu zaman dikkat etmesek bile bir mekanda kendimizi güvende, rahat ve huzurlu hissetmemiz bu felsefeye göre belirli ilkelere bağlıdır.

Evde Feng Shui düzeni

En başta söylemekte fayda var; Feng Shui kuralları dekorasyon önerisi değildir. Dekorasyon zevkimiz ve tarzımız ne olursa olsun herkesin kolaylıkla uygulayabileceği temel yerleştirme prensipleridir.

Salon ve oturma odalarımızda Feng Shui prensiplerini nasıl uygulayabileceğimize göz atalım:

Mümkünse koltuk ve kanepeleriniz duvara dayalı bir biçimde olsun. Bu sayede otururken kendinizi güvende hissedeceksiniz. Koltuğun arka kısmı boşlukta kalmasın. Koltuklarınızı eğer duvara dayayamıyorsanız, arkalarına konsol yerleştirebilirsiniz.

Feng Shui Felsefesi ve Evde Uygulanışı

Koltuğunuzun altı kapalı olmasın, ayaklı modeller tercih edebilirsiniz. Böyle bir seçim Chi enerjisinin rahat bir şekilde dolaşabilmesine yardımcı olacaktır. 

Avize ya da birden fazla ampulü olan bir aydınlatma objesi kullanıyorsanız, tüm ampullerin çalışır vaziyette olduğundan emin olun. 

Tasarruf amaçlı avizelerde eksik ampul kullanmak yanlış bir seçimdir.  Ana prensiplerden biri yaşanılan mekanda her şeyin kullanılabilir durumda olmasıdır.

Salonunuzda kullanılmayan, bozuk, pili bitmiş, kırık hiçbir şey bulundurmayın; hatta genel olarak evinizde tutmayın. Bozuk bir eşya artık görevini yerine getiremiyor anlamına gelir. Bize hizmet etmeyen ya da işimizi görmeyen her şeyi hayatımızdan çıkarmayı öğrenmemiz çok önemlidir.

Salonunuza bir çiçek aldığınızda onun da kendine has ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Kurumuş, solmuş çiçekler yaşam alanlarımızdaki Chi enerjisinin de kurumasına ve solmasına sebep olur. Çiçeklerimiz de yaşatmak istediğimiz enerjimiz gibi sağlıklı, canlı olmalıdırlar. 

Chi enerjisi sadece açık alanlarda değil, büfe, konsol içlerinde de rahatça dolaşabilmelidir. Dolap içlerinin temiz, düzenli olmasına, kırık ve kullanılmayan eşyaların bulunmamasına özen göstermeliyiz.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.